miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

1 600 000 000 zł – nowy kontrakt Newagu!

Największy w historii kontrakt Grupy PKP realizowany przez NEWAG

0 1 477

Miliard 600 milionów złotych – to łączna wartość kontraktu, który zrealizuje firma Newag dla Grupy PKP. W sumie sądecki gigant stworzy 121 nowych lokomotyw m.in. dla PKP Intercity i PKP Cargo.

 

Czytaj również: Teatr Nowy w Nowym Sączu zaprasza na spektakl „Sara”

 

Firma Newag realizuje największy kontrakt w historii Grupy PKP dotyczący produkcji nowych lokomotyw elektrycznych oraz modernizacji lokomotyw spalinowych.

Newag na mocy umowy podpisanej z PKP Intercity w maju 2018 roku, realizuje zamówienie na dostawę 30 czteroosiowych lokomotyw elektrycznych Griffin. Tym samym flota największego polskiego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity wzbogaci się o 30 nowych lokomotyw, które przeznaczone są do prowadzenia pociągów pasażerskich z prędkością do 160 km/h.

Kolejna zawartą umową jest kontrakt z PKP Cargo, który obejmuje dostawy 31 fabrycznie nowych sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych DRAGON 2, z czego 7 z nich będzie posiadało moduł dojazdowy, zaś 24 pojazdy będą dwunapięciowe przystosowane do jazd w Czechach i Słowacji, gdzie zostaną homologowane. Dostawy lokomotyw rozpoczęły się w tym roku, z czego  7 lokomotyw zostało już odebranych i realizowane będą do  2022 roku, w myśl uzgodnionego przez strony harmonogramu.

Zakup nowoczesnego i ekonomicznego taboru jest efektem przede wszystkim konsekwentnej realizacji strategii rozwoju Grupy PKP Cargo do 2038 roku, która zakłada między innymi przekształcenie spółki z przewoźnika kolejowego w operatora logistycznego. Dbanie o właściwą jakość usługi dla klienta jest kluczowym elementem sukcesu organizacji. Chcemy być firmą pierwszego wyboru co przyniesie wymierne korzyści obu stronommówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A

W kwietniu 2018r. w Warszawie NEWAG S.A.  zawarła umowę ze spółką PKP Cargo na wykonanie modernizacji 60 lokomotyw spalinowych serii SM48 do typu 15D/A wraz ze świadczeniem usług utrzymania silników spalinowych w czasie udzielonej gwarancji jakości oraz świadczeniami dodatkowymi. Przedmiot umowy odnosi się do gruntownej modernizacji 60 egzemplarzy lokomotyw serii SM48 ze zmianą serii  na ST48, opierającej się na budowie nowego nadwozia, wymianie aparatury hamulcowej oraz agregatu prądotwórczego, a także maszyn i urządzeń pomocniczych. Modernizacja obejmuje również kabinę maszynisty, która wyposażona zostaje w nowoczesny system sterowania oraz stanie się bardziej ergonomiczna. Modernizacje lokomotyw wykonywane są w latach 2018–2021 zgodnie z uzgodnionym harmonogramem. 

Podsumowując NEWAG wyprodukuje i zmodernizuje 121 lokomotyw dla Grupy PKP, a wartość realizowanych kontraktów opiewa na kwotę blisko 1,6 mld zł brutto.

Opr. Rafał Kmak
fot. Newag

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź