miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

MES, czyli system zarządzania produkcją

0 291

Odpowiedzialne zarządzanie i uporządkowanie danych to kwestie kluczowe w każdej firmie produkcyjnej. Dlatego też dzisiaj powszechnie wykorzystuje się systemy ułatwiające funkcjonowanie w tych dwóch obszarach – zarządzania i porządkowania. Służy do tego program MES. Sprawdź, czym jest MES i komu się może przydać. Jak wybrać najlepsze oprogramowanie tego typu?

MES, czyli zarządzanie produkcją
Manufacturing Execution System – tak brzmi rozwinięcie skrótu MES. To system służący do zarządzania produkcją w każdym możliwym aspekcie. Oczywiście mowa tutaj o wysokiej jakości oprogramowaniu, ponieważ na rynku można natrafić także na systemy niekompletne. Nie polecamy jednak poświęcać im uwagi.

Kompletny MES gromadzi dane dotyczące produkcji. Dane te są uporządkowane, a następnie dostępne do wglądu. Co ważne, wyświetlane informacje są prezentowane w bardzo przejrzysty, przystępny sposób, aby nikt nie miał problemu z interpretacją. Dobry system zarządzania produkcją pozwala także tworzyć analizy danych, co stanowi punkt wyjścia do tworzenia strategii działania w danym przedsiębiorstwie.

Dla kogo system MES?
Zastanawiasz się, czy MES może się przydać również w Twojej firmie? Wyjaśniamy zatem, dla kogo przeznaczony jest ten system. Otóż tak naprawdę okazuje się on przydatny w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym. W końcu nawet najmniejsza firma wytwórcza korzysta na usprawnieniu procesu produkcji. Zatem również w niewielkich, kilkuosobowych firmach warto skorzystać z systemu, który uporządkuje dane i pozwoli sprawnie i szybko zarządzać produkcją.

W większych przedsiębiorstwach bez systemu MES nie da się obejść. Produkcja na dużą skalę to setki lub tysiące produktów powstających w hali produkcyjnej każdego dnia. Co więcej, w firmach takich pracuje mnóstwo ludzi, a każdy z nich wykonuje nieco inne działania. Uporządkowanie tego wszystkiego nie jest proste. Do tego dochodzi podział przedsiębiorstwa na poszczególne działy, dysponujące przeważnie swoimi systemami. Aby współpraca pomiędzy działami przebiegała tak jak należy, trzeba je ze sobą zintegrować. System MES sprawdza się w tym doskonale, ponieważ w przypadku systemów wysokiej klasy istnieje możliwość prostego połączenia oprogramowania z pozostałymi systemami wykorzystywanymi w firmie.

Dobry system zarządzania produkcją, czyli jaki?
Decydując się na wdrożenie systemu MES, warto poświęcić nieco więcej czasu na znalezienie tego odpowiedniego. Tylko na co zwracać uwagę? Dobry MES to taki, który pozwala kompleksowo zarządzać całą produkcją. Możliwa jest też prosta integracja z innymi systemami.

Generalnie ważnym aspektem jest prostota obsługi systemu. Chodzi o to, aby również osoby niezaznajomione z kwestiami informatycznymi doskonale radziły sobie z obsługą wybranego rozwiązania. Niemniej pierwsze wdrożenie powinni wykonać profesjonaliści. Warto też znaleźć taką firmę, która wspiera klientów także po uruchomieniu całego systemu. Tacy usługodawcy biorą na siebie wszystkie kwestie techniczne, między innymi te dotyczące przechowywania i zabezpieczania danych.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź