Zostań trenerem saneczkarstwa. Bezpłatny kurs FIL na Sądecczyźnie

Początkiem czerwca każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnej możliwości zdobycia uprawnień trenerskich FIL. Uczestnicy kursu, po zdaniu „małego egzaminu końcowego” otrzymają certyfikaty trenerskie FIL. – Przy pomocy wykładowców FIL mamy szansę na dokształcenia naszej kadry instruktorsko-trenerskiej w saneczkarstwie naturalnym oraz wyszkolenie nowych, potencjalnych trenerów – informują organizatorzy. Kurs saneczkarstwa naturalnego odbędzie się w Marcinkowicach (gm. Chełmiec). Zgłoszenia można przesyłać mailowo lub zgłaszać telefonicznie do Mariusza Jopa (Zespół Szkół w Marcinkowicach).E-mail: mario040886@gmail.com tel. 508 731 742. Kurs rozpocznie się 2 czerwca, zakończy 4 w Krynicy-Zdroju i Muszynie.

Czytaj również: Sądeczanin Dawid Sobarnia na Mistrzostwach Świata Red Bull Paper Wings [Film, zdjęcia]

 

Informacje o programie FIL „FIL Tourbus”
Były sportowiec Evi Mitterstieler z Włoch jest teraz odpowiedzialny za rozwój saneczkarstwa na torze naturalnym. Aby powiększyć rodzinę saneczkarzy, wraz z wiceprezesem toru naturalnego Międzynarodowej Federacji Luge (FIL) Peterem Knausederem uruchomiła nowy program o nazwie „Tourbus”. Słowenia, Czechy, Polska, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina oraz Szwecja to kraje odwiedzane podczas letniej trasy Natural Track.

Prezentujemy sport przed dziećmi i ich rodzicami oraz potencjalnymi trenerami. Pokazujemy im, jaki materiał jest używany i potrzebny. Następnie rozpoczynamy program dla początkujących, w którym uczniowie uczą się sportu na torze. Potem będziemy mieć małe zawody, a potem odpowiemy na wszystkie pytania trenerów, dzieci i rodziców – opisuje Evi Mitterstieler.

FIL jest wspierana przez obecnego mistrza świata i zwycięzcę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Patricka Pignetera i Matteo Clarę. Clara jest bratem partnera Pignetera w deblu i trenuje Grupę FIL z Evi Mitterstieler i Austriakiem Karlem Flacherem. „Uczestnictwo w tym programie to dla mnie zaszczyt. Od lat trenuję dzieci z mojego macierzystego klubu i kończę edukację trenerską w Innsbrucku”, mówi Pigneter. Tourbus odwiedził m.in. Jesenice, Mseno, Nisou, Gołdap, Delnice, Lillehamer, Sarajewo, Smerzovce, Lendak, Sztokholm i Umea. „Wszystkie odwiedzane kluby powinny kontynuować treningi. Grupa sportowców zostanie zaproszona przez FIL na trzydniowy trening w Kühtai przed rozpoczęciem sezonu. Najbardziej utalentowani zostaną zaproszeni na Mistrzostwa Świata Juniorów i być może w przyszłym roku w Pucharze Świata pojawią się nowe reprezentacje”, wyjaśnia Mitterstieler.

Tourbus odwiedza Czechy i Słowację
Liberec (PMA) – Po udanej wizycie tourbusa International Luge Federation (FIL) w Czechach w 2015 roku obecny mistrz świata Patrick Pigneter (ITA) oraz trener międzynarodowej grupy treningowej Matteo Clara ponownie odwiedzili wiosną . Czechy to jeden z najmłodszych krajów rywalizujących na torze naturalnym. Dwóch Włochów rozpoczęło swoją podróż w Smrzovskiej. Miasteczko położone w Górach Izerskich w północnych Czechach. To centrum czeskich saneczkarzy. Mieszka tam wielu sportowców i trenerów, a federacja ma swoją siedzibę w Smrzovce.„Zaczęliśmy w liceum sportowym. Podstawy przedstawiliśmy przed 40 studentami. Po części teoretycznej zaczęliśmy wspólnie trenować na boisku szkolnym. Wielu z nich było zainteresowanych, byli też dość utalentowani” – wspomina Patrick Pigneter. Drugi przystanek był w Libercu, który był gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2009 roku. 60 zainteresowanych uczniów wysłuchało prezentacji Patricka i Matteo i wzięło udział w treningu testowym. Dwóch włoskich ekspertów odwiedziło także lokalne kluby w Tanvaldzie i Libercu. „W Czechach jest siedmiu aktywnych sportowców. Pięć z nich odkryliśmy na zeszłorocznym tourbusie. Wszyscy wzięli udział w Międzynarodowym Tygodniu Treningowym w Kühtai. Wielkie podziękowania dla Tomasa Peruna, który jest w pełni zaangażowany w sporty torowe i który zorganizował postój w każdym szczególe”, mówi jedenastokrotny zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ostatni przystanek w Czechach był w Jesioniku. Oprócz lokalnego klubu zaproszona została również polska drużyna z Bielska-Białej, która na treningach uczestniczyła w czterech zawodnikach.

Lendak. Po pierwszych udanych latach “Tourbusa” program wsparcia Międzynarodowej Federacji Luge FIL został przebudowany i zmodernizowany. Pierwszym przystankiem nowego Tourbusa był Lendak (Słowacja). W ostatni weekend października 2019 r. Tourbus w Lendak był wypełniony intensywnym programem trenerskim. Oprócz udanego programu dla dzieci, dwudniowe seminarium obejmowało również szkolenia dla trenerów, materiałoznawstwo, zasady i przygotowanie do saneczkarstwa. Punktem kulminacyjnym Tourbusa w Lendak był trening startowy. Dodatkowo spełniona została niezbędna homologacja toru naturalnego. „Poszerzyliśmy ofertę o nowego Tourbusa. Małe stowarzyszenia otrzymają teraz od nas kompletny pakiet, aby na miejscu mogły aktywnie działać w zakładaniu i promowaniu młodych talentów” – wyjaśnia dyrektor FIL ds. sportu i technologii, Andreas Castiglioni, który był w Lendak z Helmutem Ruezem i Matteo Clarą. Konkluzja Castiglioni po pierwszym przystanku jest całkowicie pozytywna: „Nowa oferta została bardzo dobrze przyjęta, teraz chcemy pojechać autobusem wycieczkowym w daleką podróż”.

Organizatorzy – trenerzy programu „FIL Tourbus”
Patrick Pigneter (ur. 19 lipca 1987 w Bolzano) – włoski saneczkarz startujący na torach naturalnych. Jego partnerem w konkurencji dwójek jest Florian Clara. W swojej karierze zdobył dwadzieścia medali mistrzostw świata z czego dwanaście razy wywalczył złoty medal (trzy razy w konkurencji jedynek, pięć razy w konkurencji dwójek i cztery razy drużynowo) oraz dwadzieścia razy wywalczył medal na mistrzostwach Europy w tym dziesięć razy stawał na najwyższym stopniu podium (trzy razy w jedynkach, cztery razy w dwójkach i trzy razy drużynowo). Poza tym Włoch dwudziestoczterokrotnie wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata, jedenaście razy w jedynkach i trzynaście razy w dwójkach. Dotychczas w zawodach Pucharu Świata odniósł 48 zwycięstw w rywalizacji jedynek i 65 zwycięstw w rywalizacji dwójek.

 

Komentarze Facebook
Comments (0)
Add Comment