miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jaka jest recepta na czyste powietrze dla Nowego Sącza?

0 1 075

Tegoroczne XXII targi „Dom i otoczenie” odbywały się pod hasłem „Czyste powietrze dla Nowego Sącza”. Wystawcy, którzy mieli swoje stanowiska na targach, prezentowali szereg różnych rozwiązań, które mogą wpłynąć korzystnie na stan powietrza w mieście. Mieszkańcy, mający coraz większą wiedzę o ochronie powietrza poszukiwali ekologicznych rozwiązań.

 

Czytaj również: XXII targi „Dom i Otoczenie” już za nami! [ZDJĘCIA]

 

W Nowym Sączu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym normy zanieczyszczeń powietrza są wielokrotnie przekroczone. Jednakże, aby inicjatywy podejmowane w celu poprawy jakości powietrza przyniosły efekt, potrzebne są kompleksowe działania i poszerzanie świadomości mieszkańców w tym zakresie. Nie wystarczy tylko wymienić kocioł czy tylko wstawić nowe okna w domu, ponieważ prace te należy łączyć.

W czasie XXII targów, które odbywały się pod hasłem „Czyste powietrze dla Nowego Sącza”, Sądeczanie mieli możliwość zapoznania się z różnymi rozwiązaniami mogącymi pozytywnie wpłynąć na poprawę powietrza. Budując czy modernizując dom, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów i działać kompleksowo.

Zanim wymienimy kocioł, należy pomyśleć o termoizolacji budynku i wymianie okien. Ocieplenie domu można wykonać tradycyjną metodą z wykorzystaniem styropianu czy wełny mineralnej. Jednakże na rynku popularne stają się także inne rozwiązania, jak na przykład wełna celulozowa o przewodności cieplnej 0,039 W/mK. – Docieplenie odbywa się poprzez wdmuchiwanie wełny np. w przygotowaną przestrzeń między krokwiami, dzięki czemu materiał ściśle przylega do belek. Izolując budynki, zmniejszamy zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, a korzystając z wełny celulozowej, stawiamy na ekologiczny produkt pochodzący z recyklingu – podkreślał Artur Muzalewski z Termex-Fiber.

Izolując dom, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w system wentylacji z odzyskiem ciepła. Firma Stiebel Eltron posiada rozwiązania, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię cieplną oraz stanowiące alternatywę dla tradycyjnych metod grzewczych. – Oferujemy mieszkańcom między innymi systemy rekuperacji ciepła, które zapewniają wysoki odzysk ciepła aż do 90%. Dzięki nim spada zapotrzebowanie na ciepło i wydatki na ogrzewanie. Oprócz tego posiadamy innowacyjne pompy ciepła, które mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne, nieekologiczne piece emitujące zanieczyszczenia do powietrza – wyjaśniał Robert Mróz.

Wymieniając piec, należałoby zastanowić się nad zrezygnowaniem z tradycyjnego kotła opalanego węglem i zainwestować w nowe przyjazne środowisku źródło ciepła. Mogą nim być wspomniane wcześniej pompy ciepła czy ekologiczne kotły. – Posiadamy kotły na pellet z zasobnikiem klasy piątej oraz kondensacyjne piece gazowe do ciepłej wody użytkowej i ogrzewania. Nowoczesne kotły mają większą sprawność, a co za tym idzie, potrzebne jest mniej paliwa do ogrzania tej samej powierzchni. W związku z tym maleją koszty ogrzewania – zaznaczał Jakub Zbozień z Rollbud Instal dodając, że firma współpracuje z Urzędem Miasta i pomaga mieszkańcom przy pozyskiwaniu dotacji na wymianę kotłów, jeżeli jest taka możliwość.

Inwestując w wymianę kotła warto pomyśleć nad zastosowaniem rozwiązań z zakresu OZE (Odnawialnych Źródeł Energii), czyli wspomnianych wcześniej pompach ciepła czy kolektorach słonecznych i panelach fotowoltaicznych. – Zajmujemy się energią odnawialną i nasze produkty są nastawione na niską emisję. Chronimy środowisko m.in. proponując fotowoltaikę, która produkuje nam prąd ze słońca i zapewnia ekologiczny prąd. Dzięki temu mniej zanieczyszczeń trafia do powietrza. Na szczęście z roku na rok świadomość klientów jest coraz większa, a Sądeczanie pytają o rekuperację czy nowe systemy – mówił Konrad Mordarski z Grandsol, zaznaczając, że firma wprowadziła kilka nowych rozwiązań użytkowej technologii solarnej, którą można wykorzystać w przestrzeni miejskiej.

Zatem zanim zabierzemy się za wymianę kotła, warto zwrócić uwagę na aktualne normy dotyczące kotłów oraz zapotrzebowania na energię cieplną. Warto także zapoznać się z szeroką ofertą sposobów docieplania budynków, ekologicznych kotłów i systemów z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. Kompleksowa inwestycja w wymianę kotła, termoizolację budynku z wymianą okien nie tylko wpłynie na oszczędności na paliwie, ale także podniesie komfort mieszkania. W upalne dni budynek nie będzie się tak bardzo nagrzewać, a zimą ciepło nie będzie uciekać na zewnątrz. Warto także pamiętać, że działania takie przyczyniają się także do poprawy jakości powietrza w regionie, powodując redukcję emisji zanieczyszczeń.

 

 

 

MK
Fot. MK

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź