miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowe domy przez 2 lata nie przyłączą się do gazu. PSG wyczerpał się budżet

0 5 678

Polska Spółka Gazownictwa w środę poinformowała, że na razie wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Zainteresowanie przyłączeniem do sieci jest tak duże, że pieniądze na ten cel, jakie spółka miała na lata 2022-2023, już się wyczerpały. Co teraz? PSG deklaruje, że „pracuje nad rozwiązaniami”.

 

Czytaj również: W tych zawodach znajdziesz pracę w 2022 roku w Nowym Sączu

 

Nowe domy na razie nie przyłączą się do gazu. PSG wyczerpał się budżet PSG przyznaje, że aktualnie nie ma pieniędzy na przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci gazowej. 

Duże zainteresowanie przyłączeniem do sieci gazowej spowodowało, że środki inwestycyjne spółki na lata 2022-2023 zostały w pełni zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych i PSG nie posiada aktualnie źródeł finansowania dla kolejnych inwestycji przyłączeniowych – przyznaje spółka w komunikacie przesłanym redakcji Money.pl.

PSG realizuje dwa rodzaje zadań – modernizuje istniejące sieci gazowe i przyłącza nowych odbiorców.

Sądecki poseł PiS, były wiceminister finansów Wiesław Janczyk przyznaje, że zna sytuację Polskiej Spółki Gazownictwa. Jego zdaniem to rykoszet rozchwiania cen gazu, które dotyka nie tylko dostawców, ale także dystrybutorów: – To poważna sytuacja, która ma związek także z tym, że usiłujemy zachować niską cenę dostaw bieżących z umów, które zostały już zawarte i prawdopodobnie zarząd nie mógł podjąć decyzji o kontynuowaniu, równolegle z subsydiowaniem, dostaw gazu tych inwestycji, które były zaplanowane – komentuje Poseł na Sejm RP na antenie Radia Kraków.

Rekordowy rok, jeśli chodzi o przyłącza. Nowe umowy wstrzymane
Jak podaje spółka, 2021 r. był pod tym względem rekordowy – spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W tym roku i kolejnym na przyłączanie nowych odbiorców wyda prawie 2 mld zł.

W związku z pełnym zarezerwowaniem środków inwestycyjnych Polska Spółka Gazownictwa czasowo wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych – poinformowało PSG klientów w środę.

Co w sytuacji, gdy źródło finansowania tych inwestycji się wyczerpało? Spółka informuje, że pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji.

Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej. O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów – przekazała spółka w komunikacie.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź