miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Inwestycje na linii Chabówka – Nowy Sącz usprawnią komunikację kolejową i drogową

0 512

W Rabce Zdroju powstanie wiadukt, który zastąpi trzy przejazdy kolejowo-drogowe. Dzięki temu, korzystnie zmieni się system komunikacji na torach i w mieście. Rozpoczynają się prace, związane z jego budową. Nowy obiekt jest elementem przedsięwzięcia PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., realizowanego między Chabówką, a Rabką Zaryte na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz.

Czytaj również: Krynica Forum: historyczny kongres w jednym z najważniejszych regionów dzisiejszego świata

PLK SA realizują ważną dla podróżnych i mieszkańców inwestycję na linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Dzięki modernizacji na trasę wrócą pociągi, zwiększy się dostępność podróżnych do kolei. Obecnie prace budowalne prowadzone są na odcinkach: Chabówka – Rabka Zaryte i Klęczany – Nowy Sącz.

– Duże, strategiczne inwestycje, które realizuje rząd, oznaczają także lokalne ułatwienia w prowadzeniu ruchu. Nowy wiadukt oznacza, że ruch kolejowy, który będzie bardzo duży po ukończeniu projektu „Podłęże-Piekiełko”, nie będzie wstrzymywał ruchu samochodowego ani przeszkadzał mieszkańcom mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

  Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych celów inwestycji PLK SA. Budowa, m.in. bezkolizyjnych skrzyżowań służy temu celowi. Wiadukt w Rabce Zdroju korzystnie wpłynie na ruch kolejowy, a także na system komunikacji drogowej w mieście powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dzisiaj,19 września – w ramach modernizacji odcinka Chabówka – Rabka Zaryte, rozpoczynają się prace przy budowie nowego wiaduktu w Rabce Zdroju. Powstanie bezkolizyjny obiekt  o szerokości blisko 16 m i wysokości 4,80 m, który zapewni sprawny i bezpieczny ruch kolejowy oraz drogowy. Zamiast trzech przejazdów w poziomie szyn, będzie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dzięki temu znacznie zmieni się system komunikacyjny w mieście, co będzie z korzyścią dla zmotoryzowanych i pieszych. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa, kierowcy łatwiej przejadą w rejonie torów. Wraz z budową wiaduktu kolejowego, wykonane będą także dwa ronda oraz chodniki w ciągu ul. Zakopiańskiej. Prace obejmą również przebudowę wodociągu, kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

Dzięki kolejowej inwestycji, w Rabce Zdroju powstanie 6 nowych dróg a 13 zostanie przebudowanych, o łącznej długości nieco ponad 5 km.

Zaplanowane są zmiany w organizacji ruchu drogowego, które umożliwią realizację prac przy budowie. Od dzisiaj, 19 września ruch samochodowy skierowany został na przygotowany, tymczasowy by-pass ul. Zakopiańskiej. Rozpoczęły się roboty ziemne pod budowę nowego wiaduktu.

Wartość realizowanych prac, wynikająca z umowy z wykonawcą na modernizację odcinka Chabówka – Rabka Zaryte na linii nr 104, to blisko 370 mln zł netto.

Dla większości odcinków linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz zawarta jest umowa o objęcie przedsięwzięcia wsparciem bezzwrotnym z planu rozwojowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Umowę podpisano w kwietniu br. z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Całkowita wartość umowy o dofinansowanie, to ponad 3,9 mld zł.

Modernizacja linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, jest częścią większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej o nazwie „Podłęże – Piekiełko”. Inwestycja PLK SA, oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 km trasy Chabówka – Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź