Portal informacyjny | Nowy Sącz

W tłusty czwartek pączek to nie grzech! [ZDJĘCIA]

2 555

Staropolskie przysłowie mówi: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Czy to stwierdzenie jest prawdziwe?

Czytaj również: Wystartowała akcja ekologiczna „Rower pomaga”

Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. W tym dniu świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie polegało nie tylko na jedzeniu pączków przygotowywanych z ciasta chlebowego i nadziewanych słoniną, ale spożywano także inne tłuste potrawy i mięsa. Przy okazji wszystko popijane było dużą ilością wina. Tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Karnawał musiał być odpowiednio zakończony i tak zostało po dzień dzisiejszy.

W Nowym Sączu pączki w okresie karnawału i nie tylko można nabyć w różnych miejscach. Jednym z nich jest Coctail Bar „Na Wałowej”, którego właścicielem jest Wincenty Żygadło z Chełmca. Wraz ze swoimi synami prowadzi „słodki interes” od 27 lat. Za trzy lata rodzinna firma cukiernicza będzie obchodziła jubileusz trzydziestolecia działalności na sądeckim rynku. W mieście ulokowane są dwa lokale – na ul. Wałowej, gdzie produkowane są wyroby oraz drugi na ul. Lwowskiej. W poszukiwaniu tradycji tłustoczwartkowej odwiedziliśmy jeden z nich, mieszczący się na ul. Wałowej w Nowym Sączu.

– W tłusty czwartek sprzedajemy 15-20 tysięcy pączków, natomiast w dni poprzedzające ta ilość jest mniejsza i systematycznie wzrasta. W środę przed tłustym czwartkiem sprzedajemy 3-4 tysiące, we wtorek 2 tysiące. Nie sposób tego obliczyć, ale zainteresowanie w okresie karnawału jest imponujące. Po tłustym czwartku aż do ostatków ta sprzedaż jest nieco większa niż w ciągu całego roku kalendarzowego. W ostatki to też jest kilka tysięcy pączków – powiedział Paweł Żygadło, syn właściciela Coctail Baru w Nowym Sączu w specjalnej rozmowie dla portalu informacyjnego miastoNS.pl.

W rodzinnej cukierni pączki wytwarzane są od początku funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przepisy są tradycyjne, oparte na sprawdzonych recepturach. Standardowa oferta obejmuje trzy rodzaje pączków: z nadzieniem różanym otrzymywanym z płatków róży, z bitą śmietaną oraz z bitą śmietaną i ajerkoniakiem. Tydzień przed tłustym czwartkiem organizowana jest „gala pączkowa” i wówczas sprzedawanych jest kilkadziesiąt rodzajów pączków – od angielskich donatów czyli pączków z dziurką po wariacje z różnych części świata. Oprócz tego są również wytwarzane faworki.

– Chrust jest dosyć prostym wypiekiem, ale niezwykle czasochłonnym w wyrobie. Wypiekamy go tylko i wyłącznie w okolicach tłustego czwartku, tydzień lub dwa tygodnie przed tym dniem. Ręczne wytwarzanie nadaje mu uroku. Nasze pączki są wyjątkowe z uwagi na fakt, że wyrabiane są na miejscu i nie zakosztowują chłodu związanego z przemieszczaniem i to jest bardzo istotna sprawa. Na co dzień nasze specjały przygotowuje siedem osób, natomiast w tłusty czwartek pracuje 40-50 osób – dodał Paweł Żygadło w rozmowie z naszym portalem.

Pączki w Coctail Barze produkowane są z naturalnych składników, bez użycia ulepszaczy, a spirytus jest w tym wszystkim najważniejszy. Zastosowanie go przy wyrobie sprawia, że cukiernicze arcydzieło nadaje mu pożądanej sprężystości. Większość supermarketów produkuje smakołyki tłustoczwartkowe w ogromnej ilości i w bardzo niskiej cenie, ale niekoniecznie idzie to w parze z jakością.

Zachęcamy wszystkich czytelników do obfitego świętowania zakończenia karnawału, ponieważ to jedyna okazja na bezkarne objadanie się oraz recepta na powodzenie.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook

REKLAMA:

Salon fryzjerski Awangarda poszukuje ambitnych i utalentowanych osób, które chciałyby rozpocząć z nami współpracę.

Do obowiązków będzie należało:
– strzyżenie, modelowanie, pielęgnacja i koloryzacja włosów klientów,
– doradztwo w zakresie doboru fryzur i zabiegów,
– dbanie o stanowisko pracy i wizerunek salonu.

Ale jeśli specjalizujesz się tylko w koloryzacji albo upięciach lub strzyżeniu to też jest miejsce w naszym zespole.

Nasze oczekiwania:
– samodzielna praca przy stanowisku,
– wysoka kultura osobista,
– umiejętność pracy w zespole,
– bardzo dobra komunikacja z klientem,
– kreatywność.

Oferujemy:
– pracę na pełen etat ( umowa o pracę 4,500 brutto ),
– pracę na 1/2 etatu ( umowa o pracę 2,500 brutto ) możliwość pracy dwa dni w tygodniu, lub po 4 godziny dziennie,
– atrakcyjne warunki zatrudnienia, premie od obrotu i od sprzedaży kosmetyków,
– profesjonalne szkolenia fryzjerskie co kwartał na koszt pracodawcy,
– w pełni wyposażone stanowisko pracy, w sprzęt najwyższej jakości,
– praca na produktach Wella, Goldwell, L’oreal,
– elastyczne godziny pracy, każda niedziela i święta wolne,
– doświadczony fryzjer ma do dyspozycji asystenta.

Swoje CV prześlij na adres: biuro@studioawangarda.pl lub dostarcz do salonu:
Awangarda Hair&Beauty ul. Malczewskiego 2, Nowy Sącz w godzinach 9:00 do 19:00.
Podczas rozmowy mile widziane zdjęcia efektów Twojej pracy.

Prosimy o dopisanie klauzuli:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm)

Zobacz również
2 Komentarze
  1. Waldek pisze

    Piękny dzień, piękna tradycja! A wieczorem kobieta zmyka na babski comber… Zapraszam na piwo!

  2. Natalia pisze

    Gwiazdy ✨ 😂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Zapisz się do naszego newslettera!

FreshMail.pl