Samochód w spadku – jak uniknąć dodatkowych kosztów i obowiązków?
Samochód to jeden z najczęściej występujących składników spadku, który dziedziczymy po zmarłej rodzinie i bliskich. I choć w pierwszym momencie informacja o otrzymaniu pojazdu nas ucieszy, z czasem zdajemy sobie sprawę z tego, że procedura otrzymania go na własność może się wiązać z dodatkowymi obowiązkami i kosztami. Czego należy się spodziewać po spadku w postaci samochodu i jak go odziedziczyć możliwie jak najniższym kosztem?
Jak wygląda proces uzyskania samochodu w spadku?
Zacznijmy od samego początku, czyli wyboru odpowiedniego sposobu dziedziczenia aktywów, w tym także samochodu. Zasadniczo mamy do dyspozycji dwie opcje. Pierwsza to wizyta u notariusza, który po uzyskaniu zgody wszystkich spadkobierców sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. To proces kosztowny, jednak skuteczny, jeśli zależy nam na czacie. Drugie wyjście to standardowe postępowanie sądowe, które jest szczególnie często stosowane w sytuacji, w której poszczególni spadkobiercy są ze sobą poróżnieni.
By jednak samochód stał się naszą własnością, niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniego dokumentu, który potwierdzi prawo do spadku i otrzymania samochodu. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja wystąpi, gdy jeden samochód odziedziczyło więcej spadkobierców. W takiej sytuacji niezbędne będzie sporządzenie dodatkowego dokumentu, jakim jest umowny dział spadku. To tam ustanawia się, kto uzyskuje pełne prawo do samochodu, a także informacje o potencjalnych zobowiązaniach spłaty w stosunku do innych stron dziedziczenia.
Co z przerejestrowaniem odziedziczonego samochodu?
Gdy samochód należy już prawnie do nas, niezbędne będzie dokonanie kilku istotnych formalności. Przede wszystkim kwestia rejestracji samochodu. Sama procedura nie różni się zbytnio od tego, w jaki sposób rejestrowalibyśmy samochód nabyty inną drogą. Do prawidłowego przerejestrowania samochodu niezbędne będzie dostarczenie dokumentów takich, jak dowód rejestracyjny, dowód dziedziczenia w postaci postanowienia sądu czy aktu poświadczenia dziedziczenia, a także umowa podziału spadku, jeśli jest to konieczne.
W praktyce przerejestrowanie samochodu będzie wymagało jednej wizyty w wydziale komunikacji, a opłata wynikająca z procesu przerejestrowania wynosi 66,50 złotych, jeśli posiadamy już tablice rejestracyjne i nie chcemy ich zmieniać. Oczywiście w zależności od naszych preferencji, ten sam samochód możemy sprzedać lub zezłomować, jeśli nie widzimy potencjału do wykorzystania go lub sprzedaży.
Ubezpieczenie OC – o tym nie możemy zapomnieć
Nawet po śmierci poprzedniego właściciela, kluczowe jest, by w użytkowanym, odziedziczonym już samochodzie utrzymać ciągłość obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dlatego ważne jest, by zweryfikować dokumenty ubezpieczeniowe i zgłosić do ubezpieczyciela fakt śmierci poprzedniego właściciela. W tej sytuacji otrzymamy nową propozycję utrzymania ubezpieczenia do końca trwania, a po zakończeniu naszym obowiązkiem będzie upewnić się, że ubezpieczeniem samochodu zajmie się bezpośrednio osoba, która odziedziczyła pojazd.
W przypadku śmierci właściciela samochód dalej jest objęty polisą OC. Inne ubezpieczenia, takie jak AC czy Assistance zostają natychmiastowo zerwane w dniem śmierci. Oprócz kwestii ubezpieczenia, ważne będzie także zgłoszenie spadku do urzędu skarbowego. Czy tam czeka nas jakiś podatek? Jeśli złożymy odpowiedni druk maksymalnie do 6 miesięcy od uzyskania spadku, podatek nie będzie naliczony. Takie zwolnienie z podatku jest ważne w sytuacji, w której wartość dziedziczenia nie przekracza 36,120 złotych. Dzięki temu uda nam się załatwić wszystkie formalności związane z otrzymaniem samochodu w spadku.
Artykuł sponsorowany