miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Akcja „Krew za Krew” na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości!

0 841

Dawid Dumana ma obecnie 33 lata, jest nauczycielem wychowania fizycznego i pracuje w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym przy ul. Lenartowicza w Nowym Sączu. Mieszka na Osiedlu Wojska Polskiego, na co dzień organizuje imprezy sportowe dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jest entuzjastą i propagatorem sportowego trybu życia. Wspomaga wiele akcji charytatywnych, a ponadto, jak sam podkreśla, jest patriotą.

 

Czytaj również: Społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 zakopała „kapsułę czasu” na 100-lecie Niepodległości! [ZDJĘCIA]

 

Jest Pan współorganizatorem akcji „Krew za Krew”. Proszę opowiedzieć, jak to się zaczęło.

– W tym roku mija 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Po 123. latach zaborów wreszcie odzyskaliśmy własną suwerenność. Chcieliśmy w naszym społeczeństwie uczcić pamięć ludzi, którzy przelewali swoją krew, żebyśmy mogli godnie żyć. Wspólnie z Tomkiem Baliczkiem wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować akcję „Krew za Krew” na 100-lecie odzyskania niepodległości. Decyzja zapadała pod koniec tamtego roku. Od początku tego roku staramy się ją realizować. Sami również oddajemy krew. Wcześniej nie oddawałem nigdy krwi, ale Tomek mnie do tego namówił i jest to bardzo dobra decyzja z mojej strony, cieszę się niezmiernie, że ją podjąłem. Oddawanie krwi naprawdę nie boli, a człowiek staje się bohaterem dla innego człowieka. Poprzez to możemy komuś uratować komuś życie, podarować radość i szczęście, sens bycia na tym świecie.

Gdzie można oddać krew i jakie przywileje czekają na dawców? Czy warto?

– Wspólnie z Tomkiem wymyśliliśmy, że każdy miesiąc odzwierciedla ważne wydarzenie historyczne. Chciałbym wszystkich serdecznie zaprosić do oddawania krwi. Na ul. Kazimierza Wielkiego 9A w Nowym Sączu ulokowany jest Punkt Krwiodawstwa, który jest czynny codzienne od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 13:00. Przy okazji możemy się przebadać i otrzymamy wyniki czyli sprawdzamy sobie stan zdrowia. Kolejną ciekawostką jest to, że otrzymujemy czekolady, słodycze w celu uzupełnienia straconych węglowodanów. Oprócz tego przysługuje nam wówczas dzień wolny od pracy.

Jak często można oddawać krew i jakie są ograniczenia? Kiedy zakończy się ta akcja?

– Krew można oddać raz na dwa miesiące i nie więcej niż pięć razy w ciągu roku. Jednorazowo upuszczane jest 450 ml, ponieważ ilość krwi w organizmie człowieka jest ograniczona. 48 godzin przed oddaniem krwi nie można spożywać alkoholu, zabronione jest także przyjmowanie lekarstw. Choroby przewlekłe również nie pozwalają na oddawanie krwi. Wszystko zawarte jest w ankiecie, którą wypełniamy na miejscu. Oddawanie krwi jest wciągające. Akcja będzie prowadzona do końca roku, ale krew będziemy oddawać cały czas, póki zdrowie nam na to pozwoli.

Wspomniał Pan, że współtwórcą akcji „Krew za Krew” jest Tomasz Baliczek…

– Tomasz Baliczek działa na rzecz osób niepełnosprawnych, prowadzi różnego rodzaju stowarzyszenia. Miałem przyjemność poznać go na basenie, ponieważ prowadziłem wtedy zajęcia z dziećmi, on również, ponieważ jest instruktorem pływania. Angażuje się dość mocno w oddawanie krwi, jest honorowym dawcą, czyli oddaje ją już od kilkunastu lat.

Podobno angażuje się Pan również w inne akcje charytatywne. Proszę o tym opowiedzieć.

– Planujemy kolejną akcję charytatywną, którą rozpoczęliśmy z Pawłem Szczurkiem cztery lata temu, a jest to zbiórka żywności dla Kresowiaków. Odbywa się ona pn. „Rodacy Bohaterom”. Pomagamy w ten sposób rodakom, którzy mieszkają na wschodzie Europy, zostali oni wysiedleni lub uciekli przed represjami z Polski. Akcja będzie organizowana na przełomie listopada i grudnia, ponieważ chcemy, aby te paczki dotarły do naszych rodaków na Święta Bożego Narodzenia lub na początku następnego roku. Uważam, że ta kampania jest jak najbardziej patriotyczna, ponieważ dotyczy osób, które walczyły o niepodległość, o naszą Ojczyznę. Szczegółowe informacje na temat akcji będą niedługo ogłoszone, ponieważ chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. Będzie można przynosić wszelakiego rodzaju żywność z dłuższą datą terminową do spożycia począwszy od makaronów, mąk, konserw, słodyczy. Potrzebna jest żywność, która ma przynajmniej dwu- czy trzymiesięczny termin do spożycia. Dotrze to do tych ludzi i będzie magazynowane. Będziemy to organizowali wspólnie z ludźmi z całej Polski. Pierwsza taka akcja spotkała się z dość dużym odzewem, wspomogło nas wtedy wiele osób oraz środowisk. Pamiętam, że cały dzień pakowaliśmy wszystko do pudeł. Na Wschód przewożone jest to specjalnymi busami. Jeżeli uda nam się znaleźć sponsora na przewóz tych rzeczy, to być może tym razem rozdamy to osobiście.

Dlaczego angażuje się Pan w akcje charytatywne? Czym dla Pana jest patriotyzm?

– Angażowanie się w tego rodzaju przedsięwzięcia sprawia mi przyjemność, a patriotą jestem od dziecka. Uważam, że jeśli tylko możemy, to powinniśmy uczestniczyć w tego rodzaju inicjatywach. Będę to robił, dopóki będę mógł i wystarczy mi sił. Lubię pomagać potrzebującym. Patriotyzm to dla mnie na pewno wspominanie osób oraz wydarzeń, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnym kraju, w naszej kochanej Polsce. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach oraz o ludziach, którzy kiedyś przelali swoją krew, poświęcili swoje życie i chcieli dla siebie oraz innych oddać to, co najcenniejsze. Patriotyzm to również wspomaganie żyjących bohaterów i przede wszystkim dziękowanie za ich trud na rzecz wolnej ojczyzny. Należy czcić pamięć tych ludzi.

Jest Pan radnym miejskim. Jakie działania patriotyczne są Pana udziałem?

– Dzięki mnie flaga Polski wróciła do sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza podczas obrad Sesji Rady Miasta Nowego Sącza. Kolejnym moim wnioskiem było również to, aby flaga RP wisiała w centralnym miejscu na budynku ratusza i aby nie była ona ściągana. Sądzę, że należy się chwalić, że jesteśmy Polakami. Mieszkańcy Nowego Sącza uważają, że to jest bardzo dobry pomysł, aby ta flaga była obecna na stałe na placu ratuszowym.

Dziękuję za rozmowę.

– Również dziękuję.

Rozmawiała Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, Facebook Dawid Dumana

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź