miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz pod lupą specjalistów od rozwoju i inwestycji

0 834

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje zdiagnozować atrakcyjność inwestycyjną Nowego Sącza. Czy nasze miasto przejdzie sprawdzian pomyślnie?

 

Czytaj również: Placówki oświatowe w Nowym Sączu z nowymi dyrektorami

 

Nowy Sącz jest jednym z 35 „średnich miast”, które zostaną poddane diagnozie. Na terenie całego kraju jest ich w sumie 255. Według raportu z badań przeprowadzonych przez Polską Akademię Nauk wynika, iż ponad połowa z nich jest zagrożona przez zapaść inwestycyjną oraz odpływ kapitału. Prowadzony od roku program „Pakiet dla średnich miast” ma przeciwdziałać niekorzystnej tendencji, poprzez wdrożenie rozwiązań, mających przyczynić się do ożywienia systemu gospodarczego.

W pakiecie dla średnich miast jest sporo konkretnych rozwiązań, które mogą pomóc rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich może być włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych. Pierwszym krokiem powinna być solidna diagnoza – informuje zastępca prezydenta Wojciech Piech, który 9 sierpnia uczestniczył w spotkaniu z przedstawicielami Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), z ramienia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. W wyniku badania, które pokaże, co może być motorem rozwoju 35 miast, dowiemy się, czy mogą być to usługi dla biznesu – kontynuuje Wojciech Piech.

Diagnoza zostanie przeprowadzona przez ZLSUB czyli Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Ich zadanie będzie polegało na drobiazgowej ocenie każdego z analizowanych miast. Informacje jakie zostaną uzyskane, będą koncentrować się na weryfikacji aktualnych zasobów kadrowych, kierunkach, w jakich uczelnie kształcą swoich absolwentów, atrakcyjności dostępnej powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz wycenie kosztów pracy. Wyniki pozwolą szczegółowo określić obszary, które negatywnie wpływają, bądź hamują rozwój poszczególnych miast i skutecznie niwelować ich działanie. Prócz tego władze poszczególnych miast będą mogły lepiej przygotować się do skorzystania z możliwości, jakie będzie im oferować przyszła polityka inwestycyjna. Prace badawcze potrwają do jesieni.

Nowoczesne usługi biznesowe aktualnie rozwijają się bardzo dynamicznie.  Statystyki udostępniane przez ZLSUB podają, iż w rok 2017 był w tej materii nad wyraz owocny. We wspomnianym okresie w Polsce powstało 91 nowych centrów usług biznesowych. W placówkach tych znalazło pracę ponad 279 tysięcy ludzi. Specjaliści prorokują, iż kolejne lata przyniosą w tej dziedzinie kolejny znaczny wzrost.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź