miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jak wybrać brokera CFD?

0 565

Rynek walutowy Forex oznacza dzienne obroty sięgające nawet 4 bln dolarów amerykańskich! To bez wątpienia bardzo imponująca liczba! Nic zatem dziwnego, że wielu inwestorów pragnie tutaj spróbować swoich sił.

Podobnie wygląda to z rynkiem CFD, czyli kontraktów na różnice kursowe. W obu przypadkach rozpoczęcie inwestowania jest związane z nawiązaniem kontaktu z brokerem CFD. To za jego pośrednictwem, początkujący inwestor może pomnażać kapitał. Jakie najważniejsze kryteria warto brać pod uwagę podczas podpisywania umowy o współpracę?

Opinia wśród innych klientów

Mając w gronie znajomych osoby, które aktywnie inwestują na rynku CFD, warto je zapytać o doświadczenia we współpracy z różnymi brokerami. Być może podzielą się jakimiś zastrzeżeniami lub wręcz przeciwnie, polecą jedną z takich firm dla nas.

Aktualnie każdy broker CFD podlega pewnym regulacjom prawnym, które w dużej mierze wyeliminowały z rynku instytucje, które manipulują cenami czy pozycjami klientów. Obecnie brokerzy są raczej rzetelnymi ekspertami w tej dziedzinie. Jak zatem wybrać jednego z nich?

Wysokość prowizji i innych opłat

Jest to ważna kwestia szczególnie dla początkujących inwestorów.  Jakie będą koszty uzyskania przychodów z tytułu inwestowania w CFD, które poniesie inwestor? Z reguły zależy to od stosowanych przez firmy brokerskie spreadów, a także różnorodnych opłat i prowizji za wykonywanie zleceń.

Nie warto jednak uzależniać wyboru danego brokera CFD wyłącznie od tego, jakie stosuje opłaty i spready. To nie one są wyznacznikiem dobrego brokera. Znacznie bardziej istotne dla potencjalnych inwestorów jest to, czy i jakie broker posiada uprawnienia i czy znajduje się pod nadzorem instytucji regulującej jego działanie.

Regulacja działalności brokerskiej

W Polsce regulacją działalności brokerskiej od lat zajmuje się KNF czyli Komisja Nadzoru Finansowego. Jeśli inwestor pragnie zawrzeć umowę o współpracę z brokerem z zagranicy, to z dużym prawdopodobieństwem nie będzie on mieć licencji KNF. Zagraniczni brokerzy CFD powinni jednak pozostawać pod nadzorem zewnętrznych regulatorów, do których należy m.in.

  • FCA w Wielkiej Brytanii,
  • CySEC na Cyprze. 

To oczywiście tylko jedne z wielu podmiotów, które zajmują się regulacją działalności brokerskiej w Europie i na świecie.

Warto przy tym pamiętać, że niemal wszyscy brokerzy CFD działający na terenie UE zostali objęci dyrektywą MiFID oraz wytycznymi ESMA.

Renomowany broker CDF to podstawa w inwestowaniu. Z pewnością warto poświęcić nieco czasu, aby wybrać najlepszego.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź