Sądeczanin Dawid Sobarnia na Mistrzostwach Świata Red Bull Paper Wings [Film, zdjęcia]

Piloci z 57 krajów przez 2 dni rywalizowali w Salzburgu (Austria) w legendarnym Hangarze-7 o tytuł mistrza świata papierowych samolotów. Zawodnicy zmierzyli się w trzech kategoriach: odległość lotu, czas lotu oraz akrobacje. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Maciej Mazur, który w kategorii rzut na odległość zajął 4 miejsce, osiągając wynik 53.55m. Co ciekawe w rywalizacji uczestniczył również Dawid Sobarnia, mieszkaniec Nowego Sącza ostatecznie zajął 8. miejsce. W tym roku w kwalifikacjach na całym świecie wzięło udział ponad 60 000 osób, z czego na Mistrzostwa Świata zakwalifikowało się 160 z nich. Wielkie gratulacje dla Dawida!

Czytaj również: HALNY zaprasza na Dzień Dziecka. Gwiazdami Kordian i Szafrańska

Przez dwa dni zawodnicy z 57 krajów rywalizowali o tytuł mistrza świata papierowych samolotów. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach – rzut na odległość, rzut na czas oraz akrobacje. W finale udział wzięło 160 zawodników, którzy wyłonieni zostali z ponad 61 tysięcy uczestników. Wszyscy polscy zawodnicy dobrze zaprezentowali się w piątkowych eliminacjach i pewnie zakwalifikowali się do finałowej piętnastki.

 

 

Dawid ma 23 lata i ukończył popularnego w Nowym Sączu „Elektryka”. Obecnie mieszka w Nowym Sączu, pochodzi z Tuchowa. W Tuchowie chodził do podstawówki i gimnazjum razem z Albertem Surmaczem (kolega z reprezentacji Polski). Od dziecka pasjonował się samolotami. Uwielbiał składać je z papieru. – Już od dziecka lubiłem składać samoloty z papieru, wtedy była to tylko zabawa. O zawodach Red Bull Paper Wings pierwszy raz dowiedziałem się gdy byłem jeszcze w gimnazjum w 2015 r. i zacząłem trenować i projektować swoje samoloty. Wziąłem wtedy udział w zawodach, ale nie udało mi się zakwalifikować. Na kolejne zawody w 2019 r. byłem już dobrze przygotowany, to wtedy pierwszy raz udało mi się zdobyć najlepszy wynik w Polsce i pojechać na mistrzostwa świata w Salzburgu. W tym roku było podobnie – mówi w rozmowie z miastoNS.pl Dawid Sobarnia.

Jak można się zakwalifikować na Mistrzostwa Świata?
Zawody odbywają się średnio co 3 lata w wielu miejscach w Polsce m.in. w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Należy wybrać jedną z 3 kategorii, zaprojektować swój własny samolot lub zainspirować się z dostępnych już w internecie i wystartować. Każdy może wziąć udział w zawodach!

W kategorii akrobacji nie miał sobie równych Lee Seunghoon – reprezentant Korei Południowej, który na co dzień zajmuje się nauczaniem fizyki. Zapytany o pomysł na swój występ, odpowiada: *„Podczas prowadzenia zajęć często wykorzystuję papierowe samoloty, łącznie zajmuję się nimi już 7 lat, a swój występ przygotowywałem ponad rok. Dzisiaj udało mi się dowieść, że mogę być w tej dyscyplinie najlepszy na świecie. Zaprosiłem też na finał moją dziewczynę i powiedziałem jej, że jeśli wygram, to się jej oświadczę, więc radość jest podwójna.”*

Reprezentantem Polski w tej kategorii był Albert Surmacz, któremu udało się zająć 10 miejsce. W kategorii czas lotu zwyciężył reprezentant Pakistanu – Saeed Usman, którego samolot pozostał w powietrzu przez 14.86 sekund. Reprezentant Polski – Dawid Sobarnia zajął 8 miejsce.

Największych emocji dostarczyła zawodnikom i kibicom kategoria rzutu na odległość, w której rywalizacja była wyjątkowo zacięta. Zwycięzcą został serbski zawodnik – Lazar Krstić, który okazał się nie do pokonania. W 2019 roku udało mu się rzucić papierowym samolotem na odległość 52.28m – ten wynik zagwarantował mu wtedy drugie miejsce. W tym roku Lazar posłał samolot na odległość 61.11m, ta odległość zagwarantowała mu pewne zwycięstwo. Bardzo dobry występ zanotował reprezentant Polski – Maciej Mazur, którego samolot poszybował na odległość 53.55m. Ten wynik zapewnił Polakowi 4 miejsce, do podium zabrakło niecałe 1.5m.

Wyniki wielkiego finału – Red Bull Paper Wings 2022:

  • Dystans: 1. Lazar Krstić – 61.11m; 2. Yicheng Sun – 57.07m, 3. Abduaziz Omonillaev – 54.82m
  • Czas lotu: 1. Rana Muhammad Usman Saeed, 14.86s; 2.Esteban Neira – 12.99s; 3. Dimitri Dimitrev – 12.29s
  • Akrobacje: 1. Seunghoon Lee – 46 punktów; 2. Seng Fatt Beh – 42 pkt; 3. Taiga Kimura – 41 pkt

Fot.: Red Bull

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment