miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Spółdzielnia na miarę XXI wieku!

0 1 463

W ubiegłą sobotę (9 czerwca) odbył się Walny Zjazd Przedstawicieli Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” (SOZS) w Nowym Sączu. Wśród zaproszonych gości był m.in. poseł na Sejm RP Jan Duda oraz przedstawiciel Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie, a zarazem Prezes Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej „SOPEX” w Krośnie – Łucjan Waśko.

Rok założenia Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej” datuje się przed I wojną światową na 1907 rok. To bardzo długi okres, czas wielu wyzwań i wytężonej pracy, licznych trudności, ale i wielu osiągnięć. Spółdzielnia ma za sobą szereg reorganizacji i adaptacji w zmieniających się systemach ekonomicznych.

Poseł Jan Duda mówił: Ze Spółdzielnią Ogrodniczą „Ziemi Sądeckiej” byłem związany od 18 roku życia, kiedy zacząłem prowadzić gospodarstwo ogrodnicze i woziłem do punktów skupu agrest, porzeczki, śliwki i jabłka. Wtedy była to jedyna zorganizowana forma „prywatnej” działalności gospodarczej, która w państwowym monopolu radziła sobie doskonale. Spółdzielnia pozwalała spełniać się mniejszym i większym rolnikom i sadownikom. Niestety po 1989r. nastąpił niekorzystny czas dla ruchu spółdzielczego. Wówczas spółdzielczość potraktowano jako wymysł komunistyczny. Spółdzielnia Ogrodnicza „Ziemi Sądeckiej” potrafiła jednak przetrwać ponad 100 lat. To dzięki ciężkiej pracy wszystkich członków – rolników, producentów i pracowników. Potrzeba wiele ciężkiej pracy, by zmienić sytuacje spółdzielczości. Potrzebne są pilne zmiany w prawie spółdzielczym, które od lat było nie zmieniane. Należy inaczej potraktować spółdzielnie ogrodnicze od innych branż spółdzielczych. Obecnie trwają nad tym prace i jest przygotowany wstępny projekt, jednak trzeba poczekać na stanowisko Unii Europejskiej w tej sprawie. Uważam, iż spółdzielczość ogrodnicza powinna być tak samo wspierana przez państwo, jak inne sektory gospodarki. Ważne są też zmiany w mentalności społecznej, by społeczeństwo potrafiło odróżnić, co jest przedmiotem działalności takiej organizacji i czym różni się od zwykłych przedsiębiorstw, spółek kapitałowych, które nastawione są głównie na zysk.

Spółdzielnia Ogrodnicza ZS jest Spółdzielnią nowoczesną, dynamiczną, prężną oraz jedną z nielicznych, która profesjonalnie zajmuje się problemami sadownictwa i warzywnictwa w Polsce. Aktywnie uczestniczy w rozwoju produkcji owoców i warzyw poprzez współudział w organizacji seminariów, szkoleń, konferencji dla producentów w naszym regionie. Bierze także udział w programach dotyczących promocji owoców i warzyw, m.in. w szkołach, a także w wielu imprezach promujących sadownictwo i warzywnictwo, tj. m.in. podczas Święta Kwitnących Sadów w Łososinie Dolnej, Święta Kwitnących Jabłoni w Łącku, Agropromocji w Nawojowej, Targach Sadowniczych w Brzeznej i Nowym Sączu.

Obecnie zrzesza 167 członków i zatrudnia średnio 150 pracowników. Zajmuje się skupem i sprzedażą owoców i warzyw w ponad 50 asortymentach. Średni globalny skup za ostatnie lata to ok. 10 tysięcy ton rocznie, z czego ponad 4 tysiące jabłek przemysłowych, 1 tysiąc jabłek konsumpcyjnych, ok. 250 ton wiśni oraz ponad tysiąc ton ziemniaków. Skup odbywa się własnym taborem samochodowym.

Spółdzielnia Ogrodnicza ZS stawia głównie na wysokiej jakości jabłka, które oferuje w ciągłej sprzedaż na rynek krajowy i zagraniczny. Jej chlubą od 2015 r. jest profesjonalnie wyposażona Przechowalnia owoców i warzyw z kontrolowaną atmosferą wraz z sortownią w Łącku, o wartości ponad 8 mln zł.

Ponadto Spółdzielnia swoją działalność handlową prowadzi poprzez 36 placówek detalicznych i hurtowych na terenie Nowego Sącza, Starego Sącza, Krynicy oraz pobliskich gmin.

Globalne obroty sięgają 40 mln zł rocznie. Natomiast łączny koszt utrzymania Spółdzielni obecnie przekracza 9 mln zł.

Przedstawiciel Krajowej Rady Spółdzielczej Łucjan Waśko mówił: Firma o 110 letniej tradycji, w tak szybko zmieniających się czasach jest czymś wyjątkowym, a tym bardziej, że jest to spółdzielnia. Z danych wynika, że w 1991r., tj. na początku transformacji było 245 działających spółdzielni ogrodniczo-pszczelarskich, obecnie w rejestrach figuruje 45, z czego ok. 21 aktywnie działających. Spółdzielnia Ogrodnicza „Ziemi Sądeckiej” jest wśród tych 21 i stanowi chlubę dla Sądecczyzny. Istnienie Spółdzielni do dziś to wybór mądrych ludzi: zarządzających, członków i pracowników, którzy nie podzielili decyzji innych o likwidacji spółdzielni, sprzedaży majątku czy jego podziale.

Dodatkowo Pan Waśko powiedział: Spółdzielnia Ogrodnicza ZS na dzień dzisiejszy to firma aktywnie rozwijająca się, prowadząca wiele działalności gospodarczych, a przy tym nadal na wskroś spółdzielczą, dla której celem są korzyści dla członków i pracowników. Jest firmą kontrolowaną przez członków i zarządzana demokratycznie, ponadto tworzy markę w rejonie Sądecczyzny powszechnie znaną i szanowaną. Potrafi ciągle zaskakiwać nowymi inwestycjami, co można było zauważyć na prezentacji podczas sprawozdania Zarządu. Wasza Spółdzielnia świadczy także usługi, które przez inne spółdzielnie dawno zostały zapomniane, m.in. doradztwo sadownicze. To wszystko świadczy o tym, że Spółdzielnia nie jest komunistycznym wymysłem, ale ideą, sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej, która ciągle pozostaje na polskich rynkach. 110 lat tradycji świadczy o tym, że Spółdzielnia „miała szczęście” do pracowników, bo skoro przetrwała dwie wojny światowe, czasy PRL-u i okres transformacji to jest to dowód na to, że idea spółdzielczości nie była martwa. Majątek przechodził z pokolenia na pokolenie i członkowie powinni być dumni, że tą idee spółdzielczości przekazali im przodkowie.

Spółdzielnia Ogrodnicza „Ziemi Sądeckiej” w Nowym Sączu w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 110-lecie istnienia. Z tej okazji Krajowa Rada Spółdzielcza w Warszawie przyznała 15 odznaczeń „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego”, które wręczyli Poseł Jan Duda oraz Waśko Łucjan – Przedstawiciel Krajowej Rady Spółdzielczej. Osobami wyróżnionymi odznaczeniami zostali: Adamczyk Jan, Dudziak Stanisław, Groń Zofia, Kocoń Władysław, Legutko Józefa, Majoch Helena, Orlecka Jadwiga, Morawa Marian, Orzeł Marian, Pawłowska Lucyna, Piksa Władysław, Potoniec Helena, Rosiek Jan, Witkowski Bogumił oraz Zbozień Jan.

         Zredagowała: Zuzanna Mróz, fot. SOZS

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź