miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Polecamy najlepsze buty trekkingowe

0 230

Buty trekkingowe to podstawa wyposażenia każdego amatora pieszych wycieczek. Zapewniają one stabilizację stopy niezbędną podczas kamienistych tras – zarówno w niższych, jak i wyższych partiach gór, a nawet na drogach leśnych. Turystyka piesza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jednak każda – nawet najlepiej zaplanowana wycieczka – może okazać się strasznie męcząca, jeżeli posiadane obuwie nie będzie komfortowe. Producenci oferują swoim klientom niezwykle szeroki wybór różnorodnych modeli butów trekkingowych. Wybór może więc okazać się niemałym wyzwanie. O czym pamiętać wybierając się na zakupy? Czym charakteryzują się najlepsze buty trekkingowe?

Najważniejsze cechy idealnych butów trekkingowych

Idealne buty trekkingowe powinny charakteryzować się przede wszystkim jak najbardziej precyzyjnie dobranym rozmiarem. Nie mogą być ani zbyt duże, ani zbyt małe – w każdym z tych dwóch przypadków, spowodują niechciane pęcherze i otarcia naskórka. Warto także zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany wybrany model obuwia. Najczęściej kupowane są buty wykonane ze skóry licowej, nabuku, zamszu oraz z materiałów syntetycznych. Który z tych materiałów warto wybrać? Modele skórzane z reguły charakteryzują się ciężką wagą. Jednak doskonale potrafią dopasować się do stopy. Są bardzo trwałe i sprawdzą się nawet w bardzo wymagających warunkach atmosferycznych. Buty wykonane z materiałów syntetycznych są lekkie i mają jedną zasadniczą zaletę – bardzo szybko wysychają. Dzięki temu sprawdzają się doskonale podczas ciepłych, deszczowych dni. Dzięki swojej lekkiej wadze, są także dobrym wyborem na długie trasy, gdzie konieczne jest szybkie tempo marszu. Istnieje spora ilość modeli łączących w swojej budowie skórę z materiałami syntetycznymi – jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które warto rozważyć.

Rodzaj cholewki i podeszwy – czy ma znaczenie?

Ogromne znaczenie podczas zakupu butów trekkingowych ma wysokość cholewki. Początkującym turystom poleca się zakup butów sięgających ponad kostkę. W zdecydowanie większym stopniu stabilizują one kostkę i zapobiegają powstawaniu kontuzji. Są także lepszą opcja w chłodniejsze dni – wiele egzemplarzy z wysoką cholewką posiada bowiem ocieplenie. Warto kupić buty tego typu, jeżeli planowane trasy są pokryte kamienistą nawierzchnią, na której znajduje się również wiele nierówności terenu. Z kolei buty niższe lepiej sprawdzą się w niższych partiach gór, gdyż są lżejsze i ułatwiają sprawny, szybki marsz. Nie bez znaczenia jest także podeszwa – odpowiada za amortyzację stopy. Buty przed kostkę z reguły mają nieco cieńszą podeszwę – wpływa ona na komfort szybkiego chodzenia. Z kolei wysokie modele obuwia mają podeszwę grubą, aby stopy nie były zmęczone chodzeniem po kamienistej nawierzchni.

Jakie modele polecamy?

Najlepsze buty trekkingowe to modele sprawdzone. Polecanym rozwiązaniem jest zakup obuwia wyprodukowanego przez specjalistyczną firmę, z ugruntowaną pozycją na rynku. Wielu zapalonych turystów poleca obuwie marki Jack Wolfskin. Firma ta to praktycznie gwarancja wysokiej jakości, a dobrze dobrana para może z powodzeniem spełniać swoje funkcje przez wiele kolejnych lat. W ofercie tej marki znajdują się buty różnego rodzaju – zarówno przed kostkę, jak i z nieco dłuższą cholewką. Wybór jest bardzo szeroki i w asortymencie, każdy jest w stanie znaleźć obuwie idealne dla siebie. Firmy produkujące dobrej jakości obuwie górskie często posiadają też w swojej ofercie inne elementy wyposażenia. W komplecie z butami warto zaopatrzyć się w odzienie wierzchnie. Dobra letnia kurtka męska – na co zwrócić uwagę? Jak w przypadku butów – na wysoką jakość wykonania.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź