miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Czy można się uzależnić od zaciągania kredytów i pożyczek?

0 548

Tematy związane z uzależnieniami są w naszym kraju ciągle spychane poza margines. Za główną przyczynę tego stanu rzeczy możemy upatrywać wstyd osób uzależnionych i ich najbliższych oraz brak wystarczającej wiedzy i środków zaradczych. W kontekście uzależnień dużo częściej mówi się o chorobie alkoholowej, nałogu nikotynowym, czy hazardzie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można uzależnić się również od zaciągania kredytów. Choć znane nam jest zagadnienie związane ze spiralą zadłużenia, to nie zawsze nadmierne zadłużanie się jest równoznaczne z uzależnieniem. Czy można uzależnić się od zaciągania kredytów i pożyczek? Jakie jest jego podłoże i co możemy zrobić, gdy dosięgnie nas lub osoby w naszym otoczeniu?

Czy można uzależnić się od zaciągania kredytów i pożyczek?
Tak, można uzależnić się od brania kredytów i pożyczek. Jest to rodzaj uzależnienia behawioralnego, czyli połączonego z naszymi zachowaniami. Związane jest z nałogowym powtarzaniem czynności, które wywołują określony rodzaj stanów emocjonalnych – głównie ekscytacji czy zadowolenia. Do tej samej grupy uzależnień należą zakupoholizm, czy pracoholizm. Bardzo często uzależnienie, również od zapożyczania związane jest z chęcią lub przymusem odwrócenia uwagi od nierozwiązanych problemów w innych sferach życia. Może być również czynnikiem wywołującym euforię i stan pobudzenia, którego nie doświadcza się w pozostałych obszarach życia.

Jak rozpoznać osobę z uzależnieniem od zaciągania kredytów lub pożyczek?

Jeśli zauważymy u siebie lub osoby ze swojego otoczenia podobne symptomy, to mogą one świadczyć o uzależnieniu:

  • Ciągłe poszukiwanie ofert banków i firm pożyczkowej w oczekiwaniu na świetny produkt.
  • Zaciąganie jednego kredytu za drugim – by spłacić poprzedni.
  • Racjonalizacja potrzeb – każdy powód jest dobry.
  • Uczucie ekscytacji, euforii, radości przy podpisywaniu umowy.
  • Brak rachuby w ilości zaciągniętych zobowiązań.
  • Ukrywanie informacji o ilości kredytów i pożyczek.
  • Pogorszenie nastroju (złość, agresja, smutek, frustracja) w przypadku odrzucenia wniosku o przyznanie środków.
  • Obniżony nastrój, apatia w czasie, gdy nie można skorzystać z pożyczki lub kredytu.
  • Coraz większe trudności w wykonywaniu zadań dnia codziennego.
  • Codzienne obowiązki sprawiają coraz więcej trudności.

Co możemy zrobić gdy dosięgnie nas lub osoby w naszym otoczeniu uzależnienie od korzystania z kredytów i pożyczek?
Jeśli zauważymy u siebie lub bliskim nas osób wymienione powyżej symptomy, to powinniśmy jak najszybciej zareagować. Choć tak jak i w przypadku innych nałogów, tak i w tym przypadku mamy znikomy wpływ na osoby uzależnione i podejmowane przez nie działania. Jeśli to my mamy problem i nieustanie staramy się o kredyty pozabankowe, kredyty gotówkowe, czy pożyczki, to powinniśmy jak najszybciej udać się na terapię. W przypadku bliskich nam osób powinniśmy przede wszystkim zasygnalizować, że zauważyliśmy problem i poprosić uzależnioną osobę o podjęcie leczenia. Niestety nie zawsze to wystarczy. Uzależnienie od zaciągania kredytów tak samo jak alkoholizm, narkomania, czy hazard może przysporzyć nam ogromnych problemów zarówno w życiu osobistym, zawodowym i oczywiście finansowym. Nieleczony problem może powodować ogromne trudności i narastać wraz z biegiem czasu.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź