miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ból gardła – jak go złagodzić?

2 1 223

Ból gardła to jeden z głównych symptomów infekcji wirusowych, które potocznie nazywamy przeziębieniem. Za bólem gardła mogą stać jednak także inne przyczyny i to właśnie odpowiednia diagnostyka umożliwia skuteczne leczenie. Co zatem może odpowiadać za ból gardła i jak możemy go łagodzić?

Infekcja – źródło bólu gardła

Ból gardła, pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk to jedne z najczęściej spotykanych objawów związanych z zakażeniem wirusowym. W ciągu roku dorosły człowiek przechodzi średnio 2-4 epizody przeziębienia, zaś dziecko nawet 8-9 – warto więc wiedzieć, jak możemy wymienione tu dolegliwości łagodzić. Jest to tym ważniejsze, że w walce z infekcjami wirusowymi stosuje się właśnie terapię objawową. Nie jest w takim przypadku potrzebna antybiotykoterapia, która jest konieczna w zwalczaniu zakażeń bakteryjnych. Owszem, im też może towarzyszyć silny ból gardła – np. w anginie paciorkowcowej (inaczej nazywanej ropną).

Co istotne, za ból gardła mogą odpowiadać także zakażenia grzybicze, które zdarzają się jednak znacznie rzadziej. Zwykle w tym przypadku za infekcją stoją drożdżaki (Candida albicans), zakażenie nimi wywołuje nie tylko ból oraz dyskomfort gardła, lecz także pojawiający się na jego śluzówce biały lub żółty nalot (może być widoczny też na migdałkach, tym bardziej, że kandydozie gardła może towarzyszyć również grzybicze zapalenie migdałków).

Inne możliwe przyczyny bólu gardła:

  • alergie,
  • oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, np. smogiem,
  • przebywanie w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu,
  • zbyt słabe nawodnienie organizmu,
  • stres lub inne czynniki psychologiczne,
  • przemęczenie,
  • nadwyrężenie narządu głosu,
  • stosowanie niektórych leków (jako efekt uboczny),
  • refluks żołądkowo-przełykowy 
  • i inne.

Rozpoznanie źródła bólu umożliwia skuteczne leczenie – podstawą jest terapia pierwotnej przyczyny objawów bólowych gardła. Jeśli zaś to infekcja, odpowiednia diagnoza różnicowa pozwala zdecydować, jakie leki wybrać. Jak to zostało wspomniane, zakażenia bakteryjne leczymy antybiotykami, zaś infekcje wirusowe wiążą się z terapią objawową. Stosujemy wtedy leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe (na bazie paracetamolu lub ibuprofenu) oraz środki łagodzące nieprzyjemne symptomy związane z nieżytem nosa czy właśnie gardła. Jakie sposoby pomogą na ból gardła?

Jak łagodzić ból gardła?

Na ból gardła warto zastosować zarówno profesjonalne środki farmaceutyczne, jak i domowe sposoby. Do pierwszej opcji można zaliczyć zarówno pastylki do ssania, roztwory do płukania gardła, jak i różnego rodzaju aerozole. Substancją, którą wykorzystuje się w tego typu preparatach, jest np. benzydamina – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz antyseptycznie.

Jeśli zaś chodzi o domowe sposoby, warto pamiętać o profilaktyce. Zalicza się do niej m.in. dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza (dla naszego organizmu optymalna wilgotność to 45-65 proc.), częste nawadnianie, unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, wspieranie układu immunologicznego etc. Jeżeli jednak już dopadł nas ból i inne dolegliwości gardłowe, możemy łagodzić je na różne sposoby.

  • Płukanka z sody oczyszczonej – soda wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne oraz odkażające. Wystarczy pół szklanki ciepłej wody i łyżeczka sody – po wymieszaniu płuczemy roztworem gardło. Warto tę czynność powtórzyć 2-3 razy dziennie.
  • Napar z siemienia lnianego – rozdrobnione siemię lniane (np. w blenderze) zalewamy gorącą wodą i pozostawiamy na kilkanaście minut pod przykryciem. Następnie, ostudzonym już naparem, płuczemy gardło lub popijamy go małymi łykami. Siemię pozostawi na gardle swego rodzaju warstwę ochronną, która złagodzi ból, ułatwi regenerację i zabezpieczy przed dalszymi podrażnieniami.
  • Płukanka ziołowa – gardło warto płukać np. naparem z szałwii, tymianku, rumianku czy bzu czarnego. Wykazują m.in. działania przeciwzapalne i łagodzące, a niektóre zioła także antyseptyczne. Warto pamiętać, aby napar mógł przed płukaniem odpowiednio ostygnąć!
  • Miód – ma m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, łagodzące, regenerujące, przeciwbólowe czy immunostymulujące. W przypadku bólu gardła warto przygotować z niego roztwór – rozpuścić łyżeczkę w ciepłej wodzie (nie może być gorąca, bo zabije walory prozdrowotne miodu) lub też stosować go na wzór pastylek do ssania. Skrystalizowany miód nakładamy na łyżeczkę i ssiemy aż do całkowitego rozpuszczenia – by ból gardła minął jak najszybciej!
Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. Amelia pisze

    Nic mi tak nie pomaga jak wypicie cisowianki z cytryną i miodem, sprawdzony i niezawodny sposób na ból gardła.:D

  2. Zenon pisze

    ja puł litra bez przepity. zaś od 60lat mie nie boli tysz polecam

Zostaw odpowiedź