Jak trenować pole dance w domu?

Mogłoby się wydawać, że ćwiczenia na takim sprzęcie jak rura, są możliwe jedynie na przygotowanej do tego sali. To jednak nieprawda – pole dance można trenować w domu i to bez większych problemów. Ba, posiadając odpowiedni sprzęt, ćwiczyć można nawet w plenerze. Jak?

Domowe treningi pole dance

Pole dance kojarzy się przede wszystkim z salami, na których odbywają się treningi grupowe. Są to pomieszczenia duże, zazwyczaj z drążkami przymocowanymi na stałe, dosyć puste, nierzadko z lustrami. Odtworzenie takich warunków w domu wydaje się więc wyzwaniem, ale na pewno nie jest niemożliwe. Taniec na rurze to sport, który można uprawiać niemal wszędzie, o ile przestrzeń wokół jest do tego przygotowana, a sprzęt przystosowany.

Jeśli chodzi o przestrzeń, należy się upewnić, czy aby na pewno mamy wystarczająco miejsca wokół. Obszar ćwiczeń powinien być niezagracony, najlepiej całkowicie pusty, na promieniu równym co najmniej Twojemu wzrostowi (po kole, czyli wokół drążka). Oprócz tego musi istnieć możliwość montażu rury (jeśli ma być przymocowana na stałe).

Natomiast przystosowanie sprzętu ogranicza się do wyboru odpowiedniego rodzaju rury. Należy jednak podkreślić, że nie ma czegoś takiego jak model tylko do domu. Wszystko zależy od Twoich preferencji i możliwości, jakimi dysponujesz.

Jaką rurę wybrać do domu?

Największą swobodę zapewnia rura pole dance wolnostojąca, czyli z podestem (tzw. stage). Jest to rodzaj konstrukcji, której nie trzeba w żaden sposób przymocowywać do sufitu lub podłogi. Z tego powodu jest również mobilna – możesz na niej trenować nie tylko w domu, lecz nawet poza nim. Dobre modele są stosunkowo lekkie i łatwe w rozłożeniu, często mają też specjalne pokrowce ułatwiające transport.

Dużą popularnością w przypadku treningów domowych cieszą się również rury rozporowe. Nie trzeba wiercić żadnych dziur, aby na nich ćwiczyć, ale w miejscu, w którym nie ma sufitu lub jest on bardzo wysoki, takie modele zupełnie się nie sprawdzą. Jeśli strop przekracza 3 m, zaleca się montaż drążka na stałe. Wybór materiału wykonania i funkcjonalności zależy już tylko od Twoich preferencji.

Lepsze ćwiczenia w domu czy na sali?

Pole dance można trenować w domu, ale należy podkreślić, że nie wszystkim taka forma ćwiczeń przypadnie do gustu. Do robienia postępów potrzeba sporo samodyscypliny, o którą trudno bez trenera u boku i poczucia wsparcia od pozostałych kursantów. Z drugiej jednak strony atmosfera na zajęciach grupowych bywa dla niektórych bardzo męcząca – hałas, spojrzenia innych czy rozproszona uwaga trenera mogą być dużymi minusami. Należy też pamiętać, że wybierając treningi domowe, można ćwiczyć kiedy się chce, nawet w bardzo zaskakujących porach np. z rana lub w nocy. Dosłownie, wystarczy założyć spodenki pole dance, top i można od razu zabrać się za trening! Dlatego jeśli wiedziesz nieregularny tryb życia i lubisz wykorzystywać każdą chwilę, taka wygodna na pewno Ci się spodoba.

Jak ćwiczyć bez trenera?

Całkowite wyeliminowanie obecności trenera jest raczej niemożliwe, jeśli dopiero zaczynasz. Osoby początkujące powinny opanować podstawy pod okiem kogoś doświadczonego. Jest to bardzo ważne również w przypadku pole dance dla dzieci. Na szczęście zawsze można skorzystać z opcji treningów indywidualnych, z dojazdem do domu. Gdy opanujesz podstawy, inspiracji dostarczą Ci materiały dostępne online np. instruktaże na YouTube.

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment