Przed nami Jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci

Po roku przerwy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraca do koncertu plenerowego. Tegoroczny finał w Nowym Sączu zorganizowany zostanie przed Ratuszem, gdzie stanie scena, na której odbędą się koncerty, licytacje i pokazy grup tanecznych. Będzie się działo – zapowiadają członkowie nowosądeckiego sztabu. Szczegóły przybliży Kamila i Lech w materiale filmowym poniżej.

 

Czytaj również: Będą ćwiczyć za darmo! Fundacja Halny Niesie Zdrowie wspiera dzieciaki i młodzież z Nowego Sącza

 

 

W Nowym Sączu w ramach jubileuszowego 30 finału WOŚP zaangażowało się 110 wolontariuszy. Impreza rozpocznie się 30 stycznia (niedziela). Wolontariusze będą przygotowani na każdą ewentualność – będą mieć puszki na datki oraz terminale płatnicze. Tradycja to również czerwone serduszka.

Na pewno pojawi się scena, na pewno będzie wesoło. Zagrają z nami Pudelsi, którzy będą gwiazdą tegorocznego finału, ale poza nimi na scenie zaprezentują się też lokalni artyści. Wszystkie koncerty zaczną się o 11. Będą pokazy taneczne, ale nie tylko. Wystąpi Kordian i Violka Marcinkiewicz. Atrakcji nie zabraknie również na płycie nowosądeckiego Rynku, gdzie pojawia się zabytkowe samochody, pokazy ratowników i wiele więcej atrakcji – mówi Lech Zwoliński z nowosądeckiego sztabu WOŚP.

 

Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są – poza pogorszeniem ostrości wzroku – jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów*. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.

30. finał. Co między innymi będzie kupowane?

  • angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka – najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci 
  • oftalmoskopy do badania dna oka  
  • lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka 
  • tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki) 
  • synoptofory do pomiaru kąta zeza 
  • urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń 
  • tomografia dna oka 
  • mikroskopy  
  • stoły operacyjne  

fot.: organizator

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment