miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Joanna i Andrzej Gwiazdowie popierają Komitet Rafała Kmaka!

0 1 902

Nie ulega wątpliwości, że Joanna Duda Gwiazda i Andrzej Gwiazda są żyjącą historią walki o polską demokrację. Walczyli z komunizmem, a po 1989 roku starali się zachować idee prawdziwej „Solidarności”. Tym bardziej jest nam miło poinformować, że Joanna i Andrzej Gwiazdowie wspierają idee Komitetu Rafała Kmaka Wspólnie dla Gminy Chełmiec.

Przybliżmy jednak wszystkim najważniejsze fakty z życia Gwiazdów. Andrzej Gwiazda był zaangażowany w antykomunistyczne protesty już w 1956 i 1970 roku. Później ze swoją żoną Joanną wspierali działalność Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności”. Gwiazda był również jednym z dwóch przewodniczących „Solidarności”, zastępców Lecha Wałęsy. Podczas wybuchu stanu wojennego został on aresztowany jeszcze tego samego dnia. Z więzienia ostatecznie wyszedł dopiero w 1985 roku.

Warto wspomnieć, że nie wziął udziału w negocjacjach w Magdalence i przy Okrągłym Stole, oskarżając ugodową część opozycji o zdradę solidarnościowych ideałów. Jak widać, historia małżeństwa Gwiazdów naznaczona jest konsekwentną walką o niezależność, jak i prawdę o „Solidarności” i przemianach 1989 roku. Nie chcieli być sterowani przez dominującą narrację, czy to wychodzącą ze skrzydła Michnika i Kuronia, czy to Lecha Wałęsy. Sam Gwiazda w 2007 roku został wybrany przez Senat w skład Kolegium przy Instytucie Pamięci Narodowej. W 2000 roku został honorowym obywatelem Gdańska, a w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Orderem Orła Białego.

Staniemy na wysokości zadania, by choć w odrobinie dorównać dorobkowi i wartościom stojącym za Joanną i Andrzejem Gwiazdami. Dziękujemy za zaufanie! Państwo Gwiazdowie od 30 lat związani są z gminą Chełmiec. Bardzo często wypoczywają u Urszuli Dudy, mieszkanki Marcinkowic (gm. Chełmiec) – siostry Pani Joanny Dudy Gwiazdy. Dzięki tym wizytom nie są im obce problemy i rozterki zwykłych obywateli Sądecczyzny, a w szczególności mieszkańców Gminy Chełmiec.

Rafał Kmak, kandydat na Wójta Gminy Chełmiec
Mat. wyborczy KWW Rafała Kmaka

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź