miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowa płaca minimalna wyższa od spodziewanej? Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie za prace w 2023 r?

0 1 373

Propozycja płacy minimalnej przygotowana przez rząd jest przedstawiana do akceptacji pozostałym dwóm stronom dialogu społecznego: pracownikom i pracodawcom. Jeśli na forum Rady Dialogu Społecznego nie zaakceptują oni stawek rządowych, rząd i tak ma prawo ogłosić je w proponowanej wysokości. Co ważne, może też te stawki podnieść już po uzgodnieniach – formalnie ma czas do 15 września na ogłoszenie i opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Minimalne wynagrodzenie może rząd także podwyższyć w ostatniej chwili nawet jeśli wcześniej na forum RDS stanowisko trzech stron w tej sprawie było zgodne.

Czytaj również: Sierżant sztab. Mateusz Orzechowski w piłkarskiej reprezentacji Polski

Rząd proponuje w 2023 roku dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Propozycje te przedstawił pracodawcom i pracownikom reprezentowanym w RDS przez organizacje związkowe i organizacje pracodawców. Ile ostatecznie wyniesie podwyżka płacy minimalnej?

W ubiegłym tygodniu, zgodnie z zasadami ustawowymi, propozycja rządowa była analizowana na forum Rady Dialogu Społecznego (RDS). Jednak negocjacje w sprawie wzrostu płac w przyszłym roku pokazały rozbieżności pomiędzy związkowcami a pracodawcami. Partnerzy nie uzgodnili stanowiska w ustawowym terminie.

– Rozpoczęta w Radzie Dialogu Społecznego dyskusja nad wzrostem wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej i minimalnej płacy wskazuje, że występują w tym zakresie duże różnice, przede wszystkim w kontekście zagrożenia inflacją i nakręcania spirali cenowo – płacowej, która uderzy nie tylko w gospodarkę, ale i w realne dochody gospodarstw domowych – mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu Budżetu, Wynagrodzeń i Świadczeń Socjalnych RDS.

Płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa: podwyżki będą rekordowe?
W styczniu 2023 r płaca minimalna zostanie podwyższona do kwoty 3 383 zł, czyli o 373 zł brutto[/b]. Następnie w lipcu 2023 r płaca minimalna zostanie podwyższona ponownie – do kwoty 3 450 zł brutto, co oznacza wzrost o 440 zł w stosunku do 2022 roku.

W konsekwencji wzrosną też stawki minimalne za godzinę pracy: od 1 stycznia 2023 r. do 22,10 zł, a od 1 lipca 2023r. – do 22,50 zł – w przypadku umów o pracę czy umowy zlecenia, w których wynagrodzenie za pracę jest ustalonego według stawki za godzinę pracy.

Obecnie płaca minimalna wynosi 3 010 zł i choć też jest rekordowo wysoka, to jednak cały efekt podwyżki od 1 stycznia 2022 r. zjadła już inflacja. Dlatego już teraz, w ramach pierwszych przymiarek do budżetu państwa na 2023 r. rząd zakłada dwie podwyżki płacy minimalnej.

W poniedziałek 11 lipca w wywiadzie radiowym minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że jeśli inflacja będzie wyższa niż się spodziewano, to i wysokość płacy minimalnej na 2023 r., może ulec podwyższeniu.

To rekordowe wzrosty. W latach 2015 – 2022 minimalne wynagrodzenie za pracę rosło szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce i wzrosło o 1 260 zł (72%) z 1 750 zł w 2015 r. do 3 010 zł w 2022 r. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 54,5%. Zgodnie z informacjami GUS, udział osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnej płacy w liczbie osób zatrudnionych na umowę o pracę w grudniu 2020 r. wyniósł 13,6%.

źródło: PAP
fot.: pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź