Mieszkańcy zbulwersowani, obawiają się o zdrowie! Nieopodal zabudowań budują maszt 5G

Mieszkańcy Mokrej Wsi (gm. Podegrodzie) są zbulwersowani. Bez ich wiedzy i konsultacji nieopodal zabudowań rozpoczęto budowę masztu 5G jednej z sieci telekomunikacyjnych w Polsce. Budowa masztów 5G jest przedmiotem kontrowersji w wielu społecznościach lokalnych. Wiele z tych kontrowersji dotyczy obaw o potencjalne skutki zdrowotne związane z promieniowaniem elektromagnetycznym oraz prywatności i bezpieczeństwa danych.

Czytaj również: Ruszyła zbiórka na pomoc 7 osobowej rodzinie! Tragiczny pożar w Korzennej

– Ruch społeczny, którego celem jest zablokowanie inwestycji tak naprawdę rozpoczął funkcjonowanie tydzień temu. Wtedy dowiedzieliśmy się, że inwestycja budowlana, która powstaje w naszej wsi to maszt 5G. Bulwersujące jest to, że maszt powstaje niecałe 30 metrów od jednego z domów, dzieli go jedynie droga, która należy do sąsiadującej wsi Gostwica – informują mieszkańcy Mokrej Wsi.

Do głównej drogi jest około 80 metrów, gdzie liczba zabudowań jest już znacznie większa. Nie tylko Mieszkańcy Mokrej Wsi, ale też i Gostwicy są przerażeni faktem, że w tak bliskiej odległości od domostw powstaje maszt budzący tak wiele kontrowersji.

Zachowanie osoby udostępniającej swoją działkę jest dla mieszkańców niejasne. Jak informują mieszkańcy – Ta osoba doskonale wiedziała, że „za płotem” mieszkają ludzie. W bliskim sąsiedztwie mieszkają osoby niepełnosprawne w tym jedna ze spektrum autyzmu. Nikt nie zagwarantuje, że stan zdrowia tych osób nie pogorszy się diametralnie pod parasolem częstotliwości, która o zgrozo nie jest w stanie być kontrolowana. Jest to zbyt nowa technologia, aby z czystym sumieniem mówić o braku szkodliwości. O skutkach dowiemy się za kilka lat – mówią zbulwersowani.

Mieszkańcy martwią, się o zdrowie swoje i przyszłych pokoleń. Inną kwestią poruszaną przez mieszkańców jest spadek wartości gruntów. Nikt nie chcę inwestować w działki z takim „sąsiedztwem”. Literatura prawa mówi jedno, ale literatura, jaką jest życie, mówi drugie.

– Zwracamy się z prośbą o wsparcie, interwencje odpowiednich służby i chyba sumienie dzierżawcy działki. Nie jesteśmy pierwszą Wsią, która nie wyraża zgody na takie inwestycje. Więc nie jesteśmy sami w swoich obawach. Mieszkańcy Mokrej Wsi czują się ludźmi II kategorii, z których zdaniem nie trzeba się liczyć. Wręcz można powiedzieć, że podstawowe prawa konstytucyjne są nam dawkowane – informują zbulwersowani mieszkańcy wsi.

 

 

Jeśli chodzi o służby, które mogą pomóc komitetowi społecznemu w kontekście budowy masztu 5G, to zazwyczaj są to służby odpowiedzialne za regulację i bezpieczeństwo:

Służby telekomunikacyjne: Służby telekomunikacyjne lub organy regulacyjne mogą mieć swoje wytyczne i przepisy dotyczące budowy i instalacji masztów 5G. Mogą określać wymagane standardy techniczne, procedury oceny wpływu na środowisko i zasady związane z lokalizacją masztów.

Służby zdrowia: W przypadku obaw dotyczących potencjalnych skutków zdrowotnych promieniowania elektromagnetycznego, służby zdrowia, takie jak organizacje zajmujące się ochroną zdrowia publicznego lub agencje regulacyjne, mogą przeprowadzać badania naukowe, monitorować wpływ na zdrowie i formułować zalecenia dotyczące bezpiecznej ekspozycji na promieniowanie.

Służby ochrony środowiska: Służby odpowiedzialne za ochronę środowiska mogą być zaangażowane w ocenę wpływu masztów 5G na środowisko. Mogą wymagać oceny oddziaływania na środowisko, aby zidentyfikować potencjalne skutki dla fauny i flory oraz zapewnić przestrzeganie odpowiednich przepisów dotyczących ochrony przyrody.

Służby bezpieczeństwa: W kontekście bezpieczeństwa danych i prywatności, odpowiednie służby odpowiedzialne za ochronę danych, jak np. organy regulacyjne ds. prywatności, mogą zapewnić, że dostawcy usług 5G przestrzegają odpowiednich standardów bezpieczeństwa i prywatności danych swoich użytkowników.

Warto podkreślić, że konkretny zakres pomocy ze strony tych służb zależy od lokalnych przepisów i regulacji. Każdy obszar może mieć swoje własne uregulowania i instytucje odpowiedzialne za aspekty związane z budową masztów 5G i zarządzaniem nimi.

Czy walka mieszkańców z gigantem komunikacyjnym przyniesie zamierzony efekt będziemy Państwa informować na bieżąco. 

Fot.: mieszkańcy Mokrej Wsi

 

Komentarze Facebook
Comments (28)
Add Comment
 • Ksiądz Wikariusz z Wikara

  Proszę przerobić słup na krzyż i dopiero na nim montować przekaźnik niczym na jezusie w Świebodzinie. Sprzeciwu nie będzie. Niech Bóg błogosławi

 • Dis

  do dupy niech ten maszt wydupią

 • dis

  bardzo sśmieszne :/

 • Janek

  Słabo z tym masztem czemu nikt nie zrobi jakiegoś sprzeciwu czy coś

 • Skiety klapki

  Wkoncu nie będzie tam problemu z zasięgiem po tylu latach będzie można przez telefon porozmawiać

 • Zygmunt

  Dobry pomysł z tym krzyżem, ciemnogród by na to poszedł.

 • wujekdobrarada

  Nie ma czegoś takiego jak maszt 5G. Jest nośnik zestawów nadawczo odbiorczych łączności bezprzewodowej. Czy coś jest 1G, 2G, 3G 4G lub 5G to rzecz zupełnie wtórna i nie ma żadnego znaczenia.

 • Martin uk

  Temu oświeconemu niech wsadzi swój głupi łeb do mikrofali i sobie włączy . Ludzie nie chcą masztu to nie powinno się nikogo uszczęśliwiać na siłę . Można pociągnąć światłowody i problem rozwiązany .

 • Cinek KLI

  Bardzo dobra inwestycja sam na swojej działce mam przekaźnik 12 tyś brutto za kwartał.
  Działka uzbrojona w prąd służby zieleni dbają o wszystko.
  Pozdrawiam

 • Wojtek

  Wkoncu będzie zasięg 😉

 • Sara

  Mieszkańcy wsi niech najpierw nabiorą rozumu do głowy a nie panikują. Jak bardzo zacofanym na umyśle trzeba być żeby wypowiadać się na temat domniemanej szkodliwości tajemniczego 5G. Ludzie drodzy opanujcie się bo to nie średniowiecze.Pani która udostępniła działkę jest chyba najnormalniejsza z tej całej wsi.

 • Linme

  Jak to ludzie nie chcą, ja chce.

 • ZarazIdeMintowacAnteny

  Hmmm masz źle….Ok rozumiem 5 g ma moc i czapki foliowe mogą przeszkadzać… ale ktoś mi odpowiedzieć dzięki czemu piszcie te durne komentarze ? Hmm zasięgowi? Czy offline wszystko działa? Pozdrawiam .. monter instalacji teletechnicznych…

 • Sąsiad

  Podobno działka została sprzedana i ktoś postawił tam nadajnik

 • Ksiądz Wikariusz z Wikara

  Na całe szczęście zasięg słowa Bożego w tej okolicy jest niczym światłowód , a maszty 5g są wytworem szatańskim i wodzą na pokuszenia

 • jePISbać

  Jak matołki chodzą z komórką przy łepie szukając zasięgu to promieniowanie im nie przeszkadza?

 • Psyzgostwcy

  Jak wam nie przeszkadza to se dajcie taki maszt kolo waszych domow

 • Adrian bronczyk

  Prosze sie zamknax i nie porownywac jezusa

 • Nie

  Ludzie to sa idioci nie jestem foliarzem ale jak cos takiego moze nie byc szkodliwe XDDD

 • Kamil

  Jak sprzedana ci ludzie ktorzy maja tam dzialke sie sprzedali bo sa walonymi w dupe biedakami

 • Walicja

  Pani ktora udostepnila dzialke jest kurhą
  H=w

 • Ludzie to delibe

  Ludzie porównaja PROMIENIOWANIE Z telefony do promieniowania z masztu

 • Ksiądz Wikariusz z Wikara

  Droga „Walicjo” niezwłocznie wzywam Cię do spowiedzi w najbliższy piątek. Obrażanie bliźniego swego jest ciężkim grzechem i należy się z niego spowiadać w zamian za poważną pokutę i przyjęcie komuni św. Mam nadzieje że obchody Bożego Ciała otworzą Cię na swój błąd i pokierują na dobrą ścieżke. Po spowiedzi zapraszam na kawę

 • Lucy Fere

  Ciemny lud musi sie czegos bac. Kiedys byly to nawozy sztuczne, „atomy”, amerykanska stonka ziemniaczana i zgnilizna liberalnego zachodu.

  Teraz czas na 5G. I LGBT+. I robaczki w menu. I Tuska. I EU. I oczywiscie zgnilizny zachodu.

  Jak widac, zgnilizna zachodu nadal nas fascynuje. Dlaczego? To juz Wy swintuszki wiecie 😈

 • Ta co udosteonila dzialke to szmata i ściera

  Walic tuska walic pis walic lgbt i walic ten maszt 😘

 • Ksiądz Wikariusz z Wikara

  Nawróć sie moje dziecko. Nigdy nie jest za późno

 • Lucy Fere

  @Ta co udosteonila dzialke to szmata i ściera

  Frustracje mozna wyleczyc. Polecam stara i dobra metode na kobieca histerie 😈 (w meskim przypadku moze tez zadzialac cuda 😁)

 • Ksiądz Wikariusz z Wikara

  Odprawiłem w tej chwili zbłądzony Luceferze Apel Jasnogórski za twoje nawrócenie. Zapraszam do mnie do parafii w niedziele podziele się kazaniem o zbłądzonych owieczkach z przesłaniem do Ciebie.