Budujemy dom energooszczędny – o czym należy pamiętać?

W ostatnich latach także do Polski dotarła moda na budowanie obiektów, których tanie utrzymanie i wartość ekologiczna idą w zgodnej parze. Jednakowoż, aby budynek zyskał miano energooszczędnego, trzeba sprostać szeregowi kryteriów, których spełnianie skrupulatnie monitoruje NFOSiGW. Poniżej opierając się na jednej z pierwszych tego typu inwestycji w naszym kraju postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytanie, a mianowicie, czego potrzeba, by nasz projekt mógł być rozpatrywany jako energooszczędny lub pasywny?

 

Liczby, mówiące same za siebie

 

Na początek wartości liczbowe. O ile tradycyjne budownictwo zostawi nas z obiektem, którego ocieplenie wymagać będzie średnio 170 kilowatów na metr kwadratowy w skali roku, o tyle w wypadku projektów, uznawanych za energooszczędne, wielkość ta będzie oscylowała około 60 kilowatów. Najlepiej jednak sytuacja ma się w formule domów pasywnych, w których ocieplenie w skali roku będziemy musieli włożyć jedynie 15 kilowatów przy przy metrze.

Inwestycją, której przyjrzymy się nieco bliżej będzie Osiedle Sielanka oferujące chociażby domy na sprzedaż w Mikołowie i Tarnowskich Górach. To doskonała egzemplifikacja szczególnie dlatego, że deweloper jako jeden z pierwszych nad Wisłą został uznany za twórcę domów energooszczędnych. Można zatem z czystym sumieniem powiedzieć, iż mamy do czynienia z nieruchomościami konkurencyjnymi względem tych, zlokalizowanych w miejscach takich jak Wrocław czy też Ruda Śląska. Na czym jednak polegają zastosowane tu innowacje? O tym postaramy się powiedzieć poniżej.

 

Energooszczędność to nie tylko dom!

 

Po pierwsze, mamy do czynienia z inwestycją, która swoim rozmachem sięga nie tylko realizacji projektów pojedynczych domów, ale także opiewa w kształtowanie całości otaczającej je infrastruktury. Dzięki temu możemy być pewni szeregu praktycznych i funkcjonalnych rozwiązań, które skutecznie usprawnią nasze codzienne życie. Takie całościowe podejście objawia się jednak także na przykładzie konkretnych budowli i użytych w ich budowie materiałów.

Budownictwo energooszczędne, o którym piszemy w oparciu o interesujące nas osiedle, zasadza się na takim dopasowaniu bryły projektu oraz rozmieszczenia pomieszczeń wewnątrz, by jak najpełniej wykorzystać siły natury, a więc przede wszystkim promienie słońca. Mówimy zatem o zgromadzeniu przeszkleń po południowej stronie domu i unikanie ich lokowania od ciemnej w rodzimych warunkach północy. Taki stan rzeczy w połączeniu z umiejscowieniem salonu i jadalni w najbardziej nasłonecznionym miejscu, pomaga wykorzystać naturę do ostatniej kropli.

Do omawianej przez nas formuły konstruktorzy używają materiałów najwyższej jakości, efektywnie przedłużających żywotność komponentów naszego wymarzonego domu. Najlepszym przykładem będzie tu termoizolacja, stolarka okienna wraz z samymi szybami, ale także rodzaj pieca grzewczego i surowca, na którym zasadza się budowa murów.

 

Materiał Partnera

Komentarze Facebook
domydomy na sprzedażenergooszczędność
Comments (0)
Add Comment