miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielkanoc to noc Zmartwychwstania Pańskiego

0 1 240

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wieki Post dla każdego katolika jest czasem przygotowania do świąt, a także zadumy i refleksji nad swoim życiem.

Czytaj również: Biblioteki szkolne w gminie Korzenna zostaną wzbogacone

Święta Wielkanocne obchodzone są przez kościoły chrześcijańskie zachowujące nicejskie wyznanie wiary. Rozwinęło się ono od święta obchodzonego w duchu i prawdzie w ramach żydowskich obrzędów Paschy. Po oddzieleniu Kościoła od Synagogi, stało się prostym dorocznym świętem poprzedzonym jednym lub kilkoma dniami postu.

Wielkanoc obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Jest ona świętem ruchomym: może wypaść najwcześniej 22 marca, zaś najpóźniej 25 kwietnia. Pius X próbował ustalić stałą datę Wielkanocy. W 1913 r. został rozesłany do biskupów stosowny kwestionariusz. Większość odpowiedzi była przychylna proponowanej zmianie, jednak 9 grudnia tego samego roku projekt oprotestowała Kongregacja Rytów, argumentując, że groziłoby to „naturalizacją wielkiego wydarzenia, jakim było Zmartwychwstanie Chrystusa”. Wielkanoc wypada pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia (włącznie). Daty kościelnej pełni Księżyca zostały wyznaczone i stabelaryzowane w czasie Soboru Nicejskiego w 325 roku n.e. Kościelna pełnia księżyca różni się od astronomicznej.

Do XVIII wieku msze św. rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano rezurekcję rano. Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku. Zapowiada ją uroczyste bicie w dzwony, głoszące, że Chrystus zmartwychwstał. Jednocześnie słychać kanonadę ze strzelb, petard, armatek i moździerzy, a cały ten harmider ma budzić świat do życia. W niektórych parafiach rezurekcja rozpoczyna się po Liturgii Światła w Wigilię Paschalną. W polskim zwyczaju, po porannej rezurekcji rodzina zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się święconką z koszyczka lub po prostu jajkiem. Stoły zdobione są bukietami z bazi i pierwszych wiosennych kwiatów.

Triduum Paschalne poprzedzone jest czterdziestodniowym okresem przygotowania czyli Wielkim Postem. Okres wielkanocny natomiast liczy pięćdziesiąt dni, aż do Zesłania Ducha Świętego. W Wielką Sobotę po zapadnięciu zmroku rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej czyli Wielkiej Nocy, kiedy to Chrystus zmartwychwstaje.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego to szczególny dzień w roku i jest wspominana w ciągu całego roku poprzez świętowanie niedzieli. Niedziela oraz Poniedziałek Wielkanocny są w Polsce dniami wolnymi od pracy.

Agnieszka Michalik
Fot.: Parafia św. Stanisława w Krynicznie (zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź