miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Newag dostarczy PKP Intercity 20 lokomotyw za 426,5 mln zł netto

3 503

Newag podpisał umowę z PKP Intercity na dostawę 20 lokomotyw elektrycznych wraz ze świadczeniami dodatkowymi o szacunkowej wartości 426,5 mln zł netto – poinformował Newag w komunikacie. Nowosądecka spółka podała, że dostawa wszystkich lokomotyw nastąpi w terminie do 19 miesięcy od zawarcia umowy, przy czym dostawa pierwszej lokomotywy nastąpi nie później niż w terminie 10 miesięcy od dnia zawarcia Umowy.

Czytaj również: Ruszyła budowa powiatowego Centrum Sportu w Marcinkowicach! Koszt inwestycji to niemal 12 milionów złotych!

W komunikacie prasowym PKP Intercity podało, że zakupione zostaną lokomotywy jednosystemowe o prędkości eksploatacyjnej 160 km/h. Pozwoli to na efektywniejsze wykorzystanie posiadanego przez przewoźnika parku wagonowego – który systematycznie powiększa się o nowe i zmodernizowane jednostki. Lokomotywy będą miały budowę modułową, a zasilane będą z sieci trakcyjnej 3 kV DC.

Nowe pojazdy będą wykorzystywane w połączeniach krajowych. Poprowadzą wagony w relacjach do Wrocławia, Poznania, Gdyni, Olsztyna, Szczecina, Krakowa, Katowic, Zielonej Góry i Białegostoku.

Dodatkowo w 2023 roku park taborowy przewoźnika wzmocnią pierwsze z 10 lokomotyw wielosystemowych z nowosądeckiego Newagu. Umowa została podpisana w październiku 2021 roku, a PKP Intercity ma prawo rozszerzyć zamówienie do 15 pojazdów. Lokomotywy wielosystemowe pojadą nawet 200 km/h, co pozwoli na efektywne wykorzystanie modernizowanych linii kolejowych. Dodatkowo będą posiadały homologację na sześć krajów, dzięki czemu poprowadzą składy wagonowe nie tylko po polskich, lecz również europejskich sieciach kolejowych. Łączna kwota zakontraktowanych umów PKP INtercity z Newagiem wynosi ponad 1,3 mld zł brutto.

Podpisany w czwartek kontrakt jest częścią strategii inwestycyjnej “PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, dzięki której w perspektywie 2030 roku, całość floty będzie nowa lub zmodernizowana. Na inwestycje taborowe przeznaczone zostanie 24,5 mld zł.

Źródło: PAP Biznes
Fot.: Newag

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
3 Komentarze
  1. InterCipy pisze

    czyli znowu szykują się zwolnienia 1/3 załogi

  2. Pracownik pisze

    Wooow super wkoncu prezes Konieczek dotrzyma swoich słów z przed kilkanastolaty że da nam zarobić 1000 euro. Bo póki co to jedziemy na minimalnej..

  3. Pracownik pisze

    A szkoda gadać z propaganda …..

Zostaw odpowiedź