miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Bon turystyczny zapewnił hotelom wyższy zarobek

0 737

Wakacyjne noclegi kosztowały w tym roku 20 procent więcej niż przed rokiem a klienci zarezerwowali ich cztery razy więcej niż w zeszłym roku i ponad dwa razy więcej niż w rekordowym 2019 roku – podaje na podstawie swoich statystyk portal z noclegami.

 

Czytaj również: Gut-Mostowy Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii

 

Portal Noclegi.pl odnotowuje też, że znaczny udział w rozliczeniach miały bony turystyczne. Goście korzystający z tego wsparcia podróżowali całymi rodzinami, średnio w cztery osoby. Pobyt z wykorzystaniem bonu był dłuższy i droższy. Turyści, którzy wykorzystali z bonu, wybierali nocleg średnio o 25 procent droższy niż ci, którzy nie skorzystali z rządowego programu. Rezerwowali też średnio o 3 dni dłuższy pobyt, średnio tygodniowy.

Andrzej Gut-Mostowy

Bon turystyczny okazał się hitem w te wakacje: lawinowa rejestracja i wykorzystywanie tych bonów turystycznych nawet w obiektach, które do tej pory miały bardzo rzadkie korzystanie z bonu turystycznego. Muszę powiedzieć, że ten projekt, który miałem przyjemność wdrażać i projektować, okazał się wielkim sukcesem i ewenementem na skalę europejską. Branża turystyczna bardzo liczy na to, że o kilka miesięcy przedłużymy funkcjonowanie tego bonu, dlatego takie prace po konsultacjach z branżą rozpoczniemy już na jesieni. Dla nas jest ważne, aby ten bon turystyczny funkcjonował właściwie do tego czasu, kiedy zostanie w stu procentach wykorzystany. Nie ukrywamy, że będziemy liczyć w imieniu naszego ministerstwa na to, aby pracować nad nowym bonem turystycznym, aby w przyszłych okresach też pewne wsparcie dla branży turystycznej mogło funkcjonować – mówił Andrzej Gut-Mostowy, odpowiedzialny za Bon Turystyczny.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów to nie różniły się one znacznie od tych z lat poprzednich. W górach najczęściej klienci serwisu z noclegami wybierali Zakopane, Wisłę, Karpacz i Białkę Tatrzańską, a nad morzem – Kołobrzeg, Gdańsk i Sopot.

Ponad połowę wszystkich wakacyjnych rezerwacji (dane za lipiec i sierpień) w naszym portalu goście opłacili dodatkowymi pieniędzmi z rządowego programu, a jak wynika z naszej wakacyjnej ankiety aż 31 procent respondentów nie pojechałoby na wakacje, gdyby nie przysługujący im bon turystyczny – podkreśla Natalia Jaworska z Noclegi.pl, cytowana w komunikacie portalu.

Polacy decydowali się na wakacje w kraju mimo że było drogo. Koszt noclegu w Polsce w okresie lipiec–sierpień 2021 był wyższy średnio o 20 procent w porównaniu z zeszłymi wakacjami. Przy czym wypoczywający w Kołobrzegu zapłacili w tym roku 27 procent więcej, w Warszawie 34 procent, w Białce Tatrzańskiej 23 procent.

Tak jak w zeszłym pandemicznym sezonie turyści wybierali miejsca, w których nie trzeba dzielić przestrzeni z innymi gośćmi. Najchętniej rezerwowali apartamenty – to aż jedna trzecia wszystkich rezerwacji, o prawie 10 procent więcej niż w 2020 roku, mimo że koszt tego typu noclegu wzrósł względem poprzedniego roku o 19 procent.

Lipiec i sierpień to był dobry czas, który wielu hotelarzom pozwolił odrobić część strat z pandemii. Przed nami ostatni tydzień wakacji, ale to najwyraźniej nie koniec rekordowego sezonu – mówi Jaworska. – Wrześniowych rezerwacji wciąż przybywa. Jest ich o 66 procent więcej niż w 2019 roku i 140 procent więcej niż rok temu.

źródło: RP.Turystyka.pl
fot. Filip Frydrykiewicz

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź