miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kredyt hipoteczny – czy warto go nadpłacać?

0 877

Stopa oprocentowania kredytu to ostatnio dość popularny temat. Głównie ze względu na ostatnie podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie wzrost wysokości raty kredytów dla kredytobiorców. Rozwiązania, które wprowadził ostatnio ustawodawca sprawiły, że ludzie coraz częściej zastanawiają się czy nadpłata kredytu hipotecznego to dobre rozwiązanie i jakie realne korzyści dla domowego budżetu może przynieść. Nadpłata kredytu to nic innego jak wpłata większej ilości gotówki niż zakładana jest w harmonogramie kredytowym. Jednak w przypadku kredytów hipotecznych nie należy po prostu wpłacić większej ilości na dany rachunek bankowy. Przeważnie potrzebny jest dodatkowy wniosek czy deklaracja złożony poprzez bankowość elektroniczną czy w oddziale banku.  http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania a całkowita kwota kredytu

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO to całkowity koszt kredytu, który ponosi konsument określony w wartości procentowej. Zaliczają się do tego koszty takie jak odsetki czy opłaty i prowizje, a także podatki i marże nałożone przez bank oraz dodatkowe usługi takie jak np. ubezpieczenia obowiązujące podczas kredytu. Ten sam sposób wyliczania obejmuje zarówno kredyt gotówkowy online oraz kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Stopa oprocentowania RRSO wynosi więc wszystkie opłaty związane z kredytem. Na jej wpływ ma także okres spłaty kredytowania – krótszy okres spłaty oznacza niższe RRSO. 

Na wysokość RRSO ma wpływ także rodzaj rat. Raty równe mają przeważnie niższe RRSO niż raty malejące. 

Wskaźnik ten stanowi świetny wyznacznik do porównania poszczególnej oferty kredytów w różnych bankach. Jest to wskaźnik, który jest uniwersalny, więc w ten sam sposób obliczany w różnych bankach czy instytucjach poza bankowych. 

Warto jednak pamiętać, że oferty, które pojawiają się w mediach czy na ulotkach bankowych stanowią przeważnie przykład reprezentatywny, który posiada swoiste założenia. Nie oznacza to, że możliwe jest uzyskanie takiej samej oferty w przypadku chęci zawarcia umowy. Należy to wcześniej sprawdzić, gdyż w momencie wydawania decyzji kredytowej można przeżyć niemiłe rozczarowanie. Czy opłaca się nadpłacić kredyt hipoteczny?

Czy takie zastosowanie sprawdza się podczas spłaty kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to jeden z najczęściej wykorzystanych produktów bankowych. Ludzie chętnie korzystają z tego rodzaju wsparcia, głównie ze względu na możliwość szybkiego uzyskania dodatkowych środków, szybkość wydania decyzji kredytowej i ograniczoną liczbę formalności, a także dowolność jeżeli chodzi o przeznaczenie uzyskanych środków. Bankowość internetowa – to tutaj większość ludzi składa wnioski o dodatkową gotówkę. Posiadając konto w danym banku decyzja taka może zapaść nawet od razu, a środki w ciągu kilku minut trafiają na konto klienta. 

Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego istnieje możliwość nadpłaty kredytu gotówkowego. Jest to prawo, które kredytobiorcy uzyskali wraz z zapisem ustawy z dnia 12 maja 2011 roku. Z ustawy tej wynika, że każda osoba, która zdecyduje się na wzięcie kredytu, ma prawo do jego nadpłacenia bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Wszystkie szczegółowe informacje na ten temat znajdują się zawsze w umowie, która przedstawiana jest przez bank przed udzieleniem pożyczki. Przeważnie nie ma określonej kwoty minimalnej, o którą można nadpłacić kredyt. Dlatego możliwe jest spłacanie wyższych rat w momencie, kiedy sytuacja finansowa na to pozwala, dzięki czemu klienci moga poprawić swoją zdolność kredytową, a także zmniejszyć długość zobowiązania. 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź