miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Pisana od ponad 150 lat historia Sokolnictwa będzie nadal rozwijana w Zakopanem i Nowym Sączu! Podpisano list intencyjny

0 607

Województwo Małopolskie oraz Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpoczyna współpracę z Towarzystwem Gimnastycznym „SOKÓŁ” Gniazdo w Zakopanem. List intencyjny w tej sprawie podpisał dzisiaj Witold Kozłowski, marszałek Małopolski oraz przedstawiciele tych dwóch ważnych instytucji z tej części regionu. To wydarzenie o przyszłościowej perspektywie dla całej małopolskiej kultury, nauki, oświaty, ale także pamięci o narodowych i niepodległościowych tradycjach. Pisana od ponad 150 lat historia Sokolnictwa będzie nadal rozwijana w Zakopanem i Nowym Sączu.

Czytaj również: Kolejny przetarg dla LEGENDARNEGO połączenia kolejowego. Już niedługo do Krakowa poniżej godziny

Podpisany w Zakopanem list intencyjny to bez wątpienia nowy rozdział w dziejach zasłużonego dla polskiej niepodległości ruchu społecznego, łączącego w sobie kulturę, sport, rekreację i wartości patriotyczne. Warto przypomnieć, że Sokolnictwo to pierwszy na ziemiach polskich ruch społeczny o charakterze ponadstanowym, zapoczątkowany w 1867 roku powołaniem we Lwowie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

– Dwie małopolskie instytucje związane historycznie z ideą sokolnictwa, mogą teraz wspólnie podejmować zintegrowane działania i wymieniać się cennymi doświadczeniami. Cieszymy się, że Województwo Małopolskie może pośredniczyć w realizacji tych ambitnych i zróżnicowanych planów, które wzbogacą lokalne życie społeczno-kulturalne, przypomną o wartościowym dziedzictwie Małopolski, a także będą kreować wśród kolejnych pokoleń patriotyczne postawy i szacunek dla tradycji. Cieszę się też, że tutaj w Zakopanem zostało zlokalizowane Narodowe Centrum Sokolnictwa. Podpisany list intencyjny to początek drogi, aby współpracujące instytucje poszły śladem tego, co dzieje się w Ludźmierzu we współpracy ze Związkiem Podhalan. Staram się jako marszałek województwa wznosić się ponad wszelkie podziały i jako priorytet traktuje rozwój całego województwa. Przykładem realizowanym jest właśnie zaniedbany kiedyś budynek w Ludźmierzu, który kosztem kilkudziesięciu milionów złotych odzyskuje swoją świetność i gdzie będzie zlokalizowany Instytut Kultury Niematerialnej Ludów Karpackich. Zakres działalności regionalnej ośrodka będzie znacznie szerszy niż Podhale, a tutaj marzy mi się, aby Narodowe Centrum Sokolnictwa w Zakopanem we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu stworzyło właśnie coś na kształt tego, co powstaje w Ludźmierzu – mówił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski

Członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” mógł być każdy, niezależnie od pochodzenia społecznego. Każdy, kto chciał rozwijać się fizycznie. Początkowo ruch prowadził wyłącznie zajęcia gimnastyczne, ale z czasem pojawiły się różne sekcje, w których trenowano inne dyscypliny sportowe. Potem po 1918 roku, w wolnej Polsce „Sokół” był ośrodkiem życia kulturalnego oraz sportowego, prowadzącym także zajęcia z przysposobienia wojskowego. W okresie 20-lecia międzywojennego w Polsce funkcjonowało aż 800-900 Gniazd „Sokoła” zrzeszających w swoich szeregach ok. 80 tys. dorosłych osób oraz 40 tys. sokolej młodzieży. Obecnie Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce reprezentuje 58 organizacji z Polski i 5 organizacji z zagranicy.

– Jeszcze raz gratuluję Towarzystwu Gimnastycznemu „SOKÓŁ” Gniazdo w Zakopanem powstania Narodowego Centrum, a ze swojej strony deklaruję, że podpisany list jest początkiem konkretnej współpracy również z Województwem Małopolskim. Wierzę, że niebawem będziemy mogli pochwalić się wspólnymi, realnymi osiągnięciami. I apeluję do was: nie bójcie się współpracy – zawsze trzeba działać ponad podziałami. Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego to wydarzenie o przyszłościowej perspektywie dla całej małopolskiej kultury, nauki, oświaty, ale także pamięci o narodowych i niepodległościowych tradycjach. Pisana od ponad 150 lat historia Sokolnictwa będzie nadal rozwijana w Zakopanem i Nowym Sączu. Trzeba tutaj podkreślić, że Towarzystwo Gimnastyczne „SOKÓŁ” Gniazdo w Zakopanem był jednym z najważniejszych historycznie ośrodków Sokolnictwa, a powstało już w 1894 roku. Jego historia wyróżnia go na tle innych Gniazd ze względu na obecność wielu znakomitych postaci zaangażowanych w tworzenie organizacji m.in.: Wenantego Piaseckiego, Henryka Schabenbecka, Franciszka Mardułę – patrona Gniazda oraz Władysława Zamoyskiego – fundatora majątku – mówił Witold Kozłowski.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Zakopanem dało początek wielu organizacjom w regionie m.in. harcerstwu, Związkowi Podhalan, Związkowi Górali, ochotniczym strażom pożarnym, Harcerskiemu Klubowi Narciarskiemu, czy Tatrzańskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowym. Sokolnictwo w Zakopanem jest do dziś jednym z najlepiej działających, rozwijających się Gniazd w Polsce i reprezentuje kraj podczas zlotów sokolich za granicą. Z kolei Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jest spadkobiercą słynnej, nowosądeckiej tradycji Sokolnictwa datowanej na 1887 rok. Założycielami było grono najwybitniejszych i najbardziej światłych obywateli miasta z notariuszem, doktorem praw Lucjanem Lipińskim na czele. „Sokół” w Nowym Sączu był związany z kulturą, kulturą fizyczną oraz patriotyzmem – przy nim powstały Związek Harcerstwa Polskiego, Towarzystwo Śpiewackie LUTNIA, sądeckie kino oraz Polskie Towarzystwo Dramatyczne. po kilku reorganizacjach, nowosądecki Sokół w latach 70. ub. wieku został przekształcony w Wojewódzki Ośrodek Kultury, od 1999 roku działa jako Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu instytucja kultury województwa małopolskiego. Siedzibą instytucji jest historyczny budynek Sokolni Sądeckiej z 1892 roku, znajdujący się w centrum Nowego Sącza, obecnie rozbudowany i zmodernizowany.

Podczas piątkowego wydarzenia otwarto i poświęcono budynek i nowo otwarte biuro Narodowego Centrum Sokolstwa oraz zainaugurowano działalności strzelnicy.

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź