miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Dzieci powitały wiosnę! Marzannę wysłały na Biegun Północny [ZDJĘCIA]

0 1 685

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza przy ul. Długosza w Nowym Sączu postanowiły przywitać wiosnę. Przedszkolaki, pierwszoklasiści i drugoklasiści wybrali się wspólnie z opiekunami na Planty, aby tam wysłać Marzannę na Biegun Północny.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: Protest społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 pod ratuszem! [ZDJĘCIA]

 

– Symboliczną Marzannę zabieramy na Planty, nie palimy jej ani nie topimy, ale pakujemy w karton i wysyłamy na Biegun Północny. W ten sposób wspólnie z dziećmi żegnamy zimę. Taki mamy rytuał. Kukła została wykonana przez przedszkolaki, klasę pierwszą i drugą. Została ona ozdobiona kolorową bibułą, głowa jest zrobiona ze słomy oraz siana, natomiast cała konstrukcja jest drewniana. Przygotowana została w sposób ekologiczny. Sprawia to ogromną radość najmłodszym naszym podopiecznym, a przecież wiosna to wesoła pora roku – powiedziała Agnieszka Kogut, nauczyciel w przedszkolu oraz wspomagający w pierwszej klasie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Nowym Sączu w rozmowie dla portalu informacyjnego miastoNS.pl.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej przypada 21 marca, zwyczajowo obchodzony jest on radośnie, zwłaszcza przez uczniów szkół. Przyroda budzi się do życia, a więc jest to czas do świętowania. W Polsce obchodzony jest wówczas także nieformalnie Dzień Wagarowicza.

Przedszkolaki, pierwszoklasiści oraz drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza przy ul. Długosza w Nowym Sączu wyruszyli razem z nauczycielami na sądeckie Planty. Kolorowy korowód wywoływał uśmiech na twarzach przechodniów. Dzieci były przebrane w barwne stroje (bociany, żabki, kwiaty), kreacje symbolizujące nadejście upragnionej wiosny. Po drodze trwały poszukiwania oznak tej oczekiwanej przez wszystkich pory roku. Pierwsze pąki i wyłaniające się z ziemi rośliny wskazywały najmłodszym, że czas się radować. W samym centrum Plant odbyło się wspólne pakowanie Marzanny w papierowy karton. Pedagodzy zapewnili, że zostanie ona natychmiast wysłana na Biegun Północny.

Pierwszy dzień wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej (21 lub 20 marca), która w kulturze rdzennych mieszkańców Polski wiąże się z obchodami Jarych Godów, w trakcie których kultywowanych jest kilka zwyczajów. Najważniejszy z nich to pożegnanie zimy, polegające na rytualnym spaleniu bądź utopieniu kukły symbolizującej Marzannę – boginię zimy i śmierci. Po nim następuje powitanie wiosny, połączone z wyczekiwaniem pierwszego gromu, a także wspólnym spożywaniem malowanych jajek – pisanek, czemu towarzyszy składanie sobie życzeń wielkanocnych.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź