Ubezpieczenie auta – co warto mieć?

Chcąc ubezpieczyć samochód, obligatoryjnie musisz wykupić OC – pozostałe polisy są dobrowolne. Mimo to warto je mieć. Sprawdź, jakie ubezpieczenia komunikacyjne możesz nabyć i które są polecane w Twoim przypadku.

Autocasco

AC zapewnia najszerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej. W zależności od warunków danej oferty może być on mniejszy lub większy, jednak żadna inna polisa nie jest w stanie zagwarantować tak skutecznego zabezpieczenia majątku. Autocasco pozwala bowiem uzyskać odszkodowanie zarówno w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego, jak i w sytuacji, gdy jest się poszkodowanym. AC działa także w razie wypadków losowych (np. powódź, grad, uderzenie w zwierzę) i zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie (np. wandalizm, kradzież).

Jeszcze do niedawna autocasco umożliwiało osobie poszkodowanej przez innego kierowcę uzyskanie auta zastępczego, jednak obecnie nie jest to koniecznie, bo towarzystwa muszą obowiązkowo przyznawać samochód zastępczy za OC sprawcy. Wracając do samego AC – choć niewątpliwie zawsze warto je mieć, to nie zawsze jest to możliwe. Firmy ograniczają bowiem dostępność autocasco, wprowadzając limity dotyczące wartości i wieku.

Towarzystwa stosują różne limity – w jednym nie ubezpieczysz auta starszego niż 10 lat i wartego mniej niż 20 tys. zł, w drugim górna granica wieku będzie wynosić 18 lat, a maksymalna wartość 10 tys. zł. Czy wobec tego jako właściciel taniego samochodu ze starszego rocznika nie masz szansy na AC? Niezupełnie, bo możesz sięgnąć po tzw. minicasco, które obejmuje ryzyko kradzieży i niekiedy kilka innych podstawowych ryzyk. Zawsze coś.

Jeżeli poszukujesz ubezpieczenia autocasco, zajrzyj na stronę najtaniejuagenta.pl i znajdź dla siebie najlepszą ofertę.

NNW

Warto mieć NNW? Zdecydowanie tak, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę jego stosunkową niską cenę. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków pozwala uzyskać odszkodowanie za ciężkie obrażenia fizyczne i psychiczne po wypadku i odzyskać koszty poniesione z tytułu opieki medycznej, rehabilitacji i rekonwalescencji. Co ważne, NNW obejmuje z reguły nie tylko samego kierowcę, ale również wszystkich pasażerów w aucie.

Ubezpieczenie NNW jest często dodawane w niskiej cenie do obowiązkowego OC. Wystarczy zaledwie kilkadziesiąt zł, żeby otrzymać polisę o sumie ubezpieczenia w wysokości kilkunastu-kilkudziesięciu tys. zł. Chcąc uzyskać większe odszkodowanie w razie wypadku, można podwyższyć sumę ubezpieczenia, co wiąże się również z wyższą składką.

Assistance

Assistance opłaca się tylko na dalsze podróże. Jeżeli wybierasz się autem na wakacje lub często jeździsz w trasę, np. w celach służbowych, assistance pozwoli Ci się nie obawiać, że w razie awarii samochodu lub wypadku utkniesz gdzieś w polu i pozostaniesz bez pomocy. Dzięki tej polisie w razie potrzeby otrzymasz na trasie wsparcie mechanika, zostaniesz przetransportowany do celu lub przenocowany w hotelu i uzyskasz niezbędne informacje.

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment