miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rośliny idealne na skalniak

0 709

Dobierając rośliny na skalniak warto zadbać o podobieństwo ich wymagań w zakresie uprawy, zabiegów pielęgnacyjnych oraz wymagań glebowych. Dzięki temu rośliny będą doskonale czuć się w swoim towarzystwie oraz bujnie rosnąć.

Czytaj również: Dożynki powiatowe i AGRO Nawojowa już we wrześniu!

Wśród roślin, które idealnie sprawdzają się na rabaty, skalniaki, lecz także w donice wyróżnia się między innymi gęsiówkę kaukaską, ubiorka wiecznie zielonego, smagliczkę skalną, floks skrzydlaty oraz żagwin ogrodowy. Są to rośliny na skalniak, które bardzo szybko się rozrastają, jednocześnie wypełniając przestrzeń dookoła. Stanowią w ten sposób idealne uzupełnienie przestrzeli między innymi roślinami. Są także efektowną ozdobą ogrodu skalnego.

Efektowna smagliczka skalna
Smagliczka skalna jest byliną z rodziny kapustowatych. Wyróżnia się bardzo wysokimi walorami estetycznymi. Jej pędy mogą wzrastać do 30 cm. Roślina posiada bardzo charakterystyczne łopatkowate liście, tworzące gęste rozety. Głównym elementem ozdobnym są drobne i delikatne kwiaty o intensywnie żółtym zabarwieniu. Pomimo niewielkich rozmiarów rośliny jej kwiaty są niezwykle gęste i bujne. Smagliczka kwitnie od kwietnia do maja, natomiast jeżeli posiada sprzyjające warunki oraz odpowiednią pielęgnację wówczas może zakwitnąć także podczas jesieni. Bylina ta uwielbia słoneczne stanowiska oraz dużą wilgotność, jednak radzi sobie także w okresach suszy. Dodatkowo jest mrozoodporna oraz nie ma wysokich potrzeb co do gleby, nie wymaga także intensywnej pielęgnacji.

Żagwin ogrodowy – idealny na skalniak
Żagwin ogrodowy jest bardzo popularną rośliną o różowych oraz białych lub fioletowych kwiatach. Roślina ta jest niska, jednak bardzo szybko się rozrasta, tworząc zwieszone pędy porośnięte jajowatymi listkami. Nie jest wymagająca w uprawie, jednak preferuje stanowiska słoneczne, suche lub lekko kamieniste. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne o odczynie zasadowym. Nie ma konieczności wykonywania dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak, aby uzyskać ponowne kwitnienie jesienne warto przyciąć roślinę po zakończeniu pierwszego kwitnienia.

Intensywnie kolorowy floks skrzydlaty
Floks skrzydlaty wyróżnia się całkowitą mrozoodpornością. Wyróżnia się także pięknie pachnącymi kwiatami, które gęsto pokrywają całą roślinę. Płożące się pędy są w stanie samodzielnie się ukorzeniać, co sprawdza się zwłaszcza na skarpach. Floks nie ma szczególnych wymagań co do gleby, jednak preferuje słoneczne stanowiska oraz obojętny odczyn gleby. Ze względu na prostą uprawę oraz bardzo efektowne kwiaty floks skrzydlaty jest idealnym rozwiązaniem na skalniaki, ale także jako roślina rabatowa.

Ubiorek wiecznie zielony na skalniak
Ubiorek wiecznie zielony jest zimozieloną rośliną, która sięga do zaledwie 40 cm wysokości. Jednak rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Doskonale sprawdza się podczas obsadzania nawet bardzo dużych powierzchni. Posiada białe efektowne kwiaty, które tworzą blachowate grona. Zdobią roślinę już od marca, jednak roślina może kwitnąć ponownie jesienią. Aby ubiorek wiecznie zielony zachował efektowne kwitnienie potrzebuje on podłoże piaszczysto-gliniastego. Ważne jest także, aby gleba pozostała przepuszczalna, wilgotna oraz miała odczyn zbliżonym do obojętnego. Ubiorek najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych oraz ciepłych. Należy również zapewnić mu ochronę przed silnym wiatrem. Roślina doskonale reaguje na nawożenie, najlepiej kompostem tuż po pierwszym kwitnieniu. W ten sposób istnieje duża szansa na to, aby roślina zakwitła ponownie jesienią.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź