miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kraków drugim największym rynkiem biurowym w Polsce

0 927

Kraków to miasto będące jednym z najważniejszych centrów gospodarczych i kulturowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nic więc dziwnego, że krakowski rynek biurowy jest drugim największym w kraju, ustępując jedynie stołecznej Warszawie.

Dynamiczny rozwój biznesowy Krakowa można łatwo zobrazować podażą przestrzeni biurowej. Blisko połowa została dostarczona na rynek w ciągu ostatnich pięciu lat. I chodź olbrzymi wzrost pojawiających się na rynku przestrzeni biurowych znacznie wyhamował, w czwartym kwartale 2021 roku podaż przekroczyła 1,6 mln mkw. Ciągłość rozwoju miasta zapewniają realizowane i planowane inwestycje, które w przyszłości dostarczą kolejne budynki nastawione na sektor biurowy.

Ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy?

Według raportu Walter Herz czynsz za metr kwadratowy powierzchni biurowej w Krakowie waha się między 11 a 15 euro miesięcznie. Ponad 40 proc. stanowią budynki oferujące powierzchnię w granicach 13-14 euro za mkw. miesięcznie. Co ciekawe Kraków jako miasto jest stosunkowo jednolitym rynkiem biurowym, jednak największa ilość powierzchni skumulowana jest w południowo-wschodniej i centralnej części miasta.

Jednak średnia wysokość czynszu w mniejszym stopniu uzależniona jest od lokalizacji, a bardziej skupia się na jakości pomieszczeń biurowych. Oczywiście jednym z kluczowych czynników, branych pod uwagę zarówno przy najmie, jak i wybieraniu lokalizacji pod budowę przyszłych biurowców jest dogodne skomunikowanie nieruchomości z najważniejszymi miejscami Krakowa.

Wzrost kosztów budowlanych a presja na wysokości najmu

Z miesiąca na miesiąc zauważalny jest stały wzrost kosztów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Według analizy grupy PSB Handel S.A. największą dynamiką cen materiałów cechują się izolacje termiczne, płyty OSB i sucha zabudowa. Wzrost cen surowców, energii, wynagrodzeń czy wysoki poziom inflacji przekładają się na wzrost kosztów budowy i wykończenia powierzchni biurowych. Te czynniki wywołują presję na wynajmujących do zwiększania stawek wyjściowych za najem lokali. Może to powodować również, że oferowany przez wynajmującego budżet, nie pozwoli na dostosowanie aranżacji przestrzeni do oczekiwań najemcy.

Mimo wielu przeciwności zainteresowanie powierzchniami biurowymi w Krakowie nie słabnie, a najemcy coraz chętniej stawiają na centralną część miasta. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze danej powierzchni najemcy coraz większą uwagę skupiają na odpowiednim poziomie dostępu do komunikacji publicznej, ale również na rozwiniętą infrastrukturę usługową i rowerową.

Zobacz wolne powierzchnie do wynajęcia w Krakowie

foto: Jakub Zazula, investmap.pl http://investmap.pl

 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź