miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Synoptyczna prognoza pogody na weekend [22-24 września]

0 304

W najbliższy weekend, przemieszczający się z zachodu na wschód kraju, front atmosferyczny przyniesie nam zmianę pogody, większe zachmurzenie, opady deszczu i lokalne burze. Zrobi się też nieco chłodniej, gdyż zalegające obecnie nad Polską gorące powietrze zwrotnikowe zostanie wyparte przez chłodniejsze polarne morskie.

PIĄTEK (22.09)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem rozległego układu niżowego z głównym ośrodkiem w rejonie Szetlandów. Z zachodu do centrum kraju będzie przemieszczać się strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Nad przeważającą częścią kraju utrzyma się powietrze pochodzenia zwrotnikowego, za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Ciśnienie będzie spadać.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie małe, po południu umiarkowane. Lokalnie możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 22°C do 27°C, w rejonach podgórskich od 22°C do 25°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od 15°C do 19°C, wysoko w Tatrach około 15°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, w rejonach podgórskich w porywach do 65 km/h, południowy. W górach wiatr dość silny i silny, (od 30 km/h do 40 km/h), w porywach początkowo do 90 km/h, później do 80 km/h, z kierunków południowych.

Kraków: 26°C    
Nowy Sącz: 22°C
Kielce: 25°C    
Rzeszów: 26°C   
Zakopane: 22°C

SOBOTA (23.09)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem rozległego układu niżowego z ośrodkami nad Morzem Norweskim ipółnocną Norwegią. Od centrum kraju na wchód będzie bardzo wolno wędrował chłodny front atmosferyczny. Nad zachodnią Polską rozbuduje się po południu słaby klin wyżowy. Na południowym wschodzie utrzyma się powietrze pochodzenia zwrotnikowego, nad pozostałą część kraju napłynie powietrze polarne morskie. Wystąpią wahania ciśnienia.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, na południu województwa okresami o natężeniu umiarkowanym. W górach i na wschodzie możliwe burze. Wysokość opadu do 25 mm na południu regionu. Temperatura maksymalna od 17°C na zachodzie do 26°C na wschodzie, w rejonach podgórskich od 15°C do 23°C, w Górach Świętokrzyskich około 16°C, wysoko w Beskidach od 11°C do 15°C, w Bieszczadach i Beskidzie Niskim od 15°C do 18°C, wysoko w Tatrach około 8°C. Temperatura maksymalna w górach wystąpi rano, potem spadek o około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowy skręcający na zachodni i później na północny. Wysoko w górach wiatr początkowo dość silny, w porywach do 70 km/h, później umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni, po południu z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Kraków: 19°C    
Nowy Sącz: 22°C
Kielce: 19°C    
Rzeszów: 23°C   
Zakopane: 15°C

NIEDZIELA (24.09)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu wyżu z centrum nad Niemcami, jedynie na krańcach południowo-wschodnich zaznaczy się jeszcze wpływ frontu atmosferycznego. Napłynie nieco chłodniejsza, polarna morska masa powietrza. Ciśnienie będzie rosło.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie całkowite i miejscami opady deszczu. Po południu od zachodu regionu stopniowy zanik opadów i przejaśnienia. Temperatura maksymalna od 16°C do 19°C, w rejonach podgórskich od 13°C do 15°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych.

Kraków: 18°C
Nowy Sącz: 18°C
Kielce: 18°C
Rzeszów: 16°C   
Zakopane: 13°C

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź