15-letni Mateusz odzyskał portfel staruszki! Pogratulowali mu policjanci

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – insp. Jarosław Tokarczyk wraz ze swoim zastępcą – podinsp. Adamem Bukańskim spotkali się (20 maja) z 15-letnim Mateuszem, któremu pogratulowali odważnej reakcji na kradzież i odzyskania skradzionego mienia.

 

Czytaj również: 22-latek bez uprawnień prowadził BMW! Policjant po służbie go zatrzymał

 

– Zdarzenie, do którego odniósł się komendant miało miejsce w tym tygodniu, w godzinach porannych. Mateusz z okna autobusu zauważył, jak dorosły mężczyzna kradnie portfel starszej pani, która wsiadała do pojazdu. Wówczas postanowił wysiąść na następnym przystanku i pobiec za sprawcą. Tak właśnie zrobił, dogonił złodzieja i zażądał, by ten wydał mu skradzioną rzecz. Był sam, zatem nie udało mu się zatrzymać dorosłego mężczyzny, jednak portfel odzyskał. Przekazał go następnie do szkoły, a stamtąd odebrała go dzielnicowa Osiedla Stare Miasto. W efekcie skradziony portfel wraz z zawartością wrócił do prawowitej właścicielki – poinformowała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Niecodzienna odwaga Mateusza, jego natychmiastowa reakcja oraz obywatelska postawa spowodowały, że szef sądeckich policjantów postanowił mu osobiście pogratulować. Wyrazy uznania komendant przekazał w obecności jego mamy – Wioletty oraz dyrektor szkoły – Jolanty Bodziony z Oddziału Gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu.

– W trakcie spotkania okazało się również, że to nie jedyny przejaw troski 15-latka o los drugiego człowieka. Po koniec kwietnia, gdy przechodził Al. Wolności, jakiś mężczyzna spadł z ławki. Pomimo tego, że osoby zebrane wokół twierdziły, że jest on nietrzeźwy, Mateusz natychmiast przystąpił do działania: sprawdził jego puls i oddech oraz poprosił o wezwanie karetki Pogotowia Ratunkowego – dodała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak.

We współczesnych czasach, w których obojętność na los drugiego człowieka staje się coraz bardziej powszechna, taka reakcja na kradzież i to tak młodej osoby, zasługuje na szacunek i uznanie. Powinna być wzorem do naśladowania nie tylko dla rówieśników, ale również dla całego społeczeństwa. Jednak co istotne, w takich sytuacjach zawsze należy ocenić, czy nasza reakcja wobec sprawcy wykroczenia czy przestępstwa, nie będzie stanowić zagrożenia dla nas samych i od tego uzależnić swoje działanie. Mateuszowi gratulujemy odwagi w działaniu.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KMP NS

Komentarze Facebook
15-latekKMPkomendantkradzieżławkaMateuszmężczyznaNowy Sączpomocportfelstaruszka
Comments (0)
Add Comment