miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Klub Olimpijski w Krakowie ponownie otwarty!

0 660

To właśnie w Krakowie, w Hotelu Francuskim w 1914 roku powołany został Polski Komitet Olimpijski. Od 23 lipca to miejsce ponownie jest dostępne dla sympatyków historii polskiego sportu. W uroczystym otwarciu Klubu Olimpijskiego w Krakowie wzięli udział: prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, marszałek województwa Witold Kozłowski, wicewojewoda Ryszard Pagacz, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Marcin Nowak, sportowcy: Marcin Korzeniowski i Maja Włoszczowska, a także osoby związane z ruchem olimpijskim.

Czytaj również: Brawo! Brawo! Brawo! Sądeczanie forsują zakaz sprzedaży energetyków małoletnim! Niebawem dyskusja w Sejmie

Podczas wydarzenia prezydent RP otrzymał najwyższe odznaczenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Złoty Order Olimpijski. Odznaczenie wręczył przewodniczący organizacji Thomas Bach.

– Dziękuję za to niezwykłe wyróżnienie. Idea Olimpijska jest bliska memu sercu. Czysty sport, gdzie wszystko zależy od człowieka, siły jego ducha to dziś kwintesencja sportu olimpijskiego na światowym poziomie – podkreślił prezydent i dodał: – Cieszy mnie każda okazja spotkania z rodziną olimpijską.

– To ważny dzień dla Krakowa i Małopolski. Tak, jak powiedział Pan Prezydent, tutaj, w Krakowie rozpoczęła się piękna historia polskiego sportu, olimpizmu. To dla nas ogromna radość, ale także wielkie wyróżnienie. Jesteśmy w szczególnym miejscu, ale też w szczególnym czasie. Dokładnie za rok, Kraków i Małopolska będą gospodarzami III Igrzysk Europejskich – podkreślił marszałek Małopolski Witold Kozłowski, który prezydentowi MKOl Thomasowi Bachowi wręczył na pamiątkę wizyty w Małopolsce i otwarcia Klubu Olimpijskiego złotą Polonię Minor.

Historia Polskiego Komitetu Olimpijskiego sięga 12 października 1919 r., kiedy to w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie, został powołany Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich. W grudniu tego samego roku został uchwalony statut Komitetu, który przyjął nazwę Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich (PKIO). Obecna nazwa – Polski Komitet Olimpijski – funkcjonuje od 1925 r.

Źródło i fot.: UMWM

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź