miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]

0 928

Zespół Szkół Nr 2 im. Sybiraków, Związek Sybiraków oraz Stowarzyszenie Pamięci Zesłanych na Sybir zorganizowali kolejny już Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków.

 

Czytaj również: Obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

 

13 kwietnia odbył się 13. Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. O godz. 9:00 w kościele „Kolejowym” w Nowym Sączu odbyła się uroczysta Msza Św., a po niej uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu. Poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego złożyli wiązanki kwiatów przy symbolicznym grobie Sybiraków. Odbył się również apel poległych.

– Spotykamy się dzisiaj w dniu szczególnym z wielu względów. 13 kwietnia Sejm RP ustanowił Dniem Pamięci Narodowej o Zbrodni Katyńskiej. Spotykamy się przy pomniku Sybiraków, w który 17 września 2000 roku wmurowaliśmy prochy z Cmentarza w Katyniu. Od marca do maja 1940 roku nadal rozstrzeliwano polskich oficerów Wojska, Policji, Straży Granicznej i inteligencji – powiedział Kazimierz Korczyński, prezes Związku Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

W Katyniu zamordowano 4 410 oficerów, w Charkowie z Obozu w Starobielsku 3 773, w Miednoje z Obozu w Ostaszkowie 6 314 i to było największe miejsce kaźni. Na Ukrainie w Bykowni 3 435, a na Białorusi w Kuropatach zgładzono ponad 4 000 oficerów. Łącznie 22 000 istnień ludzkich, które określamy dzisiaj jako tych, którzy oddali życie w Katyniu. 13 kwietnia to również data największej wywózki na Sybir. 13 kwietnia 1940 roku, kiedy mężowie ginęli w tych miejscach kaźni, ich rodziny w dużej mierze wywożono na Sybir. – Oni też mieli zginąć, też mieli nie przeżyć, ale ta śmierć miała być powolna: z głodu, z pracy ponad siły – podkreślał w swojej wypowiedzi Kazimierz Korczyński, prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu.

13 kwietnia to również rocznica nadania imienia Zespołowi Szkół Nr 2 w Nowym Sączu, które zostało uchwałą Rady Miasta nadane i przyjęte w 2002 roku. Marsze to nie jedyna działalność szkoły, ale najbardziej widoczna. Dyrektor Antonina Dzikowska, grono pedagogiczne oraz młodzież od szesnastu lat są z Sybirakami i to jest niezwykle ważne.

W Nowosądeckim Marszu Pamięci Sybiraków uczestniczyli m.in.: nowosądeccy Sybiracy, Leszek Zegzda – wicemarszałek Województwa Małopolskiego, przedstawiciele biur parlamentarnych, Jerzy Gwiżdż – zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza, Marian Ryba – przedstawiciel Zarządu Starostwa Nowosądeckiego, Janusz Kwiatkowski – przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, radni miasta Nowego Sączu, Józef Klimek – dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza, przedstawiciele Komendy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, reprezentanci Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji, poczty sztandarowe, młodzież, nauczyciele, dyrektorzy szkół, mieszkańcy miasta, Orkiestra Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź