Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza do skansenu na obchody Niedzieli Palmowej (Kwietnej). W tym roku Niedziela Palmowa wypada 2 kwietnia. Uroczystość rozpocznie się od procesji z tradycyjnymi palmami wielkanocnymi oraz z figurką Chrystusa na osiołku tzw. Jezuskiem Palmowym (zwanym także Dębowym lub Lipowym). Jest to nawiązanie do uroczystych XVII- i XVIII-wiecznych procesji. Zwyczaj ten przywędrował na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, gdzie był dość powszechny. W XVII i XVIII w. procesje te były bardzo okazałe.
Czytaj również: „Powrót do siebie”. Rzeźby Grzegorza Pecucha w Domu Gotyckim
W Krakowie wózek z figurką Jezusa ciągnęli zwyczajowo rajcy miejscy i znani krakowscy mieszczanie. Tłumy ubrane odświętnie, zebrane na drodze między kościołami, rzucały pod koła wózka kwiaty i wierzbowe gałązki, wołając: „Hosanna synowi Dawidowemu”, „Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie dla ludzkiego zbawienia”. Obrzęd ten z czasem zmienił się w hałaśliwą, nieprzyzwoitą zabawę, dlatego biskupi krakowscy w 1780 r. wydali zakaz wożenia figurki w świątyniach, a później całkiem zabroniono procesji z Jezusem Palmowym. Obyczaj ten wkrótce zaginął. Po II wojnie światowej obchody Jezuska Palmowego przywrócone zostały w Tokarni koło Myślenic. Obecnie najbliżej Nowego Sącza zwyczaj ten praktykowany jest w kościele w Marcinkowicach.
2 kwietnia 2023 r.
9.00 – 15.00
Sądecki Park Etnograficzny
ul. Długoszowskiego 83 b
Nowy Sącz
Wstęp 1 zł
W programie:
11.00 – Msza święta w kościele pw. św. św. Piotra i Pawła ze święceniem palm oraz z uroczystą procesją z figurą Chrystusa na osiołku prowadzoną przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Lachy / kościół z Łososiny Dolnej nr 11
10.30-11.00 , 12.00-12.30 – „Płacz, płacz kto żyw…” koncert pieśni wielkopostnych w wykonaniu zespołu Vox Angeli / kościół z Łososiny Dolnej nr 11
10.00-13.00 – Pokaz pieczenia bab wielkanocnych / młyn z Kamienicy nr 74
12.30 – Pogadanka etnograficzna na temat roślin w obrzędowości świąt Wielkiej Nocy / młyn z Kamienicy nr 74
9.00 – 15.00 – Zwiedzanie skansenu (bez udostępniania wnętrz, ostatnie wejście o godz. 14.00).
Działanie realizowane w ramach zadania „Drzewo świata – rośliny w kulturze ludowej Sądecczyzny” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.