miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

5 porad, na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?

0 454

Wybór i zakup projektu domu to wyjątkowo ważna decyzja. Powstający na jego podstawie budynek ma nam służyć przez wiele lat, będąc centrum życia dla nas samych i najbliższych osób. Aby w pełni zaspokoił on nasze wymagania, podczas przeglądania katalogów pracowni architektonicznych powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. O czym pamiętać, wybierając projekt domu?

Zapisy MPZP lub WZ
Jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi musimy kierować się przeglądając projekty domów MURATORA, są zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Bardzo często determinują one najważniejsze parametry budynku, takie jak jego wysokość, szerokość elewacji, liczbę kondygnacji czy kształt i kąt nachylenia dachu. W niektórych przypadkach mogą one narzucać nawet technologię budowy czy kolorystykę obiektu. Przedłożenie w urzędzie planu architektonicznego niezgodnego z lokalnymi przepisami może skutkować odrzuceniem naszego wniosku o pozwolenie lub znacząco utrudnić formalności.

Parametry działki
Projekt domu powinniśmy dostosować także do właściwości posiadanej działki. Jeśli jest ona duża, weźmy pod uwagę koncepcje obiektów parterowych o większej powierzchni zabudowy. Na małą lub wąską działkę lepiej będą pasować projekty domów z poddaszem użytkowym lub piętrowe, które zajmą mniej miejsca na ograniczonym metrażowo terenie. Pamiętajmy także o dopasowaniu usytuowania budynku do kierunków świata, lokalizując część dzienną od południa lub zachodu, natomiast nocną – od północy bądź wschodu.

Własne możliwości finansowe
Piątym, ale bardzo ważnym kryterium przy wyborze projektu domu jest kwota, jaką przygotowaliśmy na realizację inwestycji. Koszty budowy zależą od wielu czynników, m.in. metrażu, stopnia skomplikowania obiektu czy technologii wykonania. Dysponujemy ograniczonymi funduszami? Wybierzmy koncepcję o stosunkowo niewielkiej powierzchni i prostej formie. A może ilość wydanych na budowę pieniędzy nie ma dla nas większego znaczenia? W takiej sytuacji mamy znacznie większe pole do popisu podczas zakupu idealnego projektu domu.

Technologia budowy
Kolejnym istotnym aspektem jest technologia budowy naszego wymarzonego domu. Jeżeli zależy nam na sprawnym tempie prac lub możliwości ich realizacji także w zimowym sezonie, zdecydujmy się na projekty domów drewnianych. Są one równie trwałe i komfortowe, jak ich murowane odpowiedniki i umożliwiając szybsze zakończenie inwestycji. W katalogach pracowni znajdziemy także tysiące gotowych koncepcji w tradycyjnej technologii. Cechuje je długa żywotność oraz doskonała odporność na wpływ niekorzystnych czynników; są one jednak droższe i dłuższe w budowie.

Wymagania przyszłych mieszkańców
Wybierając projekt domu, weźmy pod uwagę potrzeby i upodobania jego przyszłych mieszkańców. Zastanówmy się, czy nasze wymagania lepiej zaspokoi budynek parterowy, czy piętrowy. Przemyślmy, bez jakich pomieszczeń nie wyobrażamy sobie życia – być może będzie to pralnia lub spiżarnia, a może także garaż czy gabinet do pracy? Oszacujmy odpowiedni metraż wnętrza (zależnie od liczby mieszkańców), wybierzmy optymalny dla nas typ ogrzewania oraz styl, w którym ma zostać utrzymany nowo powstający dom.

Stojąc przed koniecznością zakupu planu architektonicznego, dobierajmy go mając na uwadze zapisy lokalnego prawa oraz parametry naszej działki. Nie zapominajmy także o wymaganiach rodziny, ilości przeznaczonych na budowę funduszy oraz technologii, w jakiej ma powstać budynek. Pamiętając o tych kryteriach łatwiej wybierzemy idealne rozwiązanie, zgodne z przepisami, naszymi upodobaniami oraz możliwościami finansowymi.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź