miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jakie są różnice między minikoparką a koparką klasyczną? Kiedy minikoparka sprawdzi się najlepiej?

0 498

Koparki należą do maszyn budowlanych, które najczęściej spotykamy pośród placów budowy. Kojarzymy je przede wszystkim ze sprzętami wykorzystywanymi w firmach działających w branży budowlanej, lecz mamy do czynienia z maszynami, które nierzadko sprawdzają się również na posesjach użytkowników prywatnych. Koparki to jednak szeroka kategoria, wśród której znajdziemy zarówno te tradycyjne, jak i w wersji mini. Czym się różnią minikoparki od koparek tradycyjnych? Dlaczego warto postawić na wynajem minikoparki?

Minikoparki vs. koparki klasyczne – podstawowe różnice

Największą i najbardziej widoczną różnicą między koparkami klasycznymi a minikoparkami są ich rozmiary i waga. Te pierwsze, które spotykamy najczęściej na placach budowy, są dużych rozmiarów. Minikoparki wyglądają jak ich pomniejszone wersje i właśnie ze względu na niewielkie rozmiary spotykamy je na prywatnych posesjach, np. ogrodach.

Duże koparki ważą najczęściej kilkanaście ton lub więcej – średnio od 18 do ponad 20 ton. Z kolei minikoparki to urządzenia należące do koparek jednonaczyniowych hydraulicznych, których masa eksploatacyjna nie przekracza 15 ton. Wśród nich znajdujemy sprzęty mogące ważyć nawet tylko kilkaset kilogramów, ale i te o masie kilku ton.

Jeśli interesuje nas wypożyczenie minikoparki bądź koparki klasycznej, uwzględnić musimy również różnicę związaną z możliwym do uzyskania zakresem ruchu. Podczas gdy minikoparki są w stanie zaoferować zasięg ramienia wynoszący kilka metrów, w tradycyjnych koparkach wyniesie on nawet 20 metrów.

Nie sposób pominąć faktu, który dotyczy mobilności i zakresu ruchu obu sprzętów. Minikoparki ze względu na swoje gabaryty są bardziej mobilne, łatwiej się nimi manewruje nawet w trudno dostępnych miejscach. Klasyczne koparki radzą sobie na otwartych terenach. Co więcej, te ostatnie nie nadają się do prac prowadzonych wewnątrz budynków, minikoparki zaś mogą być wykorzystywane w obiektach zamkniętych.

Kiedy warto wynająć minikoparkę?

Wynajem małej koparki to świetne rozwiązanie dla użytkowników, którzy podejmują się realizacji małych i średnich projektów budowlanych. Z ciekawą ofertą wychodzi wypożyczalnia minikoparek Renta, która proponuje sprzęty markowe, wydajne, nowoczesne, profesjonalne i będące w stanie sprostać stawianym przed nimi wymaganiom.

Minikoparka doskonale radzi sobie w trudno dostępnych miejscach, a także podczas prac wymagających zachowania dużej precyzji. Może być zatem wykorzystana podczas realizacji zadań związanych z wykończeniem, również prowadzonych wewnątrz budynków. Będzie odpowiednim rozwiązaniem w sytuacjach, kiedy zlecone prace mają być realizowane na ograniczonej przestrzeni, np. w zaaranżowanym ogrodzie, gdzie liczy się minimalizowanie uszkodzeń nawierzchni i wyeliminowanie ryzyka zniszczenia chociażby ogrodzenia podczas wprowadzania sprzętu.

Kiedy warto wynająć koparkę klasyczną?

Klasyczne koparki są cięższe i większe, a co za tym idzie oferują znacznie wyższą moc pracy silnika, większy udźwig oraz dalszy zasięg ramienia i łyżki. Są odporniejsze na uszkodzenia i radzą sobie w najtrudniejszych warunkach, także tych atmosferycznych, dlatego będą odpowiednim wyborem podczas realizacji złożonych i wymagających prac budowlanych, w tym dużych projektów.

Klasyczna koparka poradzi sobie także w realizacji prac ziemnych na dużych obszarach oraz w trakcie zadań, które wymagają zastosowania znacznie większych sił i wytrzymałości.

Postaw na odpowiednio dopasowany sprzęt budowlany

Wynajem minikoparek czy koparki klasycznej? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie prace są zaplanowane do wykonania. Niewielkie, lżejsze minikoparki doskonale sprawdzą się na małych przestrzeniach i w terenach trudno dostępnych, a także podczas prac, które wymagają maksymalnej precyzji. Duże zaś, masywne i ciężkie koparki klasyczne to podstawa na obszernych placach budowy czy podczas realizacji projektów związanych z budową dróg.

Dopasowanie sprzętu do rodzaju i miejsca realizacji projektu jest kluczowe. Właściwie dobrane maszyny są gwarancją należycie, ale i sprawnie oraz bezpiecznie prowadzonych prac.

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź