Ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju, czyli karta EKUZ‎

O karcie EKUZ zrobiło się głośno przed wakacjami w ich trakcie. Zapewne akcja medialna Narodowego Funduszu Zdrowia powtórzy się w okresie zimowych wyjazdów na narty. Czym jest EKUZ i z jakiej przyczyny urzędy centralne zajmujące się zdrowiem Polaków tak bardzo namawiają do jej wyrobienia? Czy warto ją wyrobić?
 
Czym jest karta EKUZ?
EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) https://ekuz.com.pl/ jest dokumentem honorowanym przez wszystkie kraje unijne upoważniającym ubezpieczonych turystów, pracowników i studentów do korzystania z opieki medycznej w innych krajach UE do korzystania z opieki zdrowotnej na prawach osoby ubezpieczonej w danym kraju na koszt NFZ.
 
Oznacza to, że jeżeli np. Polak zachoruje podczas urlopu we Francji lub w Niemczech, to za jego leczenie poza granicami kraju płaci polski NFZ.
 
WAŻNE! EKUZ obejmuje te procedury i świadczenia, które są objęte ubezpieczeniem w danym kraju. To znaczy, że jeżeli w danym kraju  obowiązuje współpłacenie (za część leczenia płaci ubezpieczony), to dotyczy to również posiadacza karty EKUZ w takim samym stopniu. Przed wizytą u lekarza za granicą trzeba sprawdzić, czy działa on w ramach ubezpieczenia publicznego w danym kraju. Podobnie, jak w Polsce, są gabinety, które nie mają umowy z NFZ i za wizyty płaci się 100% kosztów.

 

Dla kogo karta EKUZ?
Kartę EKUZ wyrobić może każdy ubezpieczony w Polsce, tzn. osoby zatrudnione, za które pracodawca opłaca składki, dzieci do lat 18., kobiety w ciąży i połogu, emerytów i rencistów, studenci, zarejestrowani bezrobotni itp.

W zależności od zaszeregowania, karta EKUZ wydawana jest na określony czas:

    • najdłużej kartą EKUZ cieszyć się mogą emeryci – karta jest w tym przypadku ważna aż 5 lat,
    • najkrócej kobiety w okresie połogu, posiadających obywatelstwo polskie i zamieszkała na terytorium RP – karta ważna jest przez 45 dni.

 

Odrębne przepisy ubezpieczenia EKUZ dotyczą wyjazdów turystycznych i pracowniczych (dla zatrudnionych w innym państwie UE).

Jak wyrobić EKUZ?
Karta EKUZ jest bezpłatna i jej wzór jest ujednolicony we wszystkich krajach członkowskich. Jedna strona jest taka sama we wszystkich krajach UE, druga to część spersonalizowana. Wyrobić kartę EKUZ można:

  • fizycznie, osobiście lub przez pełnomocnika  w wojewódzkim oddziale lub delegaturze NFZ (jeśli mieszkasz w okolicy Nowego Sącza wejdź na stronę https://ekuz.com.pl/ekuz-w-nowym-saczu/),
  • drogą mailową – zeskanowane wniosek należy przesłać na adres mailowy oddziału lub delegatury NFZ,
  • przez ePUAP.
Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment