Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził 94-letniego weterana II wojny światowej! [ZDJĘCIA]

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Andrzej Duda spotkał się w Orawce z Józefem Kowalczykiem, który pochodzi z Lubomierza w powiecie limanowskim. W lipcu powrócił on do Polski po 78 latach emigracji.

 

Czytaj również: Chełmiec: Wójt i radni złożyli uroczyste ślubowanie podczas I Sesji Rady Gminy! [ZDJĘCIA]

 

Józef Kowalczyk urodził się w 1924 roku w Lubomierzu, w gminie Mszana Dolna. W czasie II wojny światowej walczył jako żołnierz 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Brał udział w walkach m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie wraz ze swoim dywizjonem został przetransportowany do Wielkiej Brytanii, a stamtąd w 1965 roku trafił do Australii. Po 78 latach emigracji wrócił do Ojczyzny, dzięki pomocy 30-letniego Mateusza Otrębiaka, który mieszkał i pracował w Sydney. Obecnie Kowalczyk mieszka w miejscowości Orawka, w domu rodzinnym swojego wybawiciela. Jego marzenie o powrocie do Polski spełniło się.

Prezydent RP Andrzej Duda przybył z wizytą do Orawki i spotkał się z 94-letnim Józefem Kowalczykiem – weteranem II wojny światowej, żołnierzem 12. Pułku Ułanów Podolskich, weteranem spod Monte Cassino. Otrzymał on od prezydenta flagę państwową z dedykacją.

Podczas wizyty w woj. małopolskim Andrzejowi Dudzie towarzyszył minister Krzysztof Szczerski, Szef Gabinetu Prezydenta RP oraz prezydencki kapelan ks. Zbigniew Kras.

Orawa to historyczna i etniczna kraina geograficzna, której większa część leży w dzisiejszej Słowacji. W wyniku plebiscytu część Orawy (14 wsi) została po I wojnie światowej włączona w granice Polski. Wcześniej cała Orawa należała do Królestwa Węgier.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: Kancelaria Prezydenta

Komentarze Facebook
AndrzejAustraliaDudaflagaKowalczykLubomierzOrawaprezydentweteran
Comments (0)
Add Comment