miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

2 445
RK Trading – wydawca serwisu miastoNS.pl oraz gazety miastoNS.pl, wraz z innymi mediami w Polsce, apeluje do polityków o uchwalenie przepisów, które zagwarantują ochronę praw polskich mediów w starciu z zagranicznymi gigantami technologicznymi. W przyszłym tygodniu projekt będzie omawiany w Senacie, jest zatem jeszcze czas, by przepisy poprawić i wprowadzić przynajmniej najważniejsze i niezbędne rozwiązania.
 

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas – wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce. Są częścią naszego dziedzictwa kulturowego i systemu demokratycznego. I jako takie muszą przetrwać. W całej swojej, także  niedawnej historii, stały na straży wolności, demokracji, obywatelskiego prawa do debaty publicznej, prawdy i odpowiedzialności za słowo. W interesie Polski jest, by to się nie zmieniło.

Niestety, musimy mierzyć się z groźbą, jaką jest dominacja globalnych gigantów technologicznych na rynku polskich mediów. To organizacje niezwykle potężne i wpływowe.

Wskutek szybkiego rozwoju przejęły lwią część środków reklamowych finansujących dotąd polskie media. Bezkarnie i nieodpłatnie wykorzystują tworzone przez nas treści, a zyski przekazują za granicę.

Dlatego, by przetrwać, musimy mieć wsparcie demokratycznego państwa. Tego samego, którego zawsze z tą samą pasją bronimy. Niestety, po raz kolejny państwo w tej roli się nie sprawdza.

Podczas uchwalania przepisów o prawie autorskim w świecie cyfrowym kompletnie zlekceważono nasze postulaty. A o wiele nie zabiegaliśmy.

Oczekiwaliśmy wprowadzenia instrumentów mediacji między platformami i wydawcami w przypadku sporu o należne nam tantiemy, sprawiedliwej rekompensaty za ekspozycję naszych treści w sieci oraz ochrony przed ich kopiowaniem.

To były nasze główne postulaty, kompletnie zignorowane przez MKiDN i Sejm.

Sprawy, o których piszemy, są kluczowe dla polskich mediów, ambitnego dziennikarstwa i rzetelnej debaty o sprawach publicznych.

Niechęć rządzących do zajęcia się tym problemem świadczy o braku odpowiedzialności i krótkowzroczności. Dziś nie jest jeszcze za późno.

Apelujemy do władzy, do posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych, by wysłuchali naszych racji i poprawili szkodliwe prawo.

Oddanie tych obszarów w całości globalnym graczom technologicznym nie tylko poważnie zuboży nas jako społeczeństwo, ale może też zagrozić demokracji, jaką znamy. Nie wolno do tego dopuścić. Politycy – zróbcie coś nie tylko dla zagranicznych gigantów technologicznych, ale też dla Polski, Polek i Polaków!

Polscy wydawcy, redakcje i dziennikarze

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. Prawda pisze

  Sama redakcja miastons nie ma nic wspólnego z wolnymi mediami a poucza innych. Żenada. A i tak tego nie opublikujesz

 2. LucyFere pisze

  ??? A przez 8 lat protestow nie bylo. W lape dali, to ciezko bylo sie wychylac? Jedynie tendencyjne wypociny i cenzura na portalu.
  Obejktywne dziennikarstwo dawno poleglo.

  Amen

  😈😈😈

Zostaw odpowiedź