Portal informacyjny | Nowy Sącz

Recenzja: Dwie Karty – Agnieszka Hałas

0 29

Mężczyzna został znaleziony na brzegu morza. Nie pamięta kim jest ani skąd przybył, ale powoli budzi się w nim zakazana moc i musi szukać schronienia. W tym czasie w Podziemiach wydarzy się wiele, a jeszcze więcej niecodziennych zdarzeń spotka mężczyznę, który w końcu otrzyma nowe imię. Tak narodzi się i wieść swoje życie będzie Krzyczący w Ciemności.

 

Czytaj również: Recenzja: Kosiarze – Neal Shusterman

 

Psiogłowiec, Krzywulec i Znajda podczas przeszukiwania brzegu można odnajdują mężczyznę, który nawet nie jest w stanie się im przedstawić. Trójka mieszkańców podziemi zabiera go jednak ze sobą i oferuje mu schronienie. Z czasem poznaczony bliznami przybłęda odzyskuje mowę i przedstawia się jako Brune Keare. Nie jest jednak w stanie odzyskać pamięci, wspomnieć, ale okazuje się, że ma zdolności magiczne.

Główny bohater otrzymuje nowe imię – Krzyczący w Ciemnościach. Wraz z nowym mianem odzyskuje część siebie i zdaje sobie sprawę, że zdolności, które posiada kara się śmiercią. Żmij znajduje sobie jednak schronienie i niszę, w której może działać, wykorzystując swoje zdolności. Jednak niedane będzie mu wieść spokojnego żywota w Podziemiach, bo Dolina Cierni planuje uwolnić ifryty, a poznana wcześniej Marshia Lavalle postanawia wykorzystać go do swoich celów.

Brune jest tu postacią główną, wokół której osnuta jest akcja powieści. Jest on przedstawiony na początku wręcz jako dziecko – niepewny, bezimienny i zagubiony. Jednakże wraz z postępem akcji dojrzewa, przypomina sobie utraconą wiedzę i na nowo uczy się reguł rządzących światem, zwłaszcza tym, w którym magia odgrywa najistotniejszą rolę.

Autorce trzeba oddać, że poboczne postacie także zostały wykreowane z dbałością o ich charaktery. Każda ważniejsza akcja wokół żmija odbija się echem w jego otoczeniu, a wątki poboczne wpisują się w akcję i dopełniają całego obrazu świata. I tak jak przystało na mieszkańców Podziemi, muszą się oni wykazać sprytem, przebiegłością, ale też żyją w swoim małym, niekoniecznie czystym światu, który rządzi się własnymi prawami. Natomiast wysocy rangą słudzy Otchłani mają olbrzymią moc, ale za błędy ponoszą dotkliwą karę.

Nic w tej powieści nie dzieje się przypadkiem i każde zdarzenie stanowi część skomplikowanej i wielowątkowej akcji. Całość została osadzona w mrocznym klimacie, tworzonym przez brudne zaułki, posępne krypty pełne wilgoci, chciwych magów i zdeformowane postacie. Całości dopełniają podziały polityczne, a także postacie z Otchłani i surowe prawo Białych Magów, czy ich okrutne działania.

Książka tchnie duchem fantastyki, nie tle pełnej cudownej i wielkiej magii, co pokazuje niełatwe życie istot niemagicznych w zdominowanym przez moc świecie. Świat ten nie jest czarno-biały, pełno w nim odcieni szarości, kłamstwa i intryg pochłaniających niewinne istnienia.

Pierwszy tom Teatru węży wprowadza czytelnika w świat, który swoje rozwiniecie znajdzie w dwóch kolejnych tomach. Podsumowując, można zatem powiedzieć, że jest to jednak z lepszych pozycji fantasy wśród polskich autorów. Autorka stworzyła żywy, realny świat, pełen różnorodnych postaci, które nie są ani do końca dobre, ani do końca złe. Skomplikowana rzeczywistość zachwyca, a wielowątkowa fabuła wciąga, oddając realia świata. Polecam wszystkim fanom magicznych światów, bo warto sięgnąć po tę książkę.

Przedstawiony egzemplarz pochodzi ze zbiorów Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu.

MK
Fot. MK

Komentarze Facebook

REKLAMA:

Salon fryzjerski Awangarda poszukuje ambitnych i utalentowanych osób, które chciałyby rozpocząć z nami współpracę.

Do obowiązków będzie należało:
– strzyżenie, modelowanie, pielęgnacja i koloryzacja włosów klientów,
– doradztwo w zakresie doboru fryzur i zabiegów,
– dbanie o stanowisko pracy i wizerunek salonu.

Ale jeśli specjalizujesz się tylko w koloryzacji albo upięciach lub strzyżeniu to też jest miejsce w naszym zespole.

Nasze oczekiwania:
– samodzielna praca przy stanowisku,
– wysoka kultura osobista,
– umiejętność pracy w zespole,
– bardzo dobra komunikacja z klientem,
– kreatywność.

Oferujemy:
– pracę na pełen etat ( umowa o pracę 4,500 brutto ),
– pracę na 1/2 etatu ( umowa o pracę 2,500 brutto ) możliwość pracy dwa dni w tygodniu, lub po 4 godziny dziennie,
– atrakcyjne warunki zatrudnienia, premie od obrotu i od sprzedaży kosmetyków,
– profesjonalne szkolenia fryzjerskie co kwartał na koszt pracodawcy,
– w pełni wyposażone stanowisko pracy, w sprzęt najwyższej jakości,
– praca na produktach Wella, Goldwell, L’oreal,
– elastyczne godziny pracy, każda niedziela i święta wolne,
– doświadczony fryzjer ma do dyspozycji asystenta.

Swoje CV prześlij na adres: biuro@studioawangarda.pl lub dostarcz do salonu:
Awangarda Hair&Beauty ul. Malczewskiego 2, Nowy Sącz w godzinach 9:00 do 19:00.
Podczas rozmowy mile widziane zdjęcia efektów Twojej pracy.

Prosimy o dopisanie klauzuli:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm)

Zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera!

FreshMail.pl