miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Globalna awaria. Facebook, WhatsApp i Instagram nie działają. Co się wydarzyło?

4 1 582

Użytkownicy zgłaszają problemy na Facebooku, WhatsAppie i Instagramie. Najwięcej osób zgłasza problemy ze stroną internetową Facebooka, znacznie mniej z aplikacją – wynika z informacji platformy detector.pl. Poniżej wyjaśniamy powody awarii globalnej marki na ponad 6 godzin.

 

Czytaj również: Sześcioraczki rosną jak na drożdżach! „Bohaterowie dnia codziennego” pojawili się na Instagramie

 

Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy i wyślemy tutaj aktualizację tak szybko, jak to możliwe – poinformował dyrektor ds. komunikacji na Facebooku, Andy Stone.

 

Jak podaje portal Independent.com nie działają wszystkie aplikacje związane z konsorcjum Marka Zuckenberga. Na WhatsAppie nie docierają wiadomości. Na Instagramie nie da się dodać story oraz relacji. Według strony internetowej detector.pl problemy zaczęły miały zacząć się ok. 16.44.

Zgłoszenia awarii na FacebookuZgłoszenia awarii na Facebooku – Materiały prasowe

Na Twitterze, dyrektor ds. komunikacji na Facebooku, Andy Stone, powiedział, że zdaje sobie sprawę, że niektórzy ludzie mają problemy z dostępem do aplikacji i produktów Facebooka.

 

 

Zdajemy sobie sprawę, że niektórzy ludzie mają obecnie problemy z WhatsApp. Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy i wyślemy tutaj aktualizację tak szybko, jak to możliwe – poinformował.

Facebook i wszystkie główne usługi, których serwis jest właścicielem, padły w poniedziałek na całym świecie na ponad 6 godzin. Dochodzenie internautów wykazało, że powodem wydaje się błędna aktualizacja zewnętrznego protokołu trasowania BGP.

 

Użytkownik Twittera Jim Salter poinformował w poniedziałek o poważnej awarii DNS na Facebooku. Problem sięga jednak głębiej. Instagram należący do Facebooka również nie działał, a jego usługi DNS – które są hostowane na Amazon, a nie jako wewnętrzne dla własnej sieci Facebooka – były funkcjonalne.

Instagram i WhatsApp były osiągalne, ale wykazywały awarie HTTP 503. Wskazuje to, że chociaż DNS działał, a systemy równoważenia obciążenia usług wciąż działały, serwery aplikacji, które powinny zasilać systemy równoważenia obciążenia, już nie funkcjonowały prawidłowo.

 

Dane Knecht, wiceprezes Cloudflare, poinformował, że wszystkie trasowania BGP dla Facebooka zostały usunięte. Bez tras BGP do sieci Facebooka, własne serwery DNS Facebooka byłyby nieosiągalne, podobnie jak brakujące serwery aplikacji należących do Facebooka – Instagrama, WhatsAppa i Oculus VR.

Niedługo po tym, użytkownik Reddita u/ramenporn zgłosił na subreddicie r/sysadmin, że połączenie BGP z Facebookiem nie działa, prawdopodobnie z powodu zmiany konfiguracji, która została wprowadzona na krótko przed rozpoczęciem przerw w działaniu serwisów.

Według u/ramenporn, który twierdzi, że jest pracownikiem Facebooka i prowadzi działania na rzecz wznowienia funkcjonowania serwisu, jest to najprawdopodobniej przypadek inżynierów sieciowych Facebook odpowiedzialnych za zmianę konfiguracji, która przypadkowo go zablokowała.

 

Oznacza to, że poprawka musi zostać dokonana przez techników centrum danych z lokalnym, fizycznym dostępem do danych routerów. Wycofane trasowania nie wydają się wynikiem żadnego złośliwego ataku na infrastrukturę Facebooka.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
4 Komentarze
 1. koleszkaleszka pisze

  Obawiam się, że sprzątaczka w końcu połapie się, że wyłączyła jakiś ważny kabelek z gniazdka, bo nie było gdzie włączyć odkurzacza. Wsadzi wtyczkę z powrotem i świat wróci do “normy”.

 2. Idioci pisze

  o nie i co teraz takie niespełnione #happymummy #modelgirl poczną !?! kilka godzin bez zdjeć i lajków 4 osób !! Co z madkami które nie wrzucą setnego zdjecia z dnia och 72tygodniowego szkraba !!? ARMAGEDON !!

 3. keisyr pisze

  Ja to bym się bardziej o keisyra martwił i nabijanie statystyk na stronie 🙂

 4. keosyr pisze

  rysiek (keisyr) ma sie dobrze , nawalonego w korzennej z maczetą złapali tak przeżyć nie mógł awarii a akurat komenta pisał

Zostaw odpowiedź