Menopauza a postmenopauza – czy jest jakaś różnica?

Uderzenia gorąca, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, spadek koncentracji – te symptomy dla wielu kobiet po 50. roku życia są bardzo dobrze znane, ponieważ nieodzownie wiążą się ze zjawiskiem menopauzy. Choć ten proces fizjologiczny jest całkowicie naturalny i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, to towarzyszy mu dyskomfort, który może utrudnić życie. Warto wiedzieć, że klimakterium dzieli się na trzy etapy, w związku z czym objawy mogą się zmieniać, podobnie jak ich nasilenie. Czym jest chociażby postmenopauza?

Na czym polega menopauza?

Menopauza to nic innego, jak jedno ze stadium rozwoju płciowego kobiety, w trakcie którego dochodzi do całkowitego wygaśnięcia funkcjonowania jajników, a poziom produkowanych wcześniej hormonów płciowych drastycznie spada. Można też powiedzieć, że w trakcie klimakterium panie przechodzą od etapu płodności do bezpłodności, ponieważ zmiany zachodzące wówczas w organizmie powodują, że z czasem zajście w ciążę staje się praktycznie niemożliwe. Z czasem całkowicie ustaje krwawienie miesiączkowe, a już wcześniej jego cykl staje się nieregularny.

Jak łatwo można się domyślić, menopauza nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie. Uderzenia gorąca to tylko jeden z objawów, który powoduje nagły wzrost temperatury ciała i uczucie ciepła na twarzy oraz dekolcie, co może się utrzymywać przez kilka minut i powtarzać nawet kilkadziesiąt razy na dobę. Oprócz tego do objawów menopauzy zaliczamy:

 • ogólne uczucie zmęczenia;
 • huśtawka nastrojów;
 • bóle głowy i mięśni;
 • suchość pochwy i nawracające infekcje dróg intymnych;
 • problemy z trzymaniem moczu;
 • kłopoty z pamięcią i koncentracją;
 • spadek libido;
 • zwolnienie metabolizmu, co powoduje przybieranie na wadze;
 • pogorszenie kondycji skóry, która staje się przesuszona i mniej jędrna.

Chociaż takie symptomy, jak uderzenia gorąca czy zmęczenie nie wymagają stałej opieki lekarskiej, to jednak kobiety w trakcie menopauzy często sięgają po pomoc ginekologa. Może on dokładnie sprawdzić, czy klimakterium przebiega prawidłowo, a w razie nasilenia objawów zaproponować zastępczą terapię hormonalną, co pozwala na znaczne wyciszenie dolegliwości.

Etapy menopauzy

Jak już zostało wspomniane, klimakterium możemy podzielić na trzy etapy, w trakcie których zmienia się nasilenie objawów. W całości proces menopauzy może trwać nawet kilkanaście lat. Ostatnie krwawienie najczęściej przypada między 45. a 55. rokiem życia, choć może się zdarzyć, że zaburzenia menopauzalne pojawią się już wcześniej, np. na skutek takich chorób jak endometrioza.

Klimakterium dzielimy na:

 • premenopauzę – może się ona rozpocząć na kilka lat przed faktyczną menopauzą; ciało przygotowuje się do ustania miesiączkowania, wobec czego krwawienie staje się nieregularne i często bardziej lub mniej obfite niż do tej pory. Pojawiają się także pierwsze objawy, w tym uderzenia gorąca, które przybierają na sile z biegiem lat;
 • menopauzę – czyli dzień ostatniego krwawienia. Za takie uważa się miesiączkę, po której przez ponad rok nie występuje kolejna (gdyby tak się stało, należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia badań);
 • postmenopauzę – czas wyciszenia, w czasie którego organizm wciąż przyzwyczaja się do gwałtownego obniżenia poziomu hormonów, w związku z czym symptomy są nadal odczuwalne.

Postmenopauza – objawy

W czasie postmenopauzy dochodzi do całkowitego wygaśnięcia czynności jajników, wobec tego nawet w momencie, kiedy krwawienie ustaje, klimakterium jest mocno odczuwalne. Kobieta wciąż może się borykać z problemami w postaci suchości pochwy, nietrzymania moczu, a także bóle mięśni i stawów. Nie brakuje przypadku, w trakcie których występują takie zjawiska jak wypadanie macicy. Nawracają też infekcje układu moczowego.

Ile właściwie trwa postmenopauza? Przyjmuje się, że około roku od ostatniej miesiączki. Jednocześnie warto podkreślić, że wiele źródeł wysuwa wniosek, że tak naprawdę postmenopauza towarzyszy nam już do końca życia, z tą różnicą, że z czasem symptomy ustają, a ogólny dyskomfort zostaje zredukowany. W razie ewentualnych problemów, czy to z układem rozrodczym, czy np. natury emocjonalnej, warto zasięgnąć porady specjalisty.

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment