miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak dobrać drabinę? Rodzaje drabin roboczych

0 288

Dobra drabina jest absolutnie niezbędna przy rozmaitych pracach. Z pewnością dotyczy to takich zawodów jak magazynier, malarz, tynkarz, elektryk, elektromonter, dekarz czy wiele, wiele innych, w których musimy wykonać jakieś czynności na sporej wysokości lub też samemu wejść na położone powyżej miejsce pracy. Od tego, czy prawidłowo dobierzemy drabinę do charakteru wykonywanych zadań będzie zależeć zarówno wydajność, komfort, jak i bezpieczeństwo naszej pracy.  

Drabina jednoelementowa

Drabina jednoelementowa ma liczne zalety. Przede wszystkim jest najlżejsza co ma duże znaczenie, jeżeli musimy ją zanosić w odległe miejsca czy często przestawiać. Drugą ważną zaletą jest jej prostota oznaczająca największą trwałość. Dlatego, jeżeli w naszej codziennej pracy drabina jednoelementowa jest wystarczająca i możemy przy jej pomocy wykonać wszystkie czynności to z pewnością będzie ona najlepszym wyborem.

Drabina wysuwana 2 elementowa

Jeżeli dokonujemy prac w przestrzeniach, w których nie ma miejsca na oparcie drabiny najlepszym wyborem może być drabina 2 elementowa. Ten typ drabiny pozwala na wygodne jej ustawienie na równym podłożu i stworzenie dzięki temu stabilnej platformy, na której będzie nam wygodnie i komfortowo działać niezależnie od pracy, jaką musimy wykonać. Drabina 2 elementowa zawsze może także zostać wykorzystana jako drabina przystawna, jeśli nie ma potrzeby jej rozłożenia.  

Drabina 3 elementowa – uniwersalna drabina

Drabina 3 elementowa to rozwiązanie zapewniające największą uniwersalność. Jeżeli chcemy mieć możliwość dotarcia do trudniej dostępnych miejsc to warto rozważyć zakup takiej właśnie drabiny. Dobra drabina 3 segmentowa pozwoli nam zapewnić stabilną platformę do pracy niezależnie od ukształtowania miejsca, w którym wypadnie nam ją rozstawić. Z pewnością jest to najbardziej wszechstronne rozwiązanie. Drabina trzy elementowa rozstawna może zostać ustawiona na przykład jednym końcem na podwyższeniu czy na kolejnym schodku co bywa konieczne w bardzo wielu miejscach. Zazwyczaj istnieje także możliwość ustawienia trzech segmentów drabiny jeden po drugi tworząc wtedy znacznie dłuższą drabinę przystawną, dzięki której sięgniemy nawet w najodleglejsze miejsca. Niektóre drabiny 3 elementowe to właśnie tego typu urządzenia tylko z taką funkcją, czyli są to drabiny przystawne trzy elementowe. Możliwość złożenia drabiny może mieć także duże znaczenie w trakcie jej transportu, gdzie zajmie one znacznie mniej miejsca niż długa, nieskładna drabina. 

Jaka drabina najlepsza? Aluminium, drewno, włókno szklane

Każdy z tych materiałów, z którego wykonywane są najczęściej drabiny, ma swoje zalety. 

  • Drabiny drewniane – najprostsze i najtańsze. Ich wadą jest jednak duża waga i najmniejsza wytrzymałość.
  • Drabina aluminiowa – z pewnością rozwiązanie znacznie lżejsze. Przy bardziej rozbudowanych modelach waga szybko rośnie i trzeba korzystać właśnie z lekkich i wytrzymałych materiałów. Zdecydowanie większa jest także jej odporności na warunki atmosferyczne. Właśnie drabina aluminiowa to typ najczęściej wybierany do większości typowych zadań, z jakimi spotykają się pracownicy, którzy muszą z drabiny korzystać na co dzień. Dobra drabina aluminiowa będzie służyła przez długie lata.
  • Włókno szklane – jest materiałem posiadającym jeszcze więcej zalet. Ten typ drabin polecany jest na przykład elektrykom i wszędzie tam, gdzie konieczna jest dobra izolacja elektryczna. Drabiny z włóknem szklanym oferują zazwyczaj bezpieczeństwo w pracach z napięciem do 1000 V. Bezpieczeństwo w pracy jest kwestią podstawową, która musi zawsze stać na pierwszym miejscu.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź