Arkadiusz Mularczyk, poseł z Sądecczyzny ponownie Wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Arkadiusz Mularczyk, mieszkaniec Nowego Sącza, Poseł na Sejm RP z okręgu nr 14 (Nowy Sącz, ziemia nowosądecka, limanowska, gorlicka, nowotarska i tatrzańska) poinformował w mediach społecznościowych o ponownym objęciu funkcji Wiceprzewodniczącego Przewodniczym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. – Dzięki tej roli glos naszego kraju na arenie międzynarodowej ulega wzmocnieniu. Ten wybór cieszy, jest też zobowiązaniem do ciężkiej pracy na rzecz naszej Ojczyzny – napisał Poseł Mularczyk.

 

Czytaj również: Sądecki pisarz wydał kolejną książkę. Mumia Pawła Leśniaka już w przedsprzedaży

 

– Miło mi poinformować, że dziś zostałem wybrany na kolejną kadencję wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy – Council of Europe w Strasburgu, w gronie wielu doświadczonych polityków z krajów Rady Europy. Dzięki tej roli glos naszego kraju na arenie międzynarodowej ulega wzmocnieniu. Ten wybór cieszy, jest też zobowiązaniem do ciężkiej pracy na rzecz naszej Ojczyzny – napisał Arkadiusz Mularczyk na profilu w mediach społecznościowych.

 

PACE wybiera swoich wiceprzewodniczących
Na otwarciu zimowej sesji plenarnej Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) wybrało swoich wiceprzewodniczących:

Jonathan Attard (Malta) José Badia (Monako)
Theodora Bakoyannis (Grecja)
Marta Grande (Włochy)
Antonio Gutiérrez (Hiszpania)
John Howell (Wielka Brytania)
Darko Kaevski (Macedonia Północna)
Elvira Kovács (Serbia)
Armin Laschet (Niemcy)
Arkadiusz Mularczyk (Polska)
Zsolt Németh (Węgry)
Ria Oomen-Ruijten (Holandia)
Mihail Popoşoi (Republika Mołdawii) Ingjerd
Schou (Norwegia)
Ionuț-Marian Stroe (Rumunia)
Nicole Trisse (Francja)
Maja Vukićević (Czarnogóra)
Ahmet Yildiz (Turcja)
Wolne miejsce (Portugalia)

Jeśli chodzi o wybór wiceprezydenta w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej, Zgromadzenie postanowiło przeprowadzić we wtorek 25 stycznia głosowanie tajne nad wyborem kandydata zaproponowanego przez delegację rosyjską Piotra Tołstoja.

Dwudziestu wiceprzewodniczących jest wybieranych corocznie na początku sesji zwyczajnej i pełni swoje funkcje do otwarcia następnej sesji (ale wiceprzewodniczący, którego delegacja jest odnawiana w trakcie sesji, nie pełni urzędu).

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy – ZPRE (ang. Parliamentary Assembly of the Council of Europe – PACE) – jeden z dwóch głównych organów statutowych Rady Europy. Zasiada w nim 648 członków. Złożone jest z przedstawicieli parlamentów krajowych, a ich liczba zależna jest od liczby mieszkańców państw. Zasiadają oni na sali według przynależności partyjnej. Organ posiada 20 zastępców Przewodniczącego (Prezydenta).

 

Komentarze Facebook
Comments (1)
Add Comment
  • miastokns

    o areczku widze ni słowa prawdy nie można napisać bo portal blokuje.. ile wam płaci za milczenie ? na handzla puszczacie po kilku minutach