Drinki i słodkości w Gastronomie

Talerze pełne ręcznie robionych pralinek, niezwykłe ozdoby cukiernicze, aromatyczne dania kuchni regionalnej i pyszne, bezalkoholowe drinki przygotowywali dzisiaj uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu w ramach kursów podnoszących kompetencje zawodowe. Uczniowie pod okiem nauczycieli tworzyli pyszne dania i małe dzieła sztuki rozwijając swoje pasje.

 

Czytaj również: 8 milionów dla trzech nowosądeckich szkół!

 

– Mamy opracowanych piętnaście kursów dla naszych uczniów a oferta jest naprawdę bogata. Obecnie realizujemy kurs potraw regionalnych, barmaństwa oraz zdobnictwa cukierniczego. Kursy te mają służyć poszerzaniu kwalifikacji i kończą się egzaminem, po zdaniu którego otrzymywany jest certyfikat. Dodatkowe uprawnienia są bardzo ważne dla młodych ludzi wkraczających w życie zawodowe, ponieważ dzięki temu nasi wychowankowie mają dodatkowego asa w rękawie. Natomiast umiejętności gotowania i pieczenia przydają się także w codziennym życiu, a na przykład kurs potraw regionalnych jest formą powrotu do tradycji. Uczniowie są bardzo chętni, a na kursy tworzą się nawet listy rezerwowe – komentuje Barbara Świętoń dyrektor Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Nowym Sączu.

W sali kursu potraw regionalnych prym wiodła dzisiaj kapusta oraz groch tworząc bazę m.in. do zup i drugiego dania. Obok garnków ze smakowitymi potrawami pysznił się domowy chleb. – Dzisiaj robimy potrawy z kapusty i grochu, m.in. kapustę z grochem, kapustę z grzybami, kotlety z grochu czy zapiekankę z grochu. Kotlety z grochu są bardzo starym daniem pochodzącym z tych rejonów, a ich wykonanie jest bardzo proste. Robi się je z grochu, jajek i bułki tartej oraz do smaku dodaje się pieprz i sól. Każde danie jest inne i wyjątkowe, choć przepisy są bardzo proste i doprawione pieprzem i solą, czasem majerankiem – wyjaśniała Bożena Ziomek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Gastronomie.

Chciałam się jeszcze lepiej nauczyć gotować i poznać potrawy, które jedli nasi dziadkowie. Lubię nie tylko gotować, ale także próbować nowych smaków. Dania, które tutaj robimy, są bardzo proste i na pewno będę testować je w domu. Nie wszystkie potrawy miałam okazję wcześniej spróbować – mówiła Sara uczestnicząca w kursie.

W innej sali grupa dziewcząt przygotowywała pralinki z gorzkiej, mlecznej i białej czekolady z nadzieniem i bez nadzienia. Były one wykonane w różnych kształtach i kolorach dzięki użyciu różnych form i barwników spożywczych. Nie zabrakło także fantazyjnych tortów, ozdób do ciasta czy też dekoracji z czekolady.

W trakcie kursu barmańskiego uczniowie poznawali różne ciekawe przepisy na drinki, ale przyrządzali tylko te bezalkoholowe ze względu na to, że kurs miał miejsce w szkole. Jak zaznaczała Małgorzata Mazur, wicedyrektor Gastronoma, chodzi tu głównie o nauczenie się jak krok po kroku i jakimi metodami oraz z czego można robić drinki. – Kurs bardzo ciekawy, uczymy się technik i zasad. Dowiadujemy się też interesujących rzeczy o elementach pracy barmana, które nie są widoczne, gdy oglądamy go przy pracy. Natomiast takie umiejętności mogą się przydać, gdy będę szukać dodatkowej pracy podczas studiów czy w życiu zawodowym – komentowała Aleksandra.

 

 

MK
Fot. MK

Komentarze Facebook
dania reginalnedrinkiGastronomkursypralinkisłodkościuczniowieZespół Szkół
Comments (0)
Add Comment