Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej zaprasza! Rekrutacja trwa [ZDJĘCIA]

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa przy ul. Podkamienne 8 w Nawojowej odbył się Dzień Otwarty, na który licznie przybyli uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych. Zainteresowanie było ogromne, ponieważ organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. W salach tematycznych można było zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt do nauki oraz zasięgnąć informacji „z pierwszej ręki”. Drzwi były otwarte dla wszystkich.

 

Czytaj również: Agropromocja w Nawojowej to raj dla wystawców! Prawdziwa promocja regionu [ZDJĘCIA]

 

– Drugi rok prowadzę tę szkołę, a w tamtym roku otworzyliśmy Technikum Weterynaryjne. Jest to autorski projekt. Wspólnie z moim zastępcą przebrnęliśmy przez wszystkie etapy pozwoleń. W tym roku chcemy utworzyć dwie klasy weterynaryjne. W naszej placówce znajduje się zarówno sala weterynaryjna, jaki i zabiegowa. Już w pierwszej klasie młodzież ma styczność z prawdziwą praktyką w tym temacie. Naukę przekazuje doktor weterynarii, który jest absolwentem tej szkoły, jest on niezwykle zaangażowany w krzewienie wiedzy. Przez półtorej roku, odkąd objąłem stanowisko dyrektora wyremontowaliśmy m.in. korytarze, klatki schodowe, sale lekcyjne, ponadto wymieniliśmy oświetlenie, a w klasie informatycznej pojawiły się nowe komputery. Od podstaw wybudowana zostawała sala do zajęć z weterynarii i hodowli koni. Uzyskaliśmy pozwolenie, aby konie ze stadniny były udostępniane na potrzeby nauczania, a od września planujemy mieć już dwa swoje – powiedział mgr Michał Bulzak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

Nauka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa przy ul. Podkamienne 8 w Nawojowej, to nie tylko teoria, ale przede wszystkim praktyka. W Technikum Hodowli Koni oraz Technikum Weterynaryjnym młodzież ma styczność z przeróżnymi zwierzętami. Wykwalifikowani specjaliści przekazują wiedzę w sposób przyjazny oraz bezstresowy, co sprawia, że uczniowie czują się niezwykle komfortowo. Efekty nauczania są znakomite, ponieważ młodzi ludzie zaliczają egzaminy na bardzo wysokim poziomie. Przy szkole funkcjonuje również internat, a od półtorej roku przybywa w nim ok. 100 osób (pełny stan).

– Internat został odrestaurowany, począwszy od stołówki, poprzez wszystkie hole oraz pokoje. W dwu- i trzy-osobowych pomieszczeniach mieszkalnych znajdują się toalety oraz łazienki wyposażone w prysznice, a więc zostały one odpowiednio dostosowane do potrzeb młodzieży w nich przebywającej. Remont był prowadzony sukcesywnie w tamtym roku, w trakcie wakacji oraz w roku szkolnym, a pieniądze inwestowaliśmy na bieżąco i myślę, że efekty tego są dostrzegalne. Chciałbym dostosować szkołę do nowoczesnych metod nauczania – dodał dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

Rozbudowane zostały trzy sale do „chmur edukacyjnych”, znajduje się w nich najnowszy sprzęt audiowizualny. Uczniowie wyjeżdżają na zajęcia tematyczne na AGH w Krakowie. W szkole kontynuowany jest również program „Erasmus+”, w tym roku młodzież była w Anglii, w tamtym roku we Włoszech, a w roku 2020 planowane są różne inne rozwijające podróże. Najzdolniejsi mają niepowtarzalną okazję uczestniczyć w praktykach zagranicznych.

– Liczba uczniów systematycznie wzrasta, a na tym bardzo mi zależy. Obecnie staram się o budowę pełnowymiarowego stadionu do piłki ręcznej, nowego boiska. Posiadamy wszelkiego rodzaju pozwolenia oraz stworzona została wizualizacja. Inwestycja finansowana jest przez Urząd Marszałkowski, natomiast Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu uzupełnia resztę kwoty z własnych środków. Stworzenie tego obiektu zwiększy atrakcyjność naszej placówki – podkreślił mgr Michał Bulzak, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

Trwa rekrutacja 2019/2020 do Technikum Weterynaryjnego, Informatycznego, Żywienia i Usług Gastronomicznych, Hodowli Koni, Architektury Krajobrazu oraz do Branżowej Szkoły I stopnia (wielozadaniowej). W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej można zdobyć przeróżne tytuły zawodowe (m.in. mechanik, fryzjer, sprzedawca, rolnik, ogrodnik).

– Nasz kierunek głównie rozwija kreatywne myślenie poprzez wykonywanie np. projektów koncepcyjnych, a następnie odzwierciedlanie tych rzeczy w naturze (domy). Tworzymy modele i gromadzimy rośliny, o których się uczymy (np. drzewa liściaste i iglaste oraz rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny). Na zajęciach w naszym ogródku dydaktycznym zajmujemy się pielęgnacją roślin, drzew i krzewów oraz angażujemy się dosadzając następne lub wymieniając stare okazy na młodsze. Staramy się coś swojego włożyć w naszą szkołę – powiedział Jakub Zając z drugiej klasy Technikum Architektury Krajobrazu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

– Chcemy pozostawić coś po sobie, żeby inni uczniowie mieli przykład, że architektura jest potrzebna. Nasz kierunek jest najlepszy, odbywamy praktyki zagraniczne. Polecam bardzo – powiedziała Patrycja Słaby z drugiej klasy Technikum Architektury Krajobrazu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

– Architektura Krajobrazu, to kierunek z przyszłością, ponieważ ogród każdy chce mieć, ale nie każdy chce zajmować się jego pielęgnacją. Jest to dochodowa specjalność, a więc warto się tego wszystkiego uczyć. Zachęcam do zapisów, ponieważ praca z naturą uspokaja oraz pobudza kreatywność – dodał Jakub Zając, uczeń drugiej klasy Architektury Krajobrazu.

W Technikum przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej naukę pobiera obecnie 209 osób, a na kursy zawodowe uczęszcza aż 110 osób. W Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w tym roku wprowadzony został (w trzecich klasach) kurs zawodowy „kelnera”, a więc będzie możliwość zdobycia dodatkowego zawodu.

– Na zajęciach z WOK-u wykonałam kwietnik z drewna i pomalowałam go sprayem, jako instalację artystyczną. Do niego można włożyć przeróżne kwiaty, według gustu. Mam okazję zaprezentować swoje dzieło nagrodzone dobrą oceną z przedmiotu podczas Dnia Otwartego – powiedziała Angelika Kołodziej z drugiej klasy Technikum Architektury Krajobrazu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

– Architektura Krajobrazu to przyszłościowy kierunek, ponieważ ludzie coraz bardziej zaczynają dbać o swoje otoczenie, a po skończeniu szkoły można otworzyć firmę projektową, zajmować się pielęgnacją ogrodów lub pracować w szeroko pojętej branży ogrodnictwa i kwiaciarstwa. W przyszłości chcę studiować Sztukę Ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie – powiedziała Aleksandra Rybczyk z czwartej klasy Technikum Architektury Krajobrazu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

– Tydzień temu zdałam pozytywnie egzaminy zawodowe, ukończyłam również kurs rolniczy, co daje duże perspektywy w rozwijaniu się w branży ogrodniczej. Od trzeciej klasy zajmujemy się wraz z koleżanką ogrodami jako pracownicy, otrzymałyśmy propozycje od firm, w których odbywałyśmy praktyki. Chcę łączyć studia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie z pracą – powiedziała Anna Jurecka z czwartej klasy Technikum Architektury Krajobrazu przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa w Nawojowej.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wincentego Witosa przy ul. Podkamienne 8 w Nawojowej w trakcie Dnia Otwartego odwiedziła m.in. młodzież z: Chełmca, Trzetrzewiny, Świniarska, Podegrodzia, Łącka, Gródka nad Dunajcem, Korzennej, Krynicy-Zdroju, Łabowej, Powroźnika, Grybowa, Kąclowej, Żeleźnikowej, Brzeska, Bochni, Wieliczki itd. Ponadto delegacje z prezentacją docierają do szkół podstawowych i gimnazjów na terenie powiatu nowosądeckiego. Dyrektor zachęca wszystkich do zapisywania się na rok szkolny 2019/2020.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
architekturaBulzakdyrektordzieńNawojowaotwartyrekrutacjatechnikumweterynarzzapisy
Comments (0)
Add Comment