miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielki Post – czas na refleksję

0 3 201

Święta Wielkiej Nocy wiążą się ściśle z okresem Wielkiego Postu, będącego czasem przygotowującym chrześcijan na świętowanie zmartwychwstania Jezusa. Przez czterdzieści dni wierni mają możliwość nie tylko wziąć udział w rekolekcjach, ale także uczestniczyć w nabożeństwach takich jak Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. Jak zaznaczają księża, Wielki Post to czas na refleksję nad naszym życiem i zwrócenia się ku cierpiącemu Bogu.

 

Czytaj również: Wielkanoc – święta nadziei i radości

 

Wielkanoc ukazuje najważniejsze prawdy wiary, jakimi są męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. – Nie można pominąć bezpośredniego okresu przygotowawczego, jakim jest Wielki Post zaczynający się środą popielcową. Jest to czas wyciszenia, zwrócenia większej uwagi na wartości duchowe, najprościej mówiąc na to jakim się jest człowiekiem. Potrzeba nam takiego momentu zatrzymania się, aby zrobić sobie rachunek sumienia, pomyśleć, jakie jest moje życie, jakie są moje relacje rodzinne, w małżeństwie, w środowisku pracy i jakie są moje relacje z Bogiem – wyjaśnia ks. dr Jerzy Jurkiewicz, proboszcz Kolegiaty św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

W czasie Wielkiego Postu uczniowie biorą udział w rekolekcjach, ale w tym okresie w kościołach są także organizowane rekolekcje dla dorosłych oraz dla przyszłych małżonków. Oprócz tego w każdy piątek wierni mogą wziąć udział w Drodze Krzyżowej czy w niedzielę w Gorzkich Żalach. – Nabożeństwa te mówią o dziele odkupienia Chrystusa, które zgłębiamy poprzez rozważanie jego męki i tego jak wziął na siebie nasze grzechy. Wówczas w cierpieniu Jezusa możemy zobaczyć, że nasze troski, trudności czy cierpienia mają sens – podkreśla ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Wielki Post to w kościele katolickim szczególny czas, który powinien być przeznaczony także na pogłębianie wiary i zbliżenie się do Boga. – W czasie Wielkiego Postu zauważamy, że więcej ludzi korzysta z sakramentu pokuty. Wierni odczuwają tę potrzebę zrewidowania swojego życia czy też przyglądnięcia się mu. Wówczas w kościele atmosfera jest inna m.in. przez śpiewy liturgiczne skłaniające do refleksji. Potrzeba nam takiego momentu zatrzymania się w tym biegu i w tym życiu, gdzie ludzie pracują nieraz od czwartej rano w poniedziałek do dwudziestej trzeciej w piątek – zaznacza proboszcz Kolegiaty św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Zwieńczeniem tego okresu jest Wielki Tydzień rozpoczynający się Niedzielą Palmową, która jest pamiątką triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. – To największe dni naszej wiary. W Wielki Czwartek do południa nie ma mszy świętej, ponieważ jest tylko jedna Msza Wieczerzy Pańskiej, która przenosi nas do wieczernika Chrystus gromadzi się tam ze swoim uczniami ustanawia sakrament kapłaństwa oraz Eucharystię. Potem towarzyszymy Chrystusowi w Ogrójcu poprze adorację, a w kościołach buduje się ciemnicę będącą symbolem więzienia. Wielki Piątek to czas, kiedy nie ma Mszy świętej, ale jest adoracja krzyża, modlitwy i Komunia święta.W Wielką Sobotę święcimy pokarmy na stół wielkanocny, a wieczorem następuje liturgia paschalna, a w niektórych kościołach jest już procesja rezurekcyjna – dodaje ks. dr Jerzy Jurkiewicz.

Wielki Post wieńczy Triduum Paschalne i Wielka Niedziela. Czterdzieści dni postu prowadzi do wielkiej radości ze zmartwychwstania Jezusa.

 

 

MK
fot.: pixabay.com

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź