Pomóżmy Bartkowi Tobiaszowi wrócić do normalności

Wygrał walkę z chłoniakiem, teraz walczy z paraliżem..

Minione wakacje dla Bartka Tobiasza – tak jak dla każdego dzieciaka miały być czasem relaksu, odpoczynku i nabrania sił na nowy rok szkolny. Niestety, ostatni poniedziałek wakacji (27 sierpnia) okazał się dla niespełna 16-letniego mieszkańca Sądecczyzny wyjątkowo dramatyczny. Ostateczna diagnoza okazała się przerażająca Bartek ma chłoniaka (nowotwór złośliwy)… Z chorobą wygrał, teraz pora na kosztowną rehabilitację.

Link do zrzutki na rehabilitację prowadzoną w internecie – KLIK

Na początku bolały go plecy, stracił czucie poniżej pasa. Po konsultacji na oddziale pediatrii w Nowym Sączu trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Prokocim w Krakowie. W środę (29 sierpnia) Bartek przeszedł operację kręgosłupa na oddziale neurochirurgii, gdzie usunięto mu ropień. Niestety, w konsekwencji długotrwałego – wcześniej zupełnie bezobjawowego – rozwijania się ropienia, doszło do trwałego uszkodzenia rdzenia kręgowego.


Film Bartka, zadanie z WOK’u Moja „Wigilia 2018 czyli śmiej się póki masz zęby”

Po operacji przez kilkanaście dni cierpiał, dostał też przeczulicy. Bolał go każdy dotyk, nawet przykrycie prześcieradłem. Borykał się z gorączką i dreszczami. Rana nie chciała się goić. Konieczne było jej operacyjne czyszczenie. W międzyczasie przyszły wyniki badań próbek pobranych w czasie zabiegu. Diagnoza była przerażająca: organizm został zaatakowany przez nowotwór złośliwy– chłoniaka. Młodzieńca przeniesiono na onkologię, gdzie udało mu się pokonać nowotwór.

Pozostał niestety paraliż ciała poniżej pasa. I tak, zamiast rozpocząć naukę w nowej szkole, rozpoczął walkę z chorobą. Teraz toczy bój o powrót do normalności. Obecnie Bartek przebywa w Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Radziszowie. Potrafi już usiąść na wózku. Chce chodzić. Wierzy, że to się uda i konsekwentnie ćwiczy. Powrót do sprawności wymaga systematycznej pracy. Potrzebne są też finanse, bo rehabilitacja wymaga znacznych nakładów pieniężnych.

Długie kosztowne leczenie, rehabilitacja, sprzęt rehabilitacyjny oraz dostosowanie warunków domowych nie tylko do ćwiczeń, ale i do funkcjonowania w nowej sytuacji, to wyzwania, które stoją teraz przed jego bliskimi.

Bartosz jest zdolny, pracowity i utalentowany. Jego ulubione dziedziny to matematyka, informatyka, muzyka i sport. W szkole podstawowej i gimnazjum brał udział w wielu konkursach międzyszkolnych, a nawet międzynarodowych, osiągając sukcesy. Ponadto jest uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu (klasa fortepianu). W wolnych chwilach od dawna ćwiczył streetworkout. Uczestniczy też w duszpasterstwie młodzieżowym Magis. Mimo choroby zachował uśmiech i poczucie humoru.

Link do zrzutki na rehabilitację prowadzoną w internecie – KLIK

Dzięki wsparciu Bartek może znowu zacząć chodzić. Pomóżmy spełnić jego marzenie dokładając choćby małą kwotę do tej zrzutki.

Opr. Rafał Kmak
fot. archiwum rodziny

Komentarze Facebook
BartekEva NovelManiek X BartezMichał SzczygiełnowotwórpomocrehabilitacjaSądeczaninSara KociołekWieczór Muzyczny dla Bartka
Comments (1)
Add Comment
  • Anonimowa

    Dlaczego nie można wejść na rzutkę z waszej strony ?